ایرانیان چگونه وقت می گذرانند؟

ایرانیان چگونه وقت می گذرانند؟

به گزارش فی بگیر گزارش مركز آمار ایران نشان داده است كه ایرانیان بیشترین زمان خود در یك شبانه روز را صرف ˮرسیدگی و خود مراقبتیˮ كرده و كمترین زمان را به اموری مانند كار داوطلبانه بدون مزد یا كارآموزی اختصاص می دهند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طرح آمارگیری گذران وقت یکی از طرح های مرکز آمار ایران است که با رفتن به خانوارها و باهدف دستیابی به شیوه گذران وقت افراد ۱۵ ساله و بیشتر ساکن در نقاط شهری کشور، شناخت نوع و مدت زمان فعالیتهای انجام شده توسط آنها در ۲۴ ساعت به اجرا در آمده است. این طرح در دومین هفته اسفند ماه ۱۳۹۸در نقاط شهری کشور اجرا شده و به علت انتشار ویروس کووید ۱۹در ۷ استان (اردبیل، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، قزوین، کرمان و گیلان) و اعلام وضعیت قرمز در آنها این طرح اجرا نشده است.

طبق این گزارش متوسط بیش ترین زمان صرف شده در شبانه روز به گروه فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی شامل خوابیدن، خوردن و آشامیدن، مراقبت های بهداشتی – پزشکی، سفر در رابطه با فعالیتهای رسیدگی و خودمراقبتی و... با ۱۱ ساعت و ۴۰ دقیقه اختصاص دارد.

همچنین "فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی، تمرین هایورزشی"شامل بازدید از، رویدادهای / مکان های فرهنگی، تفریحی و ورزشی، سرگرمی ها، شرکت در ورزش ها، استفاده از رسانه های گروهی، مطالعه در اوقات فراغت، تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو، سفر در رابطه با فرهنگ، فراغت، رسانه ­های گروهی و تمرین های ورزشی و... با چهار ساعت و ۲۹دقیقه در رده بعدی قرار دارد.

"خدمات خانگی بدون مزد برای اعضای خانوار و خانواده" شامل تهیه و آماده کردن غذا، تمیز کردن خانه، خرید کردن برای اعضای خانوار، نگهداری از گل و گیاه و حیوان خانگی و... با سه ساعت و سه دقیقه مبحث دیگر گذران وقت ایرانیان است.

"اشتغال و فعالیتهای مرتبط برای مزد" شامل اشتغال در شرکت ها، نهادهای دولتی و موسسات غیرانتفاعی، اشتغال در بنگاه های اقتصادی خانگی تولید کالاها، اشتغال در خانوارها و بنگاه های اقتصادی خانگی عرضه خدمات، فعالیتهای فرعی و وقفه های در رابطه با شغل، جستجوی شغل، راه اندازی شغل، سفر و تردد در رابطه با شغل و... با دو ساعت و ۴۰ دقیقه و این مدت زمان برای مردان در حدود چهار ساعت ۴۶ دقیقه است.

"معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب و رسوم دینی" همچون صحبت کردن، شرکت در رویدادهای اجتماعی/ فرهنگی جامعه، نقش داشتن در مسئولیت های مربوط به شهروندی، آداب و رسوم دینی، سفر تفریحی - زیارتی و... هم یک ساعت و ۲۴ دقیقه از وقت مردم را صرف خود کرده است.

اما کمترین زمان صرف شده در شبانه روز مربوط به کار داوطلبانه بدون مزد، کارآموزی و سایر کارهای بدون مزد با دو دقیقه بوده است.

گذر زمان بین مردان و زنان

در بین مردان، پس از فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی»، متوسط بیش ترین زمان صرف شده در شبانه روز به ترتیب مربوط به گروه فعالیت «فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی، تمرین های ورزشی» با چهار ساعت و ۵۴ دقیقه، «اشتغال و فعالیتهای مرتبط برای مزد» با چهار ساعت و ۴۶ دقیقه و «معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب ورسوم دینی» با یک ساعت و ۳۹ دقیقه بوده است.

در بین زنان، متوسط بیش ترین زمان صرف شده پس از رسیدگی و خودمراقبتی، به ترتیب مربوط به گروه فعالیت «خدمات خانگی بدون مزد برای اعضای خانوار و خانواده» با پنج ساعت و ۶ دقیقه و «فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی، تمرین های ورزشی» با چهار ساعت و ۵۰ دقیقه در رتبه بعدی قرار دارد.

مقایسه الگوی گذران وقت بین مردان و زنان گویای این مطلب است که زنان نسبت به مردان در یک شبانه روز وقت بیشتری به خدمات خانگی بدون مزد و در گروه فعالیت اشتغال برای مزد، زمان کمتری اختصاص می دهند.

مقایسه الگوی گذران وقت در دو فصل پاییز و زمستان نشان داده است انتشار کرونا ویروس بر الگوی گذران وقت افراد جامعه اثر گذاشته است؛ به صورتی که خدمات خانگی بدون مزد به صورت متوسط ۲۲ دقیقه و رسیدگی و خود مراقبتی ۲۵ دقیقه نسبت به فصل پاییز زمان بیشتری و «فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی، تمرین های ورزشی» با ۲۳ دقیقه، «معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب ورسوم دینی» با ۲۲ دقیقه زمان کمتری نسبت به فصل پاییز به خود مختص کرده است.
1399/04/10
23:55:54
5.0 / 5
2376
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها