رشد بورس می تواند چرخ تولید را بچرخاند؟

رشد بورس می تواند چرخ تولید را بچرخاند؟

فی بگیر: این روزها كه بازار سرمایه از رشد و استقبال چشمگیری برخوردار شده است، یك كارشناس اقتصادی معتقد می باشد در این شرایط با انتظارات تورمی كه در اقتصاد كشور شكل گرفته، بعید است كه رشد بورس بتواند نقدینگی را به سمت تولید هدایت كند و درمان اقتصاد در رفع تورم و كنترل آن است كه در نتیجه آن ركود از بین می رود و مردم تمایل به سرمایه گذاری در تولید پیدا می كنند.


کامران ندری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اگر بانک مرکزی سهام و اوراقی داشته باشد و آنرا بفروشد، این امر حجم نقدینگی را کم می کند و انتشار اوراق نمی تواند نقشی در کاهش حجم نقدینگی داشته باشد.
وی با اعلان اینکه دلیل رنج بردن بخش های تولیدی از کمبود سرمایه، اقتصاد رکودی است، افزود: چشم انداز سودآوری در سرمایه کم است و کسی تمایل پیدا نمی کند که منابع خودرا به بخش تولید منتقل کند، برای اینکه سودآوری واقعی شرکت ها بسیار پایین است. بنابراین؛ اگر فردی سرمایه قابل توجه ای داشته باشد، آنرا در بازار دارایی ها سرمایه گذاری می نماید و انگیزه ای به جهت اینکه منابعی که در اقتصاد وجود دارد به سمت تولید حرکت نماید، وجود ندارد.

تورم مردم را به سرمایه گذاری در تولید سوق نمی دهد
در ادامه این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: زمانی که بازار سرمایه ای وجود دارد که طی سال قبل حدود ۳۰۰ درصد بازدهی داشته است، کسی علاقه ای به پس انداز در بخش تولیدی کشور پیدا نمی نماید. مشکل کمبود نقدینگی در تولید این است که اگر سرمایه ای وارد این بخش شود، در شرایط فعلی اقتصادی چشم انداز سودآوری نمی توان متصور بود و دوم اینکه در اقتصاد رکود وجود دارد.
ندری با اعلان اینکه حالا نقدینگی با سرعت زیادی خلق می شود و آن صرف تقاضا برای کالاهای بادوام موجود می شود، اظهار داشت: رشد نقدینگی و حجم آن نه فقط تولید را ارتقا نمی دهد و در اختیار تولیدکننده قرار نمی گیرد بلکه با ایجاد تورم، قیمت ها را بیشتر می کند.
وی در پاسخ به اینکه آیا بورس می تواند نقدینگی موجود در اقتصاد را به سمت تولید منتقل کند، توضیح داد: خیر، این امکان محقق نخواهد شد، برای اینکه در سال قبل که این بازار رشد مناسبی داشته، رشد سرمایه گذاری همچون سال های قبل منفی بوده است. به قدری هم میزان سرمایه گذاری در سال قبل پایین بوده که میزان سرمایه گذاری از میزان استهلاک کمتر بوده است؛ یعنی در تولید کشور به اندازه ای که استهلاک داشته ایم در آن سرمایه گذاری صورت نگرفته است.

بورس نقدینگی را به تولید تزریق می کند؟
بگفته این تحلیلگر اقتصادی، با انتظارات تورمی که در اقتصاد کشور شکل گرفته، بعید است که رشد بورس بتواند نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند و اگر همچنان سفته بازی در بازار سرمایه تشدید و تقویت شود، نمی توان نسبت به این امر حتی امیدوار بود.
در ادامه این استاد دانشگاه با بیان به اینکه اگر بورس می توانست نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند، باید حالا در کشوری همچون ونزوئلا رشد اقتصادی با توجه به این که هم تورم و هم رشد بازار سرمایه بیشتری دارد، بسیار ارتقا پیدا می کرد درحالیکه اینگونه نیست، اظهار داشت: رشد بورس در سال قبل و در اوایل سال جاری به هدایت نقدینگی به سمت تولید کمکی نمی کند و تنها انتظارات تورمی را بیشتر می کند که در آخر، تولید متضرر خواهد شد.
ندری در آخر سخنانش اصرار کرد که اگر تورم با اجرای هدف گذاری تورم کنترل شود، این امر برای اقتصاد امیدبخش است، برای اینکه منابع به سمت تولید حرکت خواهدنمود و اگر تورم کنترل نشود، چشم انداز مثبتی برای تولید نمی توان تصور نکرد. زمانی که تورم کنترل شود، افراد اطمینان پیدا می کنند که قیمت ها افزایش پیدا نمی کند و منابع خودرا به سمت بانک ها سوق می دهند و آنها منابع را به تولیدکننده منتقل می کنند.
منبع:

1399/03/15
23:10:52
5.0 / 5
2570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها