راه اندازی خط تولید تلویزیون داخلی تا اختتام امسال

راه اندازی خط تولید تلویزیون داخلی تا اختتام امسال

فی بگیر: سرپرست وزارت صمت از راه اندازی خط تولید تلویزیون داخلی تا آخر سال آگاهی داد و اظهار داشت كه در مجموع میزان قطع وابستگی و خودكفایی در حوزه لوازم خانگی تا 60 درصد است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار نمود: با هماهنگی با بانک مرکزی و استفاده از ارز حاصل از صادرات و آزادسازی منابع، در خرداد ماه توانستیم ارز لازم برای تامین مواد اولیه لوازم خانگی را تا حدودی مرتفع نماییم و ان شالله همین روند تا آخر سال نیز تداوم می یابد.
وی با اعلان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید ۲۰ میلیون دستگاه انواع لوازم خانگی را در کشور داریم و برای سال ۱۳۹۹ تولید ۱۲ میلیون انواع لوازم خانگی هدفگذاری شده، اشاره کرد: میان ساخت ایران و ساخت داخل لوازم خانگی تفاوت دارد؛ در بعضی از لوازم خانگی تا ۹۰ درصد قطع وابستگی و خودکفایی شده است که به صورت میانگین در مجموع میزان قطع وابستگی و خودکفایی در حوزه لوازم خانگی تا ۶۰ درصد است.
خط تولید تلویزیون داخلی تا آخر سال راه اندازی می شود
سرپرست وزارت صمت در ادامه با اعلان اینکه در لوازم صوتی و تصویری این ضریب وابستگی بیشتر است، اعلام نمود: در حال تدارک تولید در این عرصه هستیم و این نوید را خواهیم داد که تا آخر سال خط تولید تلویزیون داخلی را با ضریب اتکای بالا راه اندازی نماییم.
مدرس خیابانی تامین مواد اولیه را مهمترین موضوع در حوزه لوازم خانگی دانست و اشاره کرد: در امتداد گردنگیر تحقق جهش تولید که فرموده مقام معظم رهبری نیز است، موضوع تامین مواد اولیه را در اولویت قرار داده ایم و با هماهنگی بانک مرکزی و استفاده از ارز حاصل از صادرات و آزادسازی منابع، گشایش خوبی در این عرصه به وجود آمد و در خرداد ماه توانستیم ارز لازم برای تامین مواد اولیه لوازم خانگی را تا حدودی مرتفع نماییم و ان شالله همین روند تا آخر سال نیز تداوم می یابد.
وی درباب تقاضای لوازم خانگی در بازار نیز اظهار داشت: به خاطر نااطمینانی که بعضی از فاکتورهای کلان اقتصادی به وجود آورده است، مقاومت برای عرضه لوازم خانگی توسط قسمتی از تولیدکنندگان یا عرضه کنندگان وجود دارد که در برنامه ابلاغی، نظارت و بازرسی از مراکز نگهداری و انبارها برای جلوگیری از هر گونه احتکار تاکید شده است و مردم هم در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به سامانه ۱۲۴ جهت بررسی و پیگیری های لازم اطلاع دهند.
کارخانجات حق نگهداری لوازم خانگی را بیش از میزان معمول ندارند
مدرس خیابانی با اعلان اینکه به کارخانجات اعلام شده که حق نگهداری لوازم خانگی را بیش از میزان معمول در کارخانجات ندارند، اشاره کرد: سازمان حمایت نیز سقف قیمت قابل قبول تولیدات حدود ۴۱ کارخانه لوازم خانگی را با بررسی اسناد و مستندات لازم در سامانه ۱۲۴ اعلام نموده است.
عرضه لوازم خانگی با قیمت منطقی کارخانه به اقشار هدف در دستور کار است
وی در ادامه به برنامه این وزارتخانه برای عرضه مستقیم لوازم خانگی اشاره نمود و اظهار داشت: برای برخی اقشار هدف همچون مزدوجین تحت پوشش سازمان های حمایتی یا سازمان بازنشستگی تحت پوشش، یک بسته چند قلم کالای اصلی لوازم خانگی را با قیمت منطقی کارخانه در نظر گرفته ایم و معاونت بازرگانی داخلی در حال رایزنی با تولیدکنندگان برای این مساله است.
سرپرست وزارت صمت با تاکید بر اینکه باید حلقه های واسطه کم شود و کارخانه مستقیم با مصرف کنندگان ارتباط برقرار بکند، اظهار داشت: در این صورت برای احتکار یا نرسیدن کالا به دست مردم نگرانی وجود نخواهد داشت.
مدرس خیابانی با اشاره به اهمیت تغییرات و نوسانات نرخ ارز، اشاره کرد: رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام نموده اند که نرخ ارز روند کاهشی داشته و در حال کنترل است و باید این اطمینان به مجموعه صنعتگران، تولیدکنندگان و فروشندگان داده شود که این نوسانات صدمه ای به آنها نمی رساند و آنها کالای خودرا در اختیار مردم قرار دهند. با اتحادیه فروشندگان صنف لوازم خانگی نیز هماهنگی هایی انجام شده است تا بر روی درج برچسب قیمت و اعلام قیمت ها در سامانه ۱۲۴ و نظارت بر انبارها همکاری داشته باشند.
افزایش تولید ۱۵۰ درصدی ماشین لباسشویی و ۵۰ درصدی تلویزیون
سرپرست وزارت صمت با ااشاره به افزایش تولید در بعضی اقلام لوازم خانگی، اظهار داشت: در تولید ماشین لباسشویی افزایش ۱۵۰ درصدی و در تولید تلویزیون افزایش ۵۰ درصدی داریم و باوجود همه محدودیتها و شرایط کرونا به لحاظ عرضه مشکلی نداریم اما این اطمینان را به تولیدکننده برای تامین مواد اولیه اش باید بدهیم تا کالا به دست مردم برسد.
مدرس خیابانی با بیان اینکه سه مولفه اصلی بازار همزمان باید کارکرد مناسبی داشته باشند، بیان کرد: تولید برای افزایش عرضه باید ارتقا یابد، شبکه های توزیع باید چابک باشد و حلقه نظارت و بازرسی در بازار باید کامل باشد.
وی اضافه کرد: بیش از ۴۰۰۰ بازرس در طرح های نظارتی ویژه در سراسر کشور داریم و هر هفته شنبه ۵ قلم کالای اولویت دار در اولویت نظارت و بازرسی ها قرار می گیرد که لوازم خانگی برای دومین هفته در اولویت بازرسی قرار گرفته است.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در هفته های گذشته افزایش قیمت لوازم خانگی خبرساز شده و مشاهدات میدانی از بازار نشان میدهد که امسال لوازم خانگی ایرانی ۲۵ تا ۳۰ درصد و کالاهای خارجی که عموما به صورت قاچاق وارد کشور می شود تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. در نهایت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام نمود که در قیمت های لوازم خانگی بازبینی شده است؛ بطوریکه تلویزیون حداکثر ۲۰ درصد و سایر لوازم خانگی حداکثر ۲۵ درصد مجاز به افزایش قیمت نسبت به بهمن سال قبل هستند و تولیدکنندگان تا اختتام روز سه شنبه (۲۷ خرداد ماه) فرصت دارند قیمت های خودرا در سامانه ۱۲۴ درج کنند که ملاک بازرسی از واحدهای صنفی قرار گیرد که تابحال تاکنون ۳۲ شرکت از ۴۰ شرکت منتخب، برند و قیمت کالاهای لوازم خانگی خودرا در سامانه ۱۲۴ اعلام نمودند و حدود ۱۵۰۰ قلم کالا ثبت قیمت شده است.
منبع:

1399/04/04
19:50:45
5.0 / 5
2131
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها