1100 خودرو برگه ثبت سفارش ندارند

ترخیص خودرو های دپو شده باز هم به مشكل خورد

ترخیص خودرو های دپو شده باز هم به مشكل خورد

فی بگیر: از بین خودرو های دپو شده در گمركها كه مجوز و شرایط ترخیص آنها در بهمن ماه از طرف دولت صادر شد، بیش از 1000 دستگاه ثبت سفارش نشده اند. نه فقط تا كنون اقدامی برای ثبت سفارش این دست از خودرو ها نشده بلكه گره های جدیدی نیز به این ماجرا اضافه شده است؛ بطوری كه حتی انجام ثبت سفارش منوط به ستاندن شناسه كالا نیز با حواشی هم راه است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، از چند سال پیش حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو به تدریج وارد کشور شد که به دلایلی همچون تغییر شرایط ارزی و همین طور ممنوعیت ثبت سفارش و واردات، ترخیص آنها متوقف و در گمرک ها، بنادر و مناطق دپو شد، اما در نیمه دوم سال قبل و با مصوبه هیات دولت، ۷۱۵۳ دستگاه از آنها ترخیص و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر به سبب اختتام مهلت تعیین شده و عدم حل و فصل مشکلات مربوطه در گمرک ها باقی ماند که در میان آنها خودروهایی فاقد ثبت سفارش، آمریکایی، دارای پرونده قضایی یا حتی بدون این مسایل دیده می شود. در نهایت با رایزنی های وزارت اقتصاد و گمرک، در آخر بهمن ماه سال قبل هیات دولت تصمیم گرفت که مصوبه تحت شرایط خاصی تمدید و طی مهلت سه ماهه ای از شروع اسفند ۱۳۹۸ خودرو ها ترخیص شود.
این در حالیست که از بین آنها ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش بوده و در زمان تمدید مصوبه، ارونقی- معاون فنی گمرک- گفته بود که برای ترخیص این قبیل خودرو ها نیاز به باز شدن ثبت سفارش است، اما مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ثبت سفارش خودرو های فاقد ثبت سفارش مانده در گمرک را تایید نکردند که البته بتازگی طی مکاتباتی شرایطی برای ثبت سفارش تعریف شده که ظاهرا خود آن با موانعی مواجه می باشد.
در هشتم اردیبهشت ماه طی نامه ای از طرف دفتر مقررات صادرات و واردات به دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صمت تاکید می شود که به دنبال تمدید بخشنامه ترخیص خودرو های دپو شده، ثبت سفارش این خودرو ها موکول به ستاندن شناسه کالا است. اما این درخواست به این پاسخ منتهی شد که بخشنامه هیات وزیران در آخر بهمن ماه سال قبل فقط حکایت از تمدید مهلت ترخیص خودرو ها داشته و پیرامون تایید ضوابط فنی مارک و مدل و به تبع آن تایید شناسه این گروه از خودرو های دپو شده هیچ گونه اشاره ای نشده است.
در حالی انجام ثبت سفارش منوط به داشتن شناسه کالا مورد پذیرش قرار نمی گیرد که خواسته می شود چنانکه این مساله لزوم دارد که بررسی و تایید ضوابط فنی مارک، مدل و شناسه خودرو های متقاضی در سامانه مجوزها و همین طور تایید پرونده در سامانه جامع تجارت از طرف وزارتخانه صورت گیرد، باید نسبت به تهیه و ابلاغ دستورالعمل اجرایی در ارتباط با ثبت سفارش جدید، ویرایش، تمدید، بانکی و بدون انتقال ارز صورت گیرد.
اما این اختتام ماجرا نبوده و باردیگر از طرف دفتر مقررات و صادرات و واردات اعلام می شود که لازم است بررسی و تایید ضوابط فنی و سایر موارد ارجاعی از طرف سامانه جامع تجارت از کانال دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه صورت گیرد.
این مکاتبات در حالی صورت گرفته و تکلیف ثبت سفارش خودرو ها معین نمی باشد که مهلت ترخیص خودرو ها رو به انتها است و هنوز تصمیم جدیدی برای تعیین تکلیف ترخیص آنها گرفته نشده و ممکنست مهلت مصوبه هیات دولت بی نتیجه به اتمام برسد.منبع:

1399/02/10
23:40:37
5.0 / 5
2828
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها