ثبت بیشترین تورم سالانه در فرانسه

ثبت بیشترین تورم سالانه در فرانسه

به گزارش فی بگیر تورم فرانسه تا پاین دسامبر به ۱.۵ درصد افزایش یافت.


به گزارش فی بگیر به نقل از تریدینگ اكونومیكس، نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۵ درصد افزایش پیدا كرده است كه در این بین، بیشترین افزایش تورم مربوط به تورم بخش انرژی بوده كه تورم آن از منفی ۰.۶ درصد ماه نوامبر به ۲.۶ درصد در ماه دسامبر رسیده است.
تورم مواد غذایی بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۲.۱ درصد باقی مانده و قیمت تنباكو هم نسبت به دسامبر سال قبل ۱۵.۳ درصد بیشتر شده است.
متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ برابر با ۴.۳۵ درصد بوده است كه بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و كمترین نرخ تورم ثبت شده هم تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بر اساس ماهانه هم تورم فرانسه در ماه دسامبر ۰.۴ درصد اندازه گیری شده كه نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش پیدا كرده است. هسته تورمی كه تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به علت نوسانات آنها در نظر نمی گیرد در ماه دسامبر به ۱.۶ درصد رسیده است.
طبق اعلام مركز آمار فرانسه، شاخص تعدیل شده بهای مصرف كننده در مقایسه با دسامبر سال قبل ۱.۶ درصد افزایش یافته كه این رقم ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده برای دوره مشابه منتهی به ماه قبل بوده است.
از جانب دیگر نرخ تورم در دیگر اروپای غربی یعنی اسپانیا نسبت به ماه قبل خود دو برابر شده است؛ بگونه ای كه نرخ تورم این كشور در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۸ درصد افزایش پیدا كرده است كه این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در اسپانیا طی هفت ماه اخیر به حساب می آید.
در این بین، بیشترین افزایش تورم مربوط به تورم بخش حمل و نقل بوده است كه تورم آن از ۲.۱ درصد ماه نوامبر به چهار درصد در ماه دسامبر رسیده است. تورم مواد غذایی بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۱.۷ درصد باقی مانده و قیمت در بخش رستوران و هتل داری هم نسبت به دسامبر سال قبل دو درصد بیشتر شده است.
بر اساس ماهانه هم نرخ تورم اسپانیا منفی ۰.۱ درصد اندازه گیری شده كه ۰.۳ درصد كمتر از تورم ماهانه ثبت شده در ماه نوامبر به حساب می آید.
متوسط نرخ تورم اسپانیا در بازه زمانی ۱۹۵۵ تا ۲۰۱۹ برابر با ۶.۶ درصد بوده است كه بالاترین رقم ثبت شده مربوط به اوت۱۹۷۷ با ۲۸.۴۳ درصد و كمترین نرخ تورم ثبت شده هم تورم منفی ۱.۳۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.1398/11/04
23:50:44
5.0 / 5
4226
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها