كم مصرف كنید، پاداش بگیرید

كم مصرف كنید، پاداش بگیرید

به گزارش فی بگیر با شروع فصل گرما، دغدغه افزایش مصرف و احتمال وجود خاموشی در كشور جان گرفته است. همین مبحث هم سبب شده كه وزیر نیرو وعده پاداش نقدی را به مشتركان بدهد تا شاید از این طریق بتوان مانع از تكرار خاموشی های تابستان سال ۱۳۹۷ شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، افزایش اوج بار گرما در سال ۱۳۹۸ نسبت به ۱۳۹۷ یک درصد بود، اما برپایه آخرین گزارش ها در ۱۲ خرداد سالجاری نسبت به سال قبل ۲۳ درصد افزایش بار مصرفی برق داشته ایم که همین مبحث باعث نگرانی مسئولان کشور همچون وزیر نیرو شده است.
در واقع روند افزایشی موج گرما در هفته جاری و استفاده هر چه بیشتر از سیستم های سرمایشی سبب شده است که اوج بار در ایام گذشته از مرز ۵۳ هزار مگاوات عبور کند و این در شرایطی است که در زمان اوج مصرف سال قبل مصرف برق کشور به ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات رسید.
طبق برآوردهای صورت گرفته اگر مصرف فعلی ادامه یابد سال جاری این رقم به ۶۰ هزارمگاوات می رسد. حالا هم در حالیکه رشد مصرف جهانی مصرف برق به علت کرونا کاهش پیدا کرده، در ایران به میزان ۱۲.۸ درصد افزایش یافته است.
تابستان سختی پیش رو داریم
چندی قبل محسن طرز طلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه شیوع کرونا تابستان سختی را برای تأمین برق پیش روی ما قرار داده است، اظهار داشت: با عنایت به بروز این بیماری همچنان رفتار مصرف کنندگان در ماه های آتی و میزان افزایش مصرف برق در زمان پیک تابستان غیرقابل پیشبینی است. تابستان سال جاری با وضعیت خاص و ویژه ای روبه رو هستیم.
به قول وی بر مبنای یک پیشبینی وضعیت ویروس کرونا به همین منوال تا آخر تابستان ادامه خواهد داشت و ساکنان مناطق مختلف بخصوص اهالی مناطق گرمسیری که هر ساله در زمان تعطیلات تابستانه به مسافرت می رفتند، سال جاری در محل اقامتی خود باقی خواهند ماند و همین مساله منجر به افزایش مصرف برق و استفاده هر چه بیشتر از سیستم های سرمایشی خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه بروز این اتفاق منجر به افزایش مصرف برق کلانشهرها خواهد شد، اظهار داشت: در این صورت ظرفیت پست ها و خطوط انتقال برق پاسخگو نخواهد نبود و این مساله منجر به بروز اتفاقاتی در کلان شهرها خواهد شد. در مقابل امکان دارد این بیماری در فصل تابستان روند نزولی پیدا کرده و وضعیت عادی شود. این شرایط سبب شده صنایع پرمصرفی که هر ساله در زمان پیک تابستان میزان مصرف برق خویش را کاهش می دادند، سال جاری به علت شیوع کرونا و عدم فروش محصولات خود از آغاز سال، به فکر کوشش برای جبران کاهش تولیدشان در فصل تابستان باشند که این امر منجر به افزایش مصرف برق در کشور خواهد شد.
پاداش نقدی چاره وزارت نیرو برای مقابله با خاموشی
وزیر نیرو یکی از طریق های حل این مسئله را مدیریت مصرف می داند و اعتقاد دارد که در صورت مدیریت و صرفه جویی مردم تابستان بدون وقفه ای را در راه صنعت و تولید با آرامش سپری خواهیم کرد. وی وعده داد مشترکانی که این مورد را رعایت نمایند، در کنار آن پاداش نقدی قابل توجهی مانند سال قبل دریافت خواهند کرد.
اردکانیان در پاسخ به سوال رئیس جمهور که مصرف بالای گفته شده در بخش صنعتی است یا خانگی؟ اظهار نمود: خوشحالیم که گزارش های عمده کشورهای صنعتی دنیا به علت شرایط کرونایی حاکی از کاهش مصرف آنهاست و بیشتر از ۲۰ درصد کاهش دارند و این برای ما علامتی دلگرم کننده در سال جهش تولید است، اما بدمصرفی را نباید فراموش نماییم.
به قول وزیر نیرو بیشتر از ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده به دستگاه های مصرفی متصل است و اگر مردم رعایت نمایند تابستان آرامی را سپری خواهیم کرد.
به چه کسانی پاداش داده می شود؟
برای مشترکان خوش مصرف پاداش در نظر گرفته شده است؛ تا جایی که حتی مشترکان می توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خویش را مجانی کنند. اما دو شرط برای اهدا پاداش در نظر گرفته شده است؛ یکی اینکه مشترک باید زیر الگوی مصرف منطقه خودش مصرف کند و نسبت به سال قبل کاهش مصرف داشته باشد. نحوه محاسبه هم بدین گونه است که کاهش مصرف ضرب در نخستین پله منطقه محاسبه می شود. به صورت مثال اگر ۶۰ تومان قیمت پله اول منطقه ۱ در نظر گرفته شود این عدد ضرب در میزان کاهش مصرف در دوره مشابه شده و میزان پاداش به دست می آید.
به عبارت دیگر اگر مشترک ۱۰ درصد میزان مصرف خویش را کم کند، صورت حساب آن شخص حدود ۲۰ درصد کاسته می شود، تعرفه های برق به صورت پلکانی محاسبه می شود و هرچه میزان مصرف افزایش یابد میزان تعرفه هم به صورت پلکانی افزایش می یابد. به صورت مثال اگر از ۲۰۰ کیلووات ساعت میزان مصرف مشترک به ۳۰۰ کیلووات ساعت افزایش یابد ۱۰۰ کیلوات بعدی دو برابر قیمت محاسبه می شود، اما اگر مشترک میزان مصرف خویش را کم کند شامل پاداش خواهد شد.
درواقع این کاهش مصرف باعث می شود که اگر صورت حساب ۱۰ درصد کاهش پیدا کند حدود ۲۰ درصد از هزینه کاسته شود، یعنی اگر ۲۰ درصد میزان مصرف کاهش پیدا کند ۴۰ درصد از پرداختی مشترک کاسته خواهد شد. در مورد شرایط لازم برای مجانی شدن قبوض برق هم باید گفت اگر یک مشتری ۲۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کند مصرف خویش را به ۱۰۰ کیووات برساند در این شرایط قبض برق این مشترک مجانی خواهد شد.1399/03/16
13:07:07
5.0 / 5
2886
تگهای خبر: پرداخت , تولید , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها