از سوی وزیر اقتصاد

شرایط صدور كد اقتصادی برای مؤدیان مالیاتی تغییر نمود

شرایط صدور كد اقتصادی برای مؤدیان مالیاتی تغییر نمود

به گزارش فی بگیر وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخشنامه ای شرایط صدور كد اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی را تغییر داد كه این تغییرات شامل حذف گواهی ثبت نام ارزش افزوده و مرحله ۴۵ ثبت نام مالیاتی و تبدیل كد ملی اشخاص حقیقی به كد اقتصادی می باشد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخشنامه ای اعلام نمود که تمامی اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی برای تخصیص کد اقتصادی به اشخاص حقوقی به صورت الکترونیکی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مراجع ذیصلاح صدور مجوز دریافت و بدون احتیاج به حضور مؤدی در شعب سازمان امور مالیاتی، کد اقتصادی تخصیص داده شود.
همینطور بر طبق این بخشنامه برای اشخاص حقیقی با دریافت اطلاعات از مراجع صدور مجوز یا بعد از ثبت نام در سامانه امور مالیاتی بلافاصله ثبت نام صورت گیرد.
برپایه مفاد این بخشنامه، برای اشخاص حقوقی شناسه ملی بعنوان شماره اقتصادی و برای اشخاص مبحث ماده (۲) قانون و صاحبان مشاغل بعد از ثبت نام، شماره اقتصادی با استفاده از شناسه یا شماره ملی آنها صادر خواهد شد.
علاوه براین، مادامی که برای اشخاص مبحث ماده (۲) قانون و صاحبان مشاغل، کد اقتصادی جدید صادر نشده باشد، حسب مورد از شناسه ملی، شماره ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی استفاده خواهد شد.
گفتنی است که این دو اقدام می تواند زمان صرف شده برای شروع یک کسب و کار در کشور را که همچون زیرشاخص های نماگر سهولت انجام کسب و کار (Doing Business)است، با ارتقای قابل توجهی روبرو کند.
در این حوزه، طبق برآوردهای بانک جهانی میانگین زمان مورد نیاز برای شروع یک کسب و کار در کشور حدود ۷۲.۵ روز تخمین زده می شود که با انجام این اصلاحات بر مبنای مطالعات، پیشبینی می شود این مقدار به ۱۵.۵ روز کاهش یافته و تا ۴۸ رتبه ارتقا در این زیرشاخص صورت پذیرد.
لازم به ذکر است که در دستورالعملی که از جانب رئیس سازمان امور مالیاتی به منظور تسهیل انجام امور مالیاتی صادر شد، صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده لغو و ثبت نام در سامانه به منزله گواهی ارزش افزوده است.
همینطور ثبت نامهای قبلی بعنوان ثبت نام قطعی تلقی می شود. در این ثبت نام فقط کافی است مؤدی گزینه مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده را در سامانه ثبت نام مالیاتی انتخاب نماید و در مواردی که اطلاعات بعدی از مراجع ذیربط تأسیس یا صدور مجوز فعالیت دریافت شود، ثبت نام به صورت خودکار انجام می شود.1399/02/22
17:39:48
5.0 / 5
2921
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها