ماجرای حقوق و پرداختی های بازنشسته ها در سال ۹۹

ماجرای حقوق و پرداختی های بازنشسته ها در سال ۹۹

به گزارش فی بگیر امسال پس از تصمیم گیری برای افزایش حقوق بازنشستگان و همسان سازی در پرداختی به آنها، امكان استفاده از افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز حقوق و همینطور پرداخت پاداش آخر خدمت تمامی بازنشستگان فراهم گشته است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طی سال های گذشته پایین بودن حقوق بازنشسته ها و از طرفی عدم تناسب آن با پرداختی به کارکنان باعث انتقادات و گله های بسیاری بود و همواره چالشی بین دولت و این قشر حقوق بگیر بوده است، ولی از حدود سه سال پیش و با الزامات قانونی که در ارتباط با ترمیم حقوق بازنشسته ها وجود داشت، مبحث همسان سازی حقوق آنها در بودجه سالانه مطرح و هر ساله مبلغی جهت تأمین منابع برای متناسب سازی حقوق آنها در نظر گرفته شد.

اما از سال قبل و بعد تصمیم گیری در مورد حقوق کارکنان در بودجه ۱۳۹۹، که قرار شد افزایش متوسط ۱۵ درصدی حقوق به نحوی باشد که هیچ کارمندی کمتر از ۲.۸ میلیون تومان دریافتی نداشته باشد، این مورد طی جلساتی که بین بازنشستگان و سازمان برنامه بودجه برگزار شد، مورد پیگیری قرار گرفت تا اینکه با توافقات صورت گرفته قرار شد اعتبار ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای همسان سازی حقوق بازنشسته ها اختصاص یابد که پرداختی به این قشر هم دیگر کمتر از ۲.۸ میلیون تومان در ماه نبوده و اختلاف پرداختی ها کمتر شود.

رشد ۳۰ درصدی هم پاسخگو نیست

بر این اساس میانگین افزایش حقوق بازنشسته ها امسال به ۳۰ درصد رسید؛ به صورتی که میانگین حقوق بازنشستگان کشوری از حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پارسال به سه میلیون و ۷۹۹ هزار تومان می رسد که با افزایش ۳۱ درصدی همراه می باشد. همینطور میانگین حقوق بازنشستگان لشگری از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پارسال با افزایش ۳۰ درصدی به چهار میلیون و ۲۹۱ هزار تومان رسید.

با وجود رشدی که در حقوق بازنشسته ها اعمال شد، به هر حال مشکلات آنها در شرایط اقتصادی موجود همچنان پابرجا و تاکید داشتند که حقوق کفاف هرینه های زندگی آنها را نمی دهد و ازاین رو مذاکرات با سازمان برنامه و بودجه ادامه داشت.

اخیرا اظهارات نوبخت-رئیس سازمان برنامه و بودجه- نشان داد که قرار بر این شده تا از تمامی ظرفیت های قانونی که برای تقویت حقوق آنها وجود دارد و منابع اجازه می دهد استفاده گردد.

افزایش ۵۰ درصدی امتیاز حقوق در دستور کار

بر این اساس دو بخش پیشبینی شده که در دو بند از فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری بر آن تاکید گردیده است که می توان برای بازنشسته ها استفاده کرد، یک بخش در ارتباط با ایثارگران و بخش دیگر در مورد حق عائله مندی و حق اولاد بازنشستگان و شاغلان است که نوبخت تاکید کرده باید امتیازات در نظر گرفته شده برای شاغلان در این عرصه به صورت یکسان برای بازنشستگان هم لحاظ شود.

از این رو افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد حق اولاد و عائله مندی به صورت یکسان میان شاغلان و بازنشستگان اجرایی می شود که البته این افزایش در ابتدای سال جاری از جانب سازمان برنامه و بودجه کشور به صندوق های بازنشستگی ابلاغ گردیده است.

آنطو که نوبخت گفته است، گرچه صندوق های بازنشستگی برای افزایش این امتیاز با تنگنای مالی مواجه بودند اما پشتیبانی اعتباری لازم از جانب سازمان برنامه و بودجه انجام می شود.

وعده پرداخت پاداش آخر خدمت تا مهرماه

اما مبحث دیگری که در مورد بازنشسته ها اجرا می گردد و سازمان برنامه و بودجه قول آنرا داده است به پرداخت پاداش آخر خدمت آنها بر می گردد؛ به صورتی که قرار شده است تا پاداش آخر خدمت تمام بازنشستگان سال ۱۳۹۸ حداکثر تا مهر ماه پرداخت گردد.

این در حالی است که برای تأمین منابع لازم جهت این پرداخت از چندی قبل به دستگاه ها ابلاغ گردیده بود که برای انجام سریع تر آن از راه فروش اموال مازاد نسبت به پرداخت این بدهی اقدام نمایند. اما ظاهرا این امکان را نداشته و به سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده بودند که اموال مازادی برای واگذاری و پرداخت پاداش آخر خدمت در اختیار ندارند.

با این حال سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده است که چه برای سازمان هایی که امکان واگذاری اموال مازاد را در اختیار دارند و چه سایر دستگاه ها پاداش آخر خدمت کارکنان با پشتیبانی این سازمان حداکثر تا مهر ماه سالجاری پرداخت می شود.

منبع:

1399/04/01
00:24:49
5.0 / 5
2314
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها