پنج استان دارای مجوز پرورش تیلاپیا هستند

پنج استان دارای مجوز پرورش تیلاپیا هستند

به گزارش فی بگیر مدیركل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران اظهار داشت: هم اكنون پرورش ماهی تیلاپیا در استان های  تهران،  یزد، قسمتی از كرمان، خراسان جنوبی و قم دارای مجوز است و سال قبل نیز 550 تن تیلاپیا در این استانها در مزارع دارای مجوز تولید شد.مهدی شکوری در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه کشور عراق سال های دور با مطالعاتی که انجام داده بود، ماهی تیلاپیا را در دجله و فرات رهاسازی کرد و این ماهی در آن منطقه مستقر شد، اظهار نمود: سال های بعد نیز انبوهی از این ماهی در آب های خوزستان دیده شد و بر طبق آخرین گزارش پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور سه گونه از ماهی تیلاپیا در آب های مرزی و مشترک شناسایی شدند.

وی افزود: پیش از این که ایران مبادرت به پروش این ماهی کند، تیلاپیا در آب های مشترک ما و عراق دیده شده بود و هم اکنون تنوع پیدا کرده است.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران در پاسخ به این پرسش که آیا این ماهی مهاجم است یا خیر، اظهار داشت: تعریف ماهی مهاجم این است که آن ماهی می تواند با بقیه گونه ها رقابت کند. این مهاجم بودن در مورد قزل آلا هم وجود دارد و قزل آلا ماهی مهاجم تر از تیلاپیا است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا ماهی تیلاپیا در کشور پرورش داده می شود یا خیر، اظهار داشت: تا سال ۱۳۹۷ شیلات ایران برای پرورش این گونه ماهی هیچ اقدامی انجام نداد. اما با مطالعاتی که از سال ۱۳۸۶ به بعد توسط موسسه تحقیقات شیلات ایران انجام شده بود و پس از آن که کارشناسانی به کشور آمدند و شرایط پیشنهادی پرورش این گونه ماهی را در استان یزد و... ارزیابی کردند، سازمان محیط زیست اجازه پرورش این گونه ماهی را به صورت محدود در مناطقی که آب های جاری دائم ندارد، داد.

به گفته وی هم اکنون پرورش ماهی تیلاپیا در استان های تهران، یزد، قسمتی از کرمان، خراسان جنوبی و قم دارای مجوز است و سال قبل نیز ۵۵۰ تن تیلاپیا در این استانها در مزارع دارای مجوز تولید شد.

شکوری با اعلان اینکه مجوز پرورش ماهی تیلاپیا از سال ۱۳۹۷ در ۵ استان کشور توسط سازمان محیط زیست داده شده و سازمان شیلات نیز درصدد توسعه پرورش ماهی تیلاپیا در این استانها است، اظهار داشت: بر طبق گزارش های دریافتی در جلسه ای با سازمان محیط زیست مشخص شد که در بیش از ۱۴ استان در مزارع غیرمجاز پرورش تیلاپیا انجام شده که در صدد تعطیلی این واحدها هستیم و قصد نداریم به آنها پیش ازآنکه سازمان محیط زیست استانی را تایید کند، مجوز دهیم.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران در بخش دیگری از صحبت هایش به سلامت این ماهی اشاره نمود و اظهار داشت: ماهی تیلاپیا می تواند مانند بقیه ماهی ها در محیط های سالم پرورش یابد و دارای خاصیت های مناسبی برای خوردن باشد و همین طور می تواند در جایی پرورش یابد که این خاصیت را نداشته باشد.

شکوری با اعلان اینکه قسمتی از ماهی تیلاپیا وارداتی است و بخشی نیز در داخل کشور پرورش می یابد، اظهار نمود: آن چیزی که همه باید به آن توجه نمایند این است که وقتی محصولی مقرر است وارد کشور شود، مراجعی هستند که این محصول را از نظر کیفیت و سلامت کنترل کنند و ما نیز باید به آنها اعتماد نماییم.

وی افزود: ماهی تیلاپیا نمی تواند به صورت غیر مجاز وارد کشور شود، برای اینکه این محصول سردخانه ای است و باید بوسیله وسایل حمل ونقلی که مجهز به سیستم های سرمایشی هستند، به کشور وارد شوند.

منبع:

1399/03/23
19:43:54
5.0 / 5
2667
تگهای خبر: توسعه , تولید , سیستم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها