سقوط بورس های اروپا و آمریكا

سقوط بورس های اروپا و آمریكا

به گزارش فی بگیر بیشتر شاخصهای بورسی غربی امروز ریزشی شدند.


به گزارش فی بگیر به نقل از آسوشیتدپرس، در شرایطی که انتظار می رفت با انتشار اخبار مثبت از پیشرفت های دارویی در مقابله با کرونا روند صعودی شاخصهای بورسی در جهان ادامه یابد، تصمیم اخیر بانکهای مرکزی چین و آمریکا در اجرا نکردن سیاست های محرک بیشتر سبب عقب رفتن مجدد شاخصهای بورسی شد. هم چنین متفاوت بودن نظر بین رئیس بانک مرکزی و وزیر خزانه داری آمریکا بر سر شدت و عمق حمایت های مالی مورد نیاز جدید از بخش های مختلف اقتصادی، سبب نگرانی معامله گران از ورود جریان های نقدی و سرمایه ای جدید به بازارها شده است.
میشل کوچا، استراتژیست بازار در موسسه "تی دی سکیوریتیز" اظهار داشت: باآنکه شاهد اعلام حمایت جدیدی از بازارها در سطح کلان نبودیم اما مشخص است که این آخر کار نخواهد بود و فکر می کنم در ایام آینده باز هم از حمایت های بانکهای مرکزی و دولت ها خواهیم شنید.
از طرفی با وجود کاهش سرعت انتشار کرونا در جهان، این بیماری کماکان در حال گرفتن جان انسان ها در نقاط مختلف است و لزوم رعایت نکات بهداشتی سبب شده است تا خیلی از واحدهای اقتصادی در سرتاسر جهان با حداکثر ظرفیت خود مشغول به فعالیت نباشند.
تابحال بیشتر از چهار میلیون و ۹۸۹ هزار و ۲۷۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۲۴ هزار و ۹۷۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۹۳ هزار و ۵۳۳ نفر، انگلیس با ۳۵ هزار و ۳۴۱ نفر، ایتالیا با ۳۲ هزار و ۱۶۹ نفر، فرانسه با ۲۸ هزار و ۲۲ نفر و اسپانیا با ۲۷ هزار و ۷۷۸ نفر بوده است.
دیگر عامل تعیین کننده برای بازارها، تداوم روند بازگشایی کسب و کارها و رفع تدریجی ممنوعیت های رفت و آمدی در نقاط مختلف بود. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنانی گفته است که احیانا از سه ماهه سوم سال رشد اقتصادی این کشور به محدوده مثبت بازخواهد گشت.
ریکی اوگاوا، کارشناس سرمایه گذاری در بانک میزوهو اظهار داشت: کورسوی امیدی از بازگشت اقتصاد به سطوح پیش از بحران در حال نمایان شدن است اما نباید فراموش نماییم که با یک مسیر طولانی مواجهیم و قرار نیست همه چیز یک شبه تمام شود. وی هم چنین با اخطار نسبت به ریسک تنش های بین آمریکا و چین گفت این مسئله سبب می شود تا روند بازگشت اطمینان به بازارها بیشتر طول بکشد.
با این وجود در تازه ترین دور از تنش ها بین آمریکا و چین، گزارشاتی از تلاش آمریکا برای اخراج شرکت هوآوی از بازارهای جهانی با تهدید چین به اقدام متقابل همراه شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم با انتقاد مجدد از رویکرد چین در مهار شیوع کرونا، این کشور را متهم به همکاری نکردن با آمریکا در مورد تحقیقات کانون اولیه بیماری کرده است.
چین و آمریکا بیشترین روابط تجاری جهان را با یکدیگر دارند و سال قبل بعد از یک جنگ تجاری و تعرفه ای طولانی بر سر مقدمات توافق بزرگتر که به فاز نخست معروف است به توافق رسیدند. جنگ تجاری این کشور یکی از علل اصلی ریزش بازارها و کاهش رشد اقتصادی جهان پارسال بود و فعالان بازار نگران اند تشدید اختلافات بین دو اقتصاد نخست جهان بخصوص در عصر پساکرونا فشار بر روی تجارت جهانی و احیای اقتصادی را تشدید کند.
مگان هرنمن، مدیر سبد دارایی در موسسه" وردنس کپیتال ادوایزرز" اظهار داشت: سوال مهم هم اکنون این است که بازگشت مردم به سر کار خود چه قدر سریع خواهد بود. سرانجام اختلافات آمریکا و چین هم بر سر قدرت اقتصاد جهانی در بازگشت زودهنگام به سطح قبل از کرونا مهم خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۵۹ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۴ هزار و ۲۰۶.۶۸ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۰۵ درصد کاهش تا سطح ۲۹۲۲.۹۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۰.۵۴ درصدی در سطح ۹۱۸۵.۱۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
مسئله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است هر چند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست. دیوید فراست، مذاکره کننده ارشد انگلیس با ابراز نارضایتی از پیشرفت اندک حاصل شده در مذاکرات گفته است اتحادیه اروپا باید در مواضع خود تغییرات اساسی دهد. از طرفی هم میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا روند مذاکرات برگزیت را مأیوس کننده دانسته و گفته است که اروپا حاضر به قربانی کردن منافع خود به خاطر اقتصاد انگلیس نیست.
با این وجود بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به همتای ایرلندی خود گفته که حصول توافق بین دو طرف را کماکان ممکن می داند.
از طرفی انگلیس اخیرا از نظام تعرفه ای جدید خود برای دوران پسابرگزیت رونمایی کرده و این مسئله می تواند مبین جدی بودن انگلیس بر پیشبرد الگوی مدنظر خود و کمرنگ تر شدن احتمال توافق با اتحادیه اروپا بر سر مسایل گمرگی باشد.
اگر لندن و بروکسل تا آخر سال جاری به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را هم ترک خواهد نمود و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آنرا تمدید کنند. از طرفی انگلیس مذاکره برای امضای پیمان تجارت آزاد را با آمریکا، نروژ و استرالیا هم شروع کرده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۸۴.۲۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۳۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۱ هزار و ۳۷.۰۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۶۹ درصدی در سطح ۴۴۲۷.۴۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۶ درصد پایین رفت و به ۶۵۶۵.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بهتری داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۷۹ درصدی تا سطح ۲۰ هزار و ۵۹۵.۱۵ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۰۰۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۴۴.۸۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۰.۵۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۹۳۵.۵۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۴ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۵۷۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۱۴ درصد افزایش به ۳۲.۵۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۲۶ درصدی به ازای ۳۴.۷۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۲۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۴۹.۳۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۱.۰۳ درصدی به ازای ۱۸.۰۹ دلار مبادله شد.1399/02/31
16:26:52
5.0 / 5
3102
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها