سه سال گذشت...

پلاسكوی جدید و وعده هایی كه تازه می شود

پلاسكوی جدید و وعده هایی كه تازه می شود

به گزارش فی بگیر درحالیكه قرار بود ساختمان جدید پلاسكو دو ساله ساخته شود، حالا با گذشت سه سال نه تنها این وعده محقق نشده، بلكه چندی قبل هم روند ساخت متوقف گردید. هرچند حالا ساخت و ساز از سرگرفته شده اما كسبه منتظرند ببینند مسؤلان به آخرین وعده خود برای تحویل مغازه های جدید پلاسكو در نیمه دوم سال آینده عمل می كنند یا اینكه اختلافات سازنده (بنیاد مستضعفان) با شهرداری ادامه دارد و گریبان آنها را هم می گیرد؟


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، حوالی ساعت ۷: ۳۰ بامداد پنج شنبه ۳۰ دیماه ۱۳۹۵ بود كه آرام آرام خبر آتش گرفتن ساختمان تجاری ۵۲ ساله پلاسكو در همه رسانه ها منتشر گردید و آتش های آن هم شعله ورتر؛ چند ساعت بعد دیگر خبری از پلاسكو نبود و این ساختمان ۱۵ طبقه قدیمی به همراه آتش نشانان كه مشغول خاموش كردن آتش و بعضی از كسبه كه در حال بیرون آوردن وسایل شان بودند فرو ریخت.
فاجعه بزرگی صورت گرفت كه از همان لحظه های ابتدایی فرو ریختن همه ایران را تكان داد. اما كسبه صدمه دیده كه همه چیزشان را در چند دقیقه از دست دادند، دلخوش به وعده های مسؤلان شدند كه از آنها حمایت شده و ساختمانشان نو می شود. پلاسكو قرار بود به قول مسئولان دو ساله ساخته شود و همه خسارت های كسبه صدمه دیده آن هم كه همه دار و ندارشان در این حادثه عجیب و غریب سوخته بود، جبران شود اما امروز سومین سالگرد این فاجعه است و هنوز اتفاق چندانی برای آن نیفتاده است. از سویی دیگر مسئولان همواره از وعده های گذشته تا وعده های جدیدشان حرف های جدیدی به كسبه می زنند و معلوم نیست كه آیا آخرین وعده آنها در خصوص ساخت ساختمان پلاسكو و تحویل آن به كسبه صدمه دیده در نیمه سال آینده محقق می شود؟
یكی از علت های اصلی كه می توان برای تاخیر در ساخت پلاسكو به آن اشاره نمود اختلافات و موانعی بود كه بین بنیاد مستضعفان و كسبه صدمه دیده با شهرداری وجود داشت چون كه در ابتدای ساخت این ساختمان بنیاد مستضعفان قول داد دو ساله آنرا بسازد و تحویل دهد اما شهرداری تهران در ابتدا و به قول مسئولان بنیاد مستضعفان مجوز ۵ طبقه برای آن صادر كردند و نهایتا بعد از كش و قوس های فراوان مجوز ساخت پلاسكوی ۱۵ طبقه صادر شد البته این آخر ماجرا نبود چون كه طی سال های گذشته هم چندین بار هم اختلافات بین بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران باعت توقف كوتاه مدت این پروژه شده بود.
آخرین توقف پلاسكو ۵ آذر سال جاری بود كه علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ از توقف ساخت ساختمان پلاسكو در پی عدم دریافت پروانه ساخت و ساز خبرداد. وی در اینباره به ایسنا اظهار داشته بود: ما نگاهمان به مبحث ساخت پلاسكو همراهی و مساعدت بود و قصد توقف آنرا نداشتیم، اخطارهای جدی داده شد و عوامل نواحی به ساختمان رفتند هر چند كه همكاران شهرداری را به محوطه راه ندادند و علیرغم تذكرات پیاپی یك تا دو ستون هم راه اندازی كردند اما به صورت جدی مانع فعالیت و ساخت وساز در پلاسكو شدیم چرا بنیاد مستضعفان باید به قانون احترام بگذارد.
در پی این اقدام شاهسواری نماینده بنیاد مستضعفان در پروژه ساخت پلاسكو هم این گونه به ایسنا توضیح داده بود كه بنیاد مستضعفان بعنوان مالك این ساختمان از مدت ها پیش به دنبال فراهم كردن مقدمات قانونی راه اندازی ساختمان جدید پلاسكو بود و با عنایت به مشكلات كسبه این ساختمان، تلاش داشت هرچه زودتر مجوزهای قانونی را از شهرداری منطقه دریافت كند.
این در حالی است كه بر مبنای توافق اولیه و رای كمیسیون ماده ۵، مقرر شده بود تا ساختمان جدید پلاسكو در ۲۰ طبقه كه شامل ۵ طبقه زیرزمین و ۱۵ طبقه فوقانی است با كاربری ۱۰۰ درصد تجاری راه اندازی شود اما شهرداری منطقه ۱۲ در اقدام اخیر خود عملیات اجرایی راه اندازی ساختمان جدید پلاسكو را متوقف كرد.
وی اضافه كرد: مسؤلان شهرداری این منطقه مدعی هستند كه نقشه های ساختمان جدید به آنها داده نشده است اما این ادعا در شرایطی عنوان شده كه نقشه های اصلاح شده پلاسكو پس از رفع ایرادات شهرداری، آماده بود ولی امكان بارگذاری این نقشه ها در سیستم شهرداری تهران وجود نداشت. ۲۶ آبان طی مكاتبه ای با شهرداری اعلام كردیم كه امكان بارگذاری نقشه های جدید در سایت شهرداری را نداریم. نكته جالب اینجاست كه شهرداری منطقه ۱۲ در جواب نامه ۲۶ آبان ما اعلام نمود كه مراتب نحوه صدور پروانه پلاسكو در انتظار كسب تكلیف از جانب معاونت شهرسازی شهرداری تهران است.
البته این اظهارات در حالی عنوان شد كه علیرضا تهرانی -رئیس شورای پلاسكو- در این باره به ایسنا اظهار داشت: این تصمیم شهرداری هیچ ربطی به مجوز یا پروانه ساخت و ساز ندارد چون كه برپایه مصوبه كمیسیون ماده پنج شهر تهران، توافق نامه بنیاد مستضعفان شهرداری تهران و مصوبات و دستور العمل های ابلاغ گردیده از جانب دستگاه های متولی دیگر ساخت ساختمان پلاسكو مجوز داشته است.
وی اضافه كرد: در شرایطی كه كسبه صدمه دیده ساختمان پلاسكو از قوت گرفتن مراحل ساخت و ساز ساختمان پلاسكو امیدوار شده بودند با توقف این پروژه باردیگر ناامیدی به زندگی آنها برگشت و اساسا این كه شهرداری شبانه جلوی ساخت پلاسكو را بگیرد، درست نیست.
گرچه بعد از این كش و قوس ها ساخت پلاسكو باردیگر از سر گرفته شد اما كسبه پلاسكو همچنان منتظرند تا ببینند آیا مغازه هایشان تا نیمه دوم سال آینده كه همه مسئولان از بنیاد مستضعفا ن وشهرداری تهران آنرا وعده داده است ایجاد می شود یا باید باردیگر منتظره وعده های جدیدی برای پلاسكوی جدید باشند.
البته پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در آخرین صحبت های خود در برنامه نگاه یك درباره پلاسكو این گونه صحبت كرد: ساختمان پلاسكو دارای دو بخش شمالی و یك بخش ۱۵ طبقه است كه در همان ابتدای حقوق سانحه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان به علت اینكه بخش شمالی صدمه چندانی ندید كسبه متعهد شدند كه با مسئولیت خودشان این ساختمان را بازسازی كنند اما ساختمان ۱۵ طبقه را با وجود اینكه از نظر حقوقی وظیفه ای نداشتیم اما تعهد كردیم كه آنرا بسازیم.
وی اضافه كرد: با وجود اینكه طراحی و چگونگی ساخت این ساختمان چندین و چند بار تغییر نمود، بالاخره مجوز ساخت این ساختمان در ۱۵ طبقه به اضافه ۵ طبقه زیر زمین صادر شد و الان اسكلت آنرا تا طبقه نهم بالا آورده ایم و امیدواریم تا فروردین سال آینده به طول كامل اسكلت ساختمان ۱۵ طبقه پلاسكو ساخته شود و در نیمه دوم سال آینده كه البته نمی توان ماه دقیقی برای آن گفت، پلاسكو را بسازیم و به كسبه تحویل دهیم.
البته ادامه اظهارات این مقام مسوول چندان امیدوار كننده نبود چون كه دو ابهام در آن وجود دارد و نشان داده است كه اختلافات شهرداری تهران با بنیاد مستضعفان بعنوان پیمان كار همچنان ادامه خواهد داشت. چون كه رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینكه برای ساخت پلاسكو و پروانه آن عوارضی تعریف شده است، اظهار داشت: ما معتقدیم كه برپایه مصوبه كمیسیون ماده پنج نباید عوارضی برای پلاسكو پرداخت نماییم اما به هر صورت با شهردار به توافق خواهیم رسید و این كار را جلو می بریم البته در این حوزه تعامل خوبی با شهرداری و شورای شهر تهران داریم.
فتاح همینطور در پاسخ به این سؤال كه آیا بعد از ساخت پلاسكو قرارداد جدیدی با كسبه امضا می كنید، اینگونه توضیح داد كه بعنوان مالك قرارداد اجاره با كسبه می بندیم چونكه با وجود واگذاری های مختلف سرقفلی مغازه های پلاسكو و گردش چندباره این سرقفلی ها، مالكیت پلاسكو پیش از حادثه سال ۹۵ وجود داشت ازاین رو بعنوان مالك قرارداد اجاره با كسبه می بندیم اما هزینه ساخت از آنها دریافت نمی گردد و هر كس در محل خودش مغازه اش را باردیگر تحویل می گیرد و امیدواریم این ساختمان را با نمادهای درنظر گرفته شده برای آتش نشانان به شهادت رسیده در حادثه پلاسكو و با همان ظاهر گذشته بسازیم.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با وجود پیگیری خبرنگار ایسنا از مسؤلان بنیاد مستضعفان برای اطلاع از آخرین وضعیت ساخت ساختمان پلاسكو و مشكلات و موانع پیش روی آن، هیچ یك از آنها حاضر به پاسخگویی نشدند.1398/10/30
16:34:59
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: پرداخت , دستگاه , سیستم , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها