از سوی دژپسند انجام شد

تشریح برنامه های وزارت اقتصاد برای جهش تولید

تشریح برنامه های وزارت اقتصاد برای جهش تولید

به گزارش فی بگیر وزیر امور اقتصادی و دارایی برنامه های وزارت اقتصاد در حوزه های مالیات، گمرك، صنعت بیمه و بازار سرمایه برای تحقق جهش تولید امسال را شرح داد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند كه در شبكه خبر سیما صحبت می كرد، اظهار داشت: باتوجه به اهمیت مساعدت به كسب وكارها به دنبال انتشار ویروس كرونا، پیشنهاد اعمال مهلت سه ماهه برای پرداخت مالیات از طرف مودیان را دادیم و مقابله با كرونا آنقدر ارزش دارد و مهمست كه اگر نیاز باشد، این معافیت ها را باز هم تمدید می نماییم.

وی افزود: درباب برنامه های سال جهش تولید، یكی از ماموریت های اصلی وزارت اقتصاد بهبود فضای كسب و كار است و در این راستا جلسات مختلفی در سال قبل برگزار كردیم و مصوبات بسیار خوبی هم داشتیم كه دراین زمینه یكی از مهمترین اقدامات تحقق صدور مجوزهای صنوف در محیط الكترونیكی بو. امسال باید در امتداد نامگذاری سال جهش تولید از طرف مقام معظم رهبری، این اقدامات را توسعه دهیم و پنجره واحد در محیط الكترونیكی را ایجاد نماییم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: در سال قبل موفقیت های خوبی در جلب سرمایه گذاری خارجی داشتیم و الان هم ۸۰۰ میلیون دلار تقاضای سرمایه گذاری وجود دارد كه با وجود محدودیت های به وجود آمده به سبب شیوع ویروس كرونا در سطح بین الملل، دستور اقدام لازم با رعایت تمهیدات بهداشتی را صادر كردم.

ضرورت توسعه بازارهای داخلی و خارجی برای جهش تولید

وی درباره تفاوت رونق تولید (شعار سال ۱۳۹۸) و جهش تولید (شعار سال جاری)، توضیح داد: رونق تولید در مقابل ركود است درحالی كه جهش تولید كاملا متفاوت می باشد و تنها اكتفا به رونق تولید نیست بلكه نیازمند افزایش مضاعف و جهش وار تولید است. برای جهش تولید باید بازارها را توسعه داد یعنی هم به بازارهای داخل و هم خارج توجه داشته باشیم و علاوه بر این برای جهش تولید باید هم زنجیره تولید و عرضه و هم تامین نیاز و تقاضا را درنظر بگیریم و در عین حال باید به افزایش بهره وری و ارتقای استفاده از ظرفیت تولید هم بپردازیم.

تامین مالی جهش تولید بوسیله بازار سرمایه

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه باید به بازار صادرات را تنوع بخشیم تا بوسیله ارتقای تكنولوژی، كالاهایی را تولید نماییم كه با سلایق متنوع منطبق باشد، اظهار داشت: بنگاه های تولیدی ما با مشكل سرمایه گذاری مواجهند كه برای جهش تولید، باید در كنار افزایش نرخ بهره برداری به تغییر تكنولوژی هم دقت نماییم. برای تامین منابع مالی بنگاه های اقتصادی یك كریدور دیگر وجود دارد كه این تامین مالی بازار سرمایه است.

دژپسند افزود: در بازار سرمایه می توان بوسیله پذیره نویسی، فروش اوراق تامین مالی كرد كه این كار را به شكل گسترده انجام می دهیم. صنایع نفت، گاز و معدنی ما ظرفیت بالایی برای تامین مالی بازار سرمایه دارند زیرا، این صنایع ظرفیت صادراتی خوبی دارند.

وی با اشاره به اینكه باید بوسیله بازار سرمایه منابع مالی را برای كوتاه مدت و طولانی مدت امسال تامین نماییم، اظهار نمود: بنگاه های بزرگ تولیدی ما و صنایع صادراتی بجای نظام بانكی باید از بازار سرمایه تامین مالی شوند. امسال وزارت اقتصاد و نظام بانكی باید بر این متمركز شود تا هم شركت ها، سهام ها و اموال تملیكی را در زمان مناسب عرضه نماید تا از این طریق قدرت اعطای تسهیلات بانك ها بالا برود و تامین مالی بنگاه های اقتصادی را حفظ كنند. حالا تامین مالی برای جهش تولید باید گسترده تر باشد كه اول حوزه تامین مالی را گسترش می دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در سال ۹۹، این را باید همه جانبه درنظر بگیریم تا تمام نیازهای جهش تولید را بوسیله بازار سرمایه و نظام بانكی به شكلی تامین نماییم كه تولید برای جهش و فضای كسب وكار گرفتار مشكل نشود.

نقش مالیات در جهش تولید چیست؟

وی درباره نقش مالیات در جهش تولید، هم اظهار داشت: در شرایطی كه درآمدهای نفتی كاهش یافته، در سال قبل تحقق درآمدهای مالیاتی بیش از ۱۰۰ درصد بوده است و مالیات معاف را افزایش دادیم. سال قبل درآمدهای مالیات بدون افزایش نرخ مالیات و بدون تحت فشار قرار گرفتن فعالان اقتصادی خوش حساب، صورت گرفت كه امسال هم برای جهش تولید همین كار را انجام می دهیم.

گمرك با تسهیل صادرات می تواند به جهش تولید كمك كند

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: گمرك باید فرش قرمز برای صادركنندگان پهن كند تا صادرات جهش پیدا كند كه بدین صورت در جهش تولید نقش داشته باشد. از آنجائیكه ۸۵ تا ۸۷ درصد واردات ما، كالاهای واسطه ای و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید است، در صورت ایجاد وقفه در واردات، چرخ تولید معطل می ماند، به همین خاطر، به همان شكلی كه این روزها در امر مبارزه با كرونا شاهد می باشیم كه ثبت سفارش تا واردات كالا، ۴۸ ساعته انجام می شود؛ در مورد واردات كالای واسطه ای و سرمایه ای و مواد اولیه هم باید با همین جدیت و سرعت عمل كار شود. برای تحقق این امر، یكی از سفارش های وزارت اقتصاد، پذیرفتن "ضمانت معتبر" برای ترخیص كالای مورد نیاز تولید كنندگان داخلی است تا به سبب عدم وجود نقدینگی، امر تولید با مشكل مواجه نشود. بدیهی است، تقویت تولید، منجر به ایجاد اشتغال و تقویت صادرات كشور می شود.

وی درباره نقش صنعت بیمه در جهش تولید، اظهار داشت: بیمه در حوزه های مختلف اقتصاد به شكل های گوناگون ورود كند. بعنوان مثال، واردات كالا بیمه شود، بیمه سرمایه گذاری را گسترش بدهیم. بیمه را الكترونیكی نماییم. همچنین، تلاش كرده ایم تا حواشی بیمه تامین اجتماعی برای فعالان اقتصادی را به حداقل برسانیم.

دژپسند درانتها سخنانش، اشاره كرد: رونق تولید و جهش تولید از سه ركن حاكمیت، فعالان اقتصادی و مردم تشكیل شده است، كه "حاكمیت" با روان سازی و پشتیبانی، "فعالان اقتصادی" با مدرن كردن كار، بهبود كیفیت و متناسب سازی قیمت و "مردم" به عنوان ركن اساسی با جایگزینی مصرف كالای داخلی با كالاهای خارجی در اجرایی شدن این امر نقش دارند.
1399/01/04
16:03:49
5.0 / 5
3501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها