جهش بزرگ بورس های جهانی

جهش بزرگ بورس های جهانی

به گزارش فی بگیر عقب نشینی آمریكا از تحریم هوآوی با استقبال بورس های جهانی مواجه گردید.


به گزارش فی بگیر به نقل از آسوشیتدپرس، برخی منابع خبری از احتمال دیدار مایک پمپیو، وزیر خارجه آمریکا با مقامات چینی در هاوایی بر سر کاهش تنش ها اطلاع داده اند. از طرفی هم آمریکا اعلام نمود فعلا از تصمیمش برای تحریم ارائه تجهیزات به شرکت هواوی در توسعه نسل پنجم اینترنت عقب نشسته است. این دو اتفاق سبب کاهش نگرانی معامله گران از شروع یک جنگ تجاری دیگر بین دو اقتصاد نخست جهان آن هم در شرایطی که رشد اقتصادی در بدترین وضعیت نیم قرن اخیر خود قرار دارد، شده است.
روند مبتلا شدن به کرونا در بعضی از کشورها همزمان با بازگشایی کسب و کارها باردیگر حالت صعودی به خود گرفته و همین مسئله زنگ خطر بازگشت موج کرونا در جهان را تقویت کرده است. با این وجود به نظر می آید هزینه قرنطینه برای اقتصاد کشورها آنچنان سنگین بوده است که بسیاری از آنها ترجیح می دهند به هر قیمتی شده فعالیتهای اقتصادی را ادامه دهند.
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفته است حتی در صورت بروز موج دوم همه گیری، دولت قصدی برای اعمال یک قرنطینه سراسری دیگر ندارد و فعالیت کسب و کارها ادامه خواهد یافت و دولت از آنها حمایت می کند. در فرانسه هم امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور گفته است چاره ای جز بازگشایی اقتصاد وجود ندارد و مردم باید نحوه زندگی با کرونا را بیاموزند.
دولت ترامپ به دنبال جلب موافقت کنگره و سنا برای ارائه یک بسته عظیم سرمایه گذاری یک تریلیون دلاری در زیرساخت های اقتصادی آمریکا است که در صورت اجرایی شدن می تواند نقش موثری در تقویت رشد اقتصادی این کشور داشته باشد.
تابحال بیشتر از هشت میلیون و ۲۶۵ هزار و ۹۴۱ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۴۶ هزار و ۱۸۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۹ هزار و ۱۳۲ نفر، برزیل با ۴۵ هزار و ۴۵۶ نفر، انگلیس با ۴۱هزار و ۹۶۹ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۴۰۵ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۵۴۷ نفر بوده است.
باآنکه بانکهای مرکزی بزرگ در سرتاسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند، اما نسبت به توانایی بانک ها برای تداوم رویکرد حمایتی کنونی یا نگه داشتن نرخ بهره در سطوح منفی تردیدهایی وجود دارد. نرخ بهره حالا در آمریکا ۰.۲۵ درصد و در منطقه یورو، سوئیس و ژاپن منفی است.
دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل هم در گزارشی با اشاره به انتشار کرونا و محدودیت های بوجود آمده در زمینه سرمایه گذاری خارجی در سطح جهان پیشبینی کرده است برای اولین بار از سال ۲۰۰۵ میزان سرمایه گذاری خارجی در جهان به زیر یک تریلیون دلار کاهش پیدا کند. این رقم در سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۵۴ تریلیون دلار اندازه گیری شده است.
جیمز مک گلو - تحلیل گر بازار در موسسه آرگناو - اظهار داشت: اگر شاهد بروز موج دوم کرونا باشیم، سرمایه گذاران خیلی مأیوس خواهند شد. ما هنوز مشکل کرونا را حل نکرده ایم و چه بخواهیم و چه نخواهیم هنوز شدت همه گیری کرونا یک عامل بسیار کلیدی و تعیین کننده برای اقتصاد جهانی خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۰۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۲۸۹.۹۸ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۹ درصد صعود تا سطح ۳۱۲۴.۷۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۷۵ درصد افزایش در سطح ۹۸۹۵.۸۷ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
مسئله برگزیت کماکان در مرکز توجه معامله گران اروپایی قرار دارد. کابینه انگلیس اعلام نموده است قصدی برای تمدید دوران گذار فعلی ندارد و مصمم است هر چه سریع تر به جمع بندی بر سر شکل روابط آینده خود با اتحادیه اروپا برسد. هم چنین گاردین گزارش کرده است بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس مقرر است گفت وگویی ویدیوئی با سران بعضی از کشورهای اروپایی برای شکستن بن بست مذاکرات برگزیت داشته باشد.
آن طور که مرکز آمار انگلیس در گزارش اخیر خود اعلام نموده است، رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ اروپا در ماه آوریل منفی ۲۰.۴ درصد رسید که ۲.۵ درصد کمتر از نرخ رشد پیشبینی شده قبلی و کمترین نرخ رشد ثبت شده تاریخ معاصر این کشور به حساب می آید. بانک مرکزی انگلیس شرایط فعلی اقتصاد این کشور را از زمان جنگ جانشینی اسپانیا در قرن هجدهم بی سابقه دانسته است.
این وضعیت تنها محدود به انگلیس نیست. گزارش جدید بانک مرکزی فرانسه از وضعیت اقتصاد این کشور مبین آن است که بازگشت فعالیت ها به سطوح قبل از بحران دست کم دو سال به طول خواهد انجامید. طبق برآورد صورت گرفته توسط این بانک اقتصاد فرانسه قبل از آنکه در سال آینده به رشد ۶.۹ درصدی برسد، سال جاری ۱۰.۳ درصد کوچک خواهد شد که در صورت تحقق حتی از عملکرد اقتصاد این کشور در سال های جنگ جهانی دوم هم بدتر خواهد بود.
گوین گیدز، کارشناس بازار سرمایه در موسسه "ریموند جیمز" اظهار داشت: خیلی از معامله گران به این نتیجه رسیده اند که باید خویش را برای یک دوره بازیابی اقتصادی طولانی مدت آماده کنند. در صورتیکه بازارها مثل سابق بخواهند به هر خبر واکنش احساسی نشان دهند، شاهد ادامه روند نوسانات شدید به مانند هفته های اخیر خواهیم بود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۶۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۶۴.۷۰ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۲۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۱ هزار و ۹۱۱.۳۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۴۹ درصدی در سطح ۴۸۱۵.۷۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۶ درصد پایین رفت و به ۷۲۵۹.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
عملکرد اقتصادهای آسیایی هنوز تا زمان پیش از انتشار کرونا فاصله بسیاری دارد. طبق اعلام دولت ژاپن، صادرات این کشور در ماه می حدود ۲۸ درصد و واردات آن ۷.۱ درصد کاهش یافته که این وضعیت دست کم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۵۶ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۴۵۵.۷۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۴۱۲.۴۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۰۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۰۱۷.۵۹ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۷ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۹۱.۸۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۲۸ درصد کاهش به ۳۷.۸۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۷۸ درصدی به ازای ۴۰.۶۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۸.۲۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۰۸ درصدی به ازای ۱۷.۶۵ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/03/28
22:32:40
5.0 / 5
2274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها