بخش خصوصی استراتژی صنعت می نویسد؟

بخش خصوصی استراتژی صنعت می نویسد؟

فی بگیر: رئیس اتاق بازرگانی ایران این هفته بعنوان اولین میهمانان دوره جدید (یازدهم) مجلس شورای اسلامی به بهارستان رفت و در صحبت های خود اعلام نمود كه اتاق های سه گانه كشور آمادگی دارند استراتژی توسعه صنعتی كشور را تدوین كنند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در قسمتی از صحبت های خود اظهار داشت: ما با اصناف، بخش های تعاونی و خصوصی هماهنگی کامل داشته و معتقدیم که ما می توانیم بازوی مشورتی قوای سه گانه باشیم تا بتوانیم زمینه سازی جهش تولید را فراهم نماییم. برای رسیدن به این اهداف اقداماتی همچون بالا بردن هزینه کارهای غیرمولد و مسدودسازی درآمدهای کارهای سوداگرانه صورت گیرد، چون تابحال سیستم پاداش دهی به کارهای غیرمولد بیشتر از مولد بوده است. یکی از از مشکلات اساسی در عرصه تولید عدم تدوین استراتژی توسعه صنعتی است و (اتاق های سه گانه) همچون گذشته اعلام آمادگی می کنند که در صورت دادن ماموریت به آنها استراتژی توسعه صنعتی کشور را تدوین و در اختیار مجلس قرار دهند.
این صحبت های شافعی در حالی عنوان شد که در سال های گذشته فعالان بخش خصوصی بارها از نبود یک نقشه راه مدون در راه توسعه اقتصادی و صنعتی کشور انتقاد کرده اند و معتقدند دلیل قسمتی از نابسامانی ها چه در عرصه تولید و چه در حوزه صادرات، نبود طرح هایی است که مسیر آینده اقتصاد ایران را روشن کند و بدین جهت بنظر می رسد آنچه که از طرف رئیس اتاق بازرگانی ایران در مجلس مطرح شده، از طرف فعالان اقتصادی با استقبال مواجه شود.
در این رابطه عباس آرگون – عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران – در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ظرفیت های موجود در اتاق بازرگانی برای حضور مشورتی در حاکمیت، بیان کرد: برمبنای قوانین مصوب کشور، اتاق بازرگانی می تواند بعنوان بازوی مشورتی قوای سه گانه عمل کرده و در حوزه های مختلف به آنها نظر کارشناسی بدهد. تدوین و مشورت در زمینه استراتژی صنعتی کشور نیز یکی از این گزینه هاست.
وی افزود: فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی با توجه به این که در متن واقعیت های اقتصادی قرار دارند و مسائل را نه از دور بلکه از نزدیک به شکل واقعی رصد می کنند، اساسا در تدوین چنین برنامه هایی توان مشورتی بالایی خواهند داشت.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اعلان اینکه صرف حضور اتاق بازرگانی در چنین برنامه هایی کافی نیست، بیان کرد: باتوجه به جایگاهی که دولت در اقتصاد ایران دارد، این تصور که بخش خصوصی یک برنامه کلانی را تدوین کند و به شکل مستقل به اجرای آن بپردازد، اساسا دور از واقعیت خواهد بود. بدین جهت بنظر می رسد بهترین طرح ممکن، رسیدن به یک همراهی و همفکری دو جانبه است که از سویی دغدغه های بخش خصوصی را پاسخ دهد و از طرف دیگر اجرای آن برای دولت نیز دور از انتظار نباشد.
آرگون با اشاره به مشکلاتی که نبود یک طرح کلان صنعتی و اقتصادی برای ایران به بار آورده، تشریح کرد: ما در اقتصادمان عملا آمایش سرزمین را فراموش کرده ایم و معین نیست وقتی زیرساختی در یک نقطه درست می شود، باتوجه به چه مطالعه و طرح هایی اجرایی شده است. نبود طرح کلان، جذابیت سرمایه گذاری را نیز کاهش داده و بروکراسی گسترده، محیط کسب و کار ایران را بسیار پیچیده کرده است. بدین جهت رسیدن به طرحی کلان که مورد توافق همه طرف ها باشد و نقشه راه اقتصاد ایران برای دوره ای لااقل چند ساله را مشخص نماید، اهمیت فراوانی خواهد داشت.
منبع:

1399/03/20
21:00:17
5.0 / 5
2487
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها