چشم انداز تیره و تار اقتصاد تركیه

چشم انداز تیره و تار اقتصاد تركیه

به گزارش فی بگیر اقتصاددانان پیشبینی می كنند تركیه وارد ركودی فراگیر خواهد شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از میدل ایست آنلاین، در شرایطی که اقتصاد ترکیه اخیرا از رکود اقتصادی خود خارج شده بود، شیوع کرونا در سطح جهان و تعطیلی گسترده کسب و کارها در کنار اختلال در زنیجره تجارت و گردشگری جهانی سبب شده است تا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه کار دشواری برای مثبت باقی نگه داشتن رشد اقتصادی این کشور داشته باشد.
آتیلا یشیلدا، کارشناس مسائل اقتصادی در اندیشکده " گلوبال سورس پارتنرز" اظهار داشت: با ریسک هایی نظیر رسیدن نرخ بیکاری به سطوح بالا، سقوط آزاد درآمدهای گردشگری و نوسانات ارزی حالا شرایط اقتصاد خیلی بد است.
دولت اردوغان تابحال حدود ۱۵ میلیارد دلار برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا تخصیص داده است اما خیلی از کارشناسان این مبلغ را کافی نمی دانند. حالا با کاهش تدریجی مرگ و میرها در ترکیه، دولت در حال رفع تدریجی محدودیت های رفت و آمدی و بازگشایی کسب و کارها است.
اقتصاد ۷۷۰ میلیارد دلاری ترکیه وابستگی زیادی به درآمدهای بخش گردشگری دارد و الان لغو گسترده پروازهای بین المللی این کشور را از بخش قابل توجهی از درآمدهای ارزی خود محروم کرده است. سال قبل ترکیه بالای ۳۰ میلیارد دلار درآمد از محل گردشگری داشت.
سال قبل و در نتیجه بحران ارزی ایجاد شده، رشد اقتصادی ترکیه به حدود صفر درصد نزدیک شد و نرخ تورم و بیکاری شدت گرفت. انتشار کرونا سبب شد تا روند کاهشی نرخ های بیکاری و تورم به تدریج رو به متوقف شدن برود و الان دستیابی به رشد پنج درصدی که توسط دولت هدف گذاری شده بود ناممکن به نظر می آید. خیلی از نهادهای اقتصادی همچون صندوق بین المللی پول معتقدند اقتصاد ترکیه سال جاری پنج درصد کوچک خواهد شد و نرخ بیکاری هم احیانا به بالای ۱۷ درصد خواهد رسید.
هم چنین در بازار ارز هم لیر ترکیه تابحال ۱۷ درصد ارزش خود در مقابل دلار را از دست داده است. کاهش ارزش لیر نگرانی ها را نسبت به اوج گیری مجدد تورم تشدید کرده است و بخش بزرگی از شرکت های خصوصی هم با افزایش نرخ ارز در معرض ورشکستگی قرار گرفته اند.1399/03/02
22:38:40
5.0 / 5
2678
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دلار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها