آمریكا از اقدامات ضداوپك دست برداشت

آمریكا از اقدامات ضداوپك دست برداشت

فی بگیر: كوشش های آمریكا برای مهار نفوذ اوپك در بازارهای جهانی نفت با نگاهی كه دولت ترامپ برای قیمت های انرژی در پیش گرفته، از تب و تاب افتاده است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، یك مقام دولت آمریكا كه مایل نبود نامش فاش شود به بلومبرگ اظهار داشت: در صورتیكه حامیان لایحه ای كه اوپك را در معرض شكایات ضدانحصارطلبی آمریكا قرار می دهد تصور می كنند كه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا از اقدامات آنها حمایت می كند اما دیدگاه فعلی در كاخ سفید این است كه نفوذ اوپك تحلیل رفته و نیاز فوری برای اقدام وجود ندارد.

بدون حمایت كاخ سفید لایحه قانونی معروف به نوپك با موانع شدیدی در كنگره روبرو خواهد شد.

سث بلوم، مشاور عمومی سابق كمیته فرعی ضدانحصارطلبی سنای آمریكا كه ۱۹ سال پیش به تدوین اولین لایحه اوپك كمك كرده بود، اظهار داشت: اگر این واهمه وجود داشته باشد كه دولت از آن حمایت نخواهد كرد، در این صورت مانع روند تصویب این قانون خواهد شد.

موضع كاخ سفید درباب اوپك ممكنست تغییراتی پیدا كرده باشد. دن برویت، وزیر انرژی آمریكا با كم اهمیت شمردن قدرت اوپك، بتازگی در مصاحبه ای اظهار نمود: این گروه نفوذی كه سابق بر این روی قیمت گذاری جهانی داشت را ندارد. ترامپ كه اغلب از اوپك به سبب نفوذش روی بازار نفت انتقاد می كرد، ماه جاری اعلام نمود آمریكا به سبب رونق نفت شیل دیگری نیازی به نفت خاورمیانه ندارد. در صورتیكه اظهارات رئیس جمهور آمریكا تا حدودی اغراق آمیز بود اما بازارهای نفت تنشهای ژئوپلیتیكی كه بتازگی در خاورمیانه درگرفت را تا حد زیادی نادیده گرفتند كه ناشی از عرضه فراوان نفت آمریكا بوده است.

با وجود این كه قیمت بنزین در آمریكا در بالاترین سطح پنج سال اخیر قرار دارد اما این مساله موجب احیای لایحه اوپك نشده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جدیدترین نسخه این لایحه كه از حمایت هر دو حزب آمریكا برخوردارست و قانون ضدانحصارطلبی ۱۸۹۰ شرمان را اصلاح می كند و به وزارت دادگستری اجازه می دهد از اوپك شكایت كند، از زمانی كه حدود یك سال پیش عرضه شد، پیشرفت محدودی داشته است.

منبع:

1398/11/04
16:22:42
5.0 / 5
4416
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها