چگونه می توان مستحقان وام یك میلیونی را شناسایی كرد؟

چگونه می توان مستحقان وام یك میلیونی را شناسایی كرد؟

به گزارش فی بگیر یك كارشناس اقتصادی با اشاره پرداخت وام یك میلیونی به ۷۸ میلیون نفر به علت شیوع كرونا، اعتقاد دارد كه همه این افراد به این مبلغ نیازی ندارند و بهتر است از راه كد ملی و موجودی حساب های بانكی، افراد نیازمند را تشخیص داد.


لطفعلی بخشی در گفتگو با ایسنا، درباره تاثیرات شیوع كرونا بر اقتصاد كشور، اظهار نمود: به نظر می آید باید اقتصاد جهان و ایران را به قبل و پس از كرونا تقسیم كرد. درباره تاثیرات این ویروس بر اقتصاد كشورمان هم مقداری تفاوت و هم مقداری مشابهت با اقتصاد جهان دارد. در كشورمان پیش از این ویروس مقداری ركود و تورم داشتیم كه انتشار كرونا این ركود و تورم را تشدید كرد.
وی با اشاره به اینكه با عنایت به تغییراتی كه بعد از كرونا در اقتصاد ایجاد خواهد شد باید تغییراتی در اقتصاد و نگرش مان به آن بدهیم، اظهار داشت: در واقع روش های مدیریت اقتصاد پیش از كرونا باید با بعد از كرونا متفاوت باشد و روش های قبلی دیگر قابل تداوم نیستند.
در ادامه این كارشناس اقتصادی درباره حمایت هایی كه تابحال دولت از مردم و فعالان اقتصادی براثر انتشار كرونا انجام داده است، توضیح داد: در چند روز اخیر قرار شد كه به ۲۳ میلیون خانوار وام یك میلیونی داده شود كه این قابل قبول بود اما ۲۰ فروردین اعلام گردید كه مقرر است به ۷۸ میلیون نفر وام یك میلیونی داده شود كه به صورت ناگهانی حجم وام چهار برابر شد و تزریق این حجم پول در زمان كوتاه مشكل ساز خواهد شد. غیر از این دولت چند بار وعده یارانه ۲۰۰ هزار تومانی هم داده است. لازم است یك هماهنگی بین این مبالغ و دریافت كنندگان آنها صورت گیرد.

وی افزود: خیلی از كارگران روزمزد و كسبه كه بیكار شده اند با دریافت وام یك میلیونی، به سمت خرید مواد غذایی می روند كه امكان دارد هجومی به بازار مواد غذایی صورت گیرد؛ در نتیجه با پرداخت این وام و هجوم پول به سمت بازار مواد غذایی، احیانا شاهد افزایش قیمت در مواد غذایی باشیم.

وام یك میلیونی به ۷۸ میلیون نفر توجیه ندارد
بخشی با تاكید براینكه پرداخت وام یك میلیونی به ۷۸ میلیون نفر قابل توجیه نیست، افزود: خیلی از این ۷۸ میلیون نفر نیازی به این وام ندارند، درحالیكه گروه های دیگر نیاز بیشتری از یك میلیون تومان دارند.
این اقتصاددان در بخش دیگری از صحبت هایش، اظهار داشت: پشتیبانی از كسب و كارهای صدمه دیده از كرونا بسیار مهم می باشد، اما اینكه چگونه این حمایت صورت بگیرد مهم تر است. لازم است بدانیم كه كرونا احیانا مدت زیادی میهمان ما خواهد بود و آنرا كوتاه مدت ندانیم. افق دید حمایت ها باید در این حوزه به دلیل تداوم كرونا دراز مدت باشد.

تشخیص مستحقان وام یك میلیونی با كد ملی و حساب های بانكی
بخشی با اشاره به اینكه می توان از راه كد ملی و موجودی حساب بانكی تشخیص داد كه چه افرادی مستحق دریافت وام یك میلیونی هستند، تصریح كرد: این روش سرك كشیدن به اطلاعات خصوصی مردم نیست، بلكه روش عادلانه ای برای كمك و پشتیبانی از اقشار ضعیف جامعه است و به وسیله یك برنامه كامپیوتری به آسانی قابلیت اجرا دارد.
این كارشناس اقتصادی در پاسخ به اینكه كرونا چه تاثیری بر تقاضای مصرفی مردم خواهد گذاشت؟ اظهار داشت: هم اكنون اكثریت مردم به دنبال مسائل روزمره گذران زندگی هستند و طبیعتا برنامه ای برای خرید كالاهای بادوام و غیرضروری ندارند. اولویت مردم و تقاضای اصلی آنها هم اكنون تأمین مواد غذایی بوده و بهتر است دولت در این حوزه تمركز كند.

احتمال افزایش بیكاران جامعه به علت كرونا
او در آخر با تاكید براینكه حالا باید حداقل مواد غذایی را برای مردم تأمین كرد، اظهار نمود: هم اكنون امكان دارد كه به دلیل این ویروس، بر تعداد بیكاران و افراد فاقد درآمد در جامعه اضافه شده باشد كه قادر به تأمین حداقل معاش خود نیستند. در این حوزه اینكه چگونه حداقل پولی را به آنها پرداخت كرد، اهمیت دارد كه می توان از راه كد ملی و حساب های بانكی تفكیكی انجام داد تا مشخص شود چه كسانی در وضعیت اضطراری قرار دارند و چه كسانی وضعیت قابل قبولی دارند.1399/01/22
13:32:00
5.0 / 5
3417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها