بررسی وضعیت اقتصادی كشور در مجلس

پارسا: بساط سفارش و سفارش از سازمان مالیاتی جمع می شود

پارسا: بساط سفارش و سفارش از سازمان مالیاتی جمع می شود

فی بگیر: رئیس سازمان امور مالیاتی از رشد 29 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت كه دستورالعمل شایسته سالاری در سازمان امور مالیاتی در حال اجراست كه در صورت تحقق آن بساط سفارش و سفارش در این سازمان جمع خواهد شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، امیدعلی پارسا در جلسه علنی بامداد امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی وضعیت اقتصادی کشور اظهار نمود: درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۸، ۲۹ درصد رشد داشته و در مقایسه با ۲۰ درصد رشد درآمدهای مالیاتی در سال های گذشته نشانگر توفیق نسبی در وصول مالیات است بااینکه هنوز هم با آنچه که باید باشد فاصله داریم، اما نتیجه این عملکرد افزایش نسبت مالیات به اعتبارات هزینه ای بوده است.
وی افزود: رشد مالیات بر ثروت در کشور به شکلی بود که سهم مالیات بر ثروت از ۴.۵ درصد به ۶ درصد افزایش یافت و مالیات بر مشاغل نیز افزایش چشمگیری داشت. ما دوماهه امسال تمرکز بر طبقات بالا و حداقل فشار بر آحاد مردم را مورد توجه قرار دادیم.
رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: آنچه که ما در سازمان مالیاتی دنبال می نماییم وصول با حصول است بحث و راهبرد اصلی آن هوشمند سازی است. باید همه دیتاهای تولید شده در همه دستگاه ها به صورت برخط در اختیار سازمان مالیاتی باشد و همه معاونان به صورتی به سازمان متصل باشند تا مالیات متناسب با حد و اندازه هرکس وصول شود. این روندی است که ما دنبال می نماییم و امیدواریم پیش از اختتام دولت به نقطه اول مالیات هوشمند برسیم. متاسفانه منطق حاکم بر محاسبات ما منطق سنتی است و نظام مالیاتی ما هوشمند نشده و همه اطلاعات در اختیار سازمان مالیاتی نیست.
پارسا با تاکید بر لزوم مقابله موثر با فرار و فساد در حوزه مالیات اشاره کرد: عدد فرار مالیاتی بالاست و ما بدون سروصدا داریم فرار مالیاتی را امسال سامان می دهیم. اما در مورد فساد یک جنبه درون سازمانی دارد که کم و بیش در مجموعه ها هست و دیگری مربوط به سازمان مالیاتی بعنوان دستگاه دخل است که باید مستقل، سالم، عالم و شایسته باشد پس ما دستورالعمل شایسته سالاری را ابلاغ کردیم تا در دو ماه آینده اجرایی نماییم تا بساط سفارش و سفارش در سازمان امور مالیاتی جمع شود.
وی با اشاره به تمرکز بر ستاندن مالیات از اقشار پردرآمد و ثروتمند تصریح کرد: ما اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم را برای هدفمند کردن مالیات به دولت دادیم که در آن مالیات عایدی سرمایه، دارایی و مجموعه درآمد نیز پیش بینی شده است.
رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به فرهنگ مالیاتی اشاره کرد: سازمان امور مالیاتی در استانها تنهاست و تمام فشار به سازمان برای نگرفتن مالیات است. در صورتیکه مالیات از حقوق حقه مردم است. من استدعا دارم هرچه سریع تر قوانین جدید به مجلس شورای اسلامی بیاید تا بتوانیم به اهداف بلند خود دست پیدا نماییم و به سمت ستادن مالیات متناسب با ثروت، درآمد و مصرف برویم.
منبع:

1399/03/18
14:02:28
5.0 / 5
2836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها