خرید اینترنتی مسكن امكان پذیر است!؟

خرید اینترنتی مسكن امكان پذیر است!؟

فی بگیر: اگر در شرایط فعلی كه ویروس كرونا شیوع پیدا كرده قصد خرید خانه دارید، می توانید از خدمات سایتهای آگهی املاك استفاده كنید. اما قرارداد نهایی باید به شكل حضوری در دفاتر املاك به امضا برسد و سند نیز در دفاتر اسناد رسمی ثبت گردد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با شیوع كرونا ویروس و اعلام سفارش های ایمنی در خصوص خودداری نسبت به خروج از خانه، توجهات نسبت به استفاده از كسب و كارهای اینترنتی در شرایط كنونی بیشتر شده است.
یكی از این موارد استفاده از سایتهای مجازی برای خرید و فروش مسكن می باشد. با وجود آنكه در سال های اخیر پلت فرم های مختلفی به وجود آمده كه به ارائه خدماتی از قبیل درج عكس از منازل، تورهای مجازی ۳۶۰ درجه، ارائه اطلاعاتی از قبیل دسترسی به سرانه های خدماتی واحدها می پردازند، برای ثبت و انعقاد قرارداد نهایی باید طرفین یا وكلای آنها حضور فیزیكی پیدا كنند.
قرارداد اولیه با ارائه كد رهگیری در دفاتر مشاور املاك امضا می شود و سند در دفاتر اسناد رسمی به ثبت می رسد.
یكی از فعالان املاك مجازی در این خصوص با اشاره به اینكه ساز و كار ثبت قرارداد و ثبت سند به شكل مجازی هنوز در ایران ایجاد نشده است به ایسنا اظهار داشت: در بعضی كشورهای توسعه یافته این زیرساخت به وجود آمده است.
وی ادامه داد: بعضی سایت های مجازی به صورتی تبدیل به آژانس های املاك شده اند اما باتوجه به نبود قوانین و مقررات دراین زمینه و خطراتی كه ممكنست به صورت خسارت به هر یك از طرفین بروز كند، اتحادیه املاك با این اقدام آنها برخورد می كند.
این فعال بازار مجازی ملك اشاره كرد: استفاده از فضای مجازی برای هر نوع فعالیت اقتصادی در دنیای امروز به یك امر ضروری تبدیل گشته كه البته در شرایط اضطراری مثل وضعیتی كه با شیوع بیماری كرونا به وجود آمده این لزوم بیشتر خودرا نشان میدهد.
بنابر این گزارش ارائه خدمات مجازی در بخش خرید و فروش املاك به سبب نبود قوانین و مقررات كافی دراین زمینه همواره مورد نقد فعالان بازار مسكن بوده است.
ثبت آگهی های غیر واقعی، ارائه قیمت های حباب گونه و بعضی مشكلات امنیتی برای خانواده ها از مهمترین چالش های فعالیت سایت های مجازی شمرده می شود.
این چالش در زمان های رونق بازار مسكن بیشتر خودرا نشان میدهد. اواخر سال قبل به سبب ارائه بعضی قیمت های نجومی بازار به صورتی از كنترل خارج شد تا اینكه دادستانی در روز ۱۲ اردیبهشت ماه امسال دستور توقف درج قیمت در آگهی های فروش املاك را صادر كرد.
سپس طی همكاری سه جانبه بین سایت های مجازی، اتحادیه املاك و پلیس فتا تصمیم گرفته شد تا قیمت های معقول در سایت ها ارائه شود و قیمت های نجومی با عنوان توافقی منتشر شود. این اقدام تا حدودی در كنترل بازار مسكن موثر بود. بدین سبب بنظر می رسد ایجاد بستر قانونی با نظارت مراجع قضایی و اتحادیه املاك برای ثبت قرارداد می تواند خرید و فروش را تسهیل كند.
منبع:

1398/12/09
14:47:40
5.0 / 5
3990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها