مناطق آزاد تجاری - صنعتی همچنان معاف از مالیات بر ارزش افزوده

مناطق آزاد تجاری - صنعتی همچنان معاف از مالیات بر ارزش افزوده

فی بگیر: درحالیكه سال قبل مطرح شدن اصلاح معافیت های مالیاتی برای مناطق آزاد مخالفت هایی را به دنبال داشت، نمایندگان مجلس با تصویب مواد 54، 55 و 56 لایحه مالیات بر ارزش افزوده برخی از قوانین را از اجرای لایحه مالیات بر ارزش افزوده مستثنی كردند كه قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی هم مشمول این حكم شدند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، هم اكنون طبق تبصره ماده (۵۲) قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون و مقررات مناطق آزاد تجاری - صنعتی و همین طور قانون تشكیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی بعنوان یكی از موارد مستثنا از اجرای قانون مطرح شده، هستند.
طبق ماده (۵) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، سازمان های مناطق و شركت های وابسته از شمول مقررات و قوانین حاكم بر شركت های دولتی و سایر مقررات عمومی دولت همچون قوانین بودجه سنواتی مستثنی بوده و از بودجه عمومی كشور استفاده نمی كنند و به صورت خودگردان اداره می گردند.
بر این اساس، سال هاست كه مناطق آزاد طبق قوانین مربوط به اداره خود از معافیت مالیاتی ۲۰ ساله و همین طور از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، ولی با ورود دولت برای اصلاح معافیت های مالیاتی و مشمولیت قسمتی از این معافیت ها، موضوع اصلاح معافیت ها در مناطق آزاد نیز مورد توجه قرار گرفت كه در جریان بررسی لایحه اصلاح مالیات های مستقیم در دستور كار قرار دارد.
این مساله كه با مخالفت مسئولان مناطق آزاد مواجه گردید و آنرا تهدیدی برای ادامه فعالیت خود در مناطق آزاد می دانستند، اما با وجود مخالفت هایی كه وجود داشت اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی از این حكایت داشت كه قرار نیست معافیت های مالیاتی در هشت منطقه آزاد تجاری و صنعتی و حدود ۳۲ منطقه ویژه اقتصادی به مانند گذشته پابرجا بماند.
وی تاكید داشت كه سازمان امور مالیاتی با معافیت مالیاتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای مقاصد غیر صادراتی مخالف است.
حالا، نمایندگان مجلس با بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، مواد ۵۴، ۵۵ و ۵۶ آنرا تصویب كردند كه طبق ماده ۵۴، پرونده های مالیات بر ارزش افزوده كه تاریخ تعلق آنها پیش از لازم الاجرا شدن این قانون است از نظر تعیین ماخذ مشمول مالیات و نرخ مالیات، جرایم و تكالیف مودیان و مامور مالیاتی و نحوه رسیدگی تابع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۷/ ۲/ ۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن است.
اما در مورد رفع اختلاف سازمان با مودی، قطعیت، وصول، توزیع و تسویه تابع احكام و مقررات این قانون است.
همچنین، برمبنای ماده ۵۶ این لایحه، ۱۴ مورد از قوانین از اجرای لایحه مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند كه قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۷/ ۶/ ۱۳۷۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، مشمول این حكم می شوند.
بنابراین، با تصویب این ماده از لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده اختلافاتی كه بین مسئولان مناطق آزاد و سازمان مالیاتی در زمینه اصلاح معافیت مالیاتی برای مناطق آزاد به وجود آمده بود تمام می شود و همچنان مناطق آزاد تجاری صنعتی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
علاوه براین، با این اقدام اظهارات مسئولان مناطق آزاد مبنی براینكه هرگونه خدشه، تغییر یا عدم ثبات در قوانین، زمینه فرار و مهاجرت سرمایه و سرمایه گذاران موجود به مناطق امن تر و مطمئن كشورهای همسایه و یا سایر مناطق كه انواع امكانات و امتیازات قانونی برای آنها برقرار است، به وجود می آورد را منتفی و بی نتیجه می گذارد و آنها همچنان بدون مزاحمت مالیاتی به فعالیت خود ادامه می دهد و مانع خروج سرمایه از كشور می شوند.
منبع:

1399/01/29
22:57:39
5.0 / 5
3039
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها