در گفت وگو با فی بگیر مطرح شد

واكنش مناطق آزاد به نامه اصناف

واكنش مناطق آزاد به نامه اصناف

به گزارش فی بگیر معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه در شورای عالی مناطق آزاد ضمن رد هر گونه قاچاق خصوصاً پوشاك از این مناطق، اشاره كرد: قاچاق برای فعالان مناطق آزاد به صرفه نیست.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، از حدود دو سال قبل که واردات پوشاک ممنوع گردید، در مواردی تولیدکنندگان پوشاک نسبت به قاچاق از مناطق آزاد و برهم زدن تعادل بازار داخلی از این طریق انتقاداتی مطرح و خواستار ممانعت از این مساله شدند.
این در حالی بود که در فروردین سال ۱۳۹۷ و با تصویب هیات وزیران، کمیته تعیین لیست و سهمیه کالای همراه مسافر با نمایندگان برخی دستگاه ها همچون بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و شورای عالی مناطق آزاد تشکیل شد که واردات این دسته از کالاها که پوشاک نیز جزوی از آن است برمبنای تصمیمات این کمیته تعیین لیست و سهمیه آن مشخص می شود؛ بطوریکه مصوبات سالانه و متناسب با لیست کالای همراه مجاز قابل ورود به سرزمین اصلی، به مقاصد مناطق آزاد هفت گانه کشور تعیین می شود.
در عین حال مسئولان مناطق آزاد تاکید داشتند که با ممنوعیت واردات پوشاک، واردات از این مناطق نیز متوقف شده است.
ماجرای قاچاق پوشاک از مناطق آزاد طی روزهای گذشته نیز به صورتی باردیگر مطرح شد؛ بطوریکه تشکل های صنفی و صنعتی پوشاک در نامه ای به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط با توسعه مناطق آزاد به سبب مغایریت های قانونی خواهان ممانعت از این مساله شدند.
در این زمینه جعفر آهنگران - معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد - در گفت و گو با ایسنا توضیحاتی ارائه کرد.

محتوای نامه صنف پوشاک قابل تایید نیست
این مقام مسئول در شورای عالی مناطق آزاد با بیان این که هیچ یک از مورادی که در نامه تشکل های صنفی و صنعتی مطرح شده با واقعیت منطبق نیست، اظهار داشت: ما قاچاق و به خصوص قاچاق پوشاک در مناطق آزاد نداریم و آنچه اتفاق می افتد کالای همراه مسافر است که بسیار ناچیز است.
وی افزود: در سال ۱۳۹۸ مجموع کالاهای همراه مسافر که از مناطق آزاد به سرزمین اصلی وارد شده حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده که بخش بسیار کوچکی از آنرا پوشاک تشکیل می دهد که نمی تواند بر هم زدن تعادل بازار باشد.

تمامی پوشاک در مناطق آزاد تولید خودشان است، نه وارداتی
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد درباره نحوه تامین پوشاک و عرضه آن در مناطق آزاد نیز توضیح داد که تمامی این پوشاک از محل تولیدات خود مناطق آزاد هستند که می تواند سبب ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای مردم مناطق باشد. این در حالیست که حتی قسمتی از کالاهای همراه مسافر از همین پوشاک های تولید مناطق آزاد تامین می شود.

قاچاق درآمد پایداری برای ما ندارد
این مقام مسئول به نکته دیگری در ارتباط با قاچاق اشاره نمود و اظهار داشت: اصلا قاچاق در مناطق آزاد مفهومی ندارد چون وقتی که کالا از مبادی قانونی و گمرک مناطق آزاد عبور می کند می توانیم از محل عوارض ورودی درآمد کسب نماییم که یک درآمد پایدار برای مناطق آزاد به شمار می رود؛ بدین سبب چرا باید امکان و اجازه قاچاق وجود داشته باشد.
بگفته آهنگران، در مناطق آزاد سامانه های گمرکی مستقر هستند و تمام ورود و خروج کالا از طرف گمرک نظارت می شود.

تولید نیاز به رقابت دارد
او همینطور به جریان ورود کالا از منظر اقتصادی اشاره نمود و اظهار داشت: اینکه اصرار می نماییم باید دریچه واردات بسته شود، موضوعی نیست که کاملا به نفع تولید داخل تمام شود، چونکه در اقتصاد بازار باید رقابت وجود داشته باشد و در ارتباط با پوشاک نیز تامین کیفیت و تداوم بازار آن با بسته شدن دریچه واردات تامین نخواهد شد.
منبع:

1399/03/07
19:53:56
5.0 / 5
2410
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها