ورود بانكهای دولتی تركیه به بازار ارز این كشور

ورود بانكهای دولتی تركیه به بازار ارز این كشور

فی بگیر: بانكهای تركیه برای جلوگیری از ریزش بیشتر لیر دست به كار شدند.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، در ایام اخیر و با تشدید تنش ها در منطقه خاورمیانه، بانك مركزی و بانكهای دولتی تركیه مداخله خود در بازار ارز این كشور را بمنظور جلوگیری از ریزش بازارها تشدید كرده اند. از زمان بحران در روابط آمریكا و تركیه بر سر بازداشت یك تبعه آمریكایی در این كشور و خرید سامانه دفاع موشكی از روسیه، ارزش لیر در مقابل دلار بیشتر از ۳۶ درصد سقوط كرده است و مقامات ترك نمی خواهند اجازه ریزش بیشتر لیر را بدهند.
یك معامله گر ارز در همین رابطه به رویترز اظهار داشت: بانكهای دولتی امروز در بازار حضور محسوسی دارند. دشوار است بگوییم چه قدر دلار در بازار فروخته اند اما چیزی كه واضح است این است كه نمی خواهند اجازه ریزش لیر را بدهند.
از زمان حمله هوایی آمریكا به خودروی حامل سردار سلیمانی كه به شهادت وی انجامید، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش محسوسی داشته است و این مساله می تواند با عنایت به وابستگی بالای تركیه به واردات انرژی موجب كاهش ارزش لیر شود. هر چند هیچ كدام از بانكهای دولتی حاضر به اظهار نظر درباب اتفاقات بازار ارز نشده اند اما بانك مركزی تركیه در اطلاعیه ای اعلام نموده است كه امسال به حضورش در بازار ارز شدت می بخشد.
معامله گران هم چنین منتظر روشن شدن تصمیم كمیته پولی بانك مركزی تركیه درباب نرخ بهره هستند و با عنایت به تاكید رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور تركیه بر لزوم كاهش نرخ بهره این احتمال وجود دارد كه نرخ بهره از سطح ۱۲ درصدی فعلی نیز كمتر شود. بگفته برخی فعالان بازار، انتظار می رود وزارت خزانه داری تركیه بعد از رسیدن نرخ بهره به سطح تك رقمی كار شروع اوراق قرضه بلندمدت را آغاز كند.
به عقیده معامله گران اطمینان فعالان تجاری و اقتصادی در نتیجه افزایش تورم در ماه دسامبر و ریسك های ژئوپلتیكی كاهش پیدا كرده است. نرخ برابری شش لیر هم اكنون مرز روانی مهمی شمرده می شود و بانك مركزی تلاش دارد تا از شكسته شدن آن جلوگیری كند. با این وجود مداخله بانك مركزی سبب شده است تا تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری های جدید در لیر كاهش پیدا كند. هم اكنون هر دلار حدود ۵.۸۷ لیر قیمت دارد.

منبع:

1398/10/17
16:51:31
5.0 / 5
4536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها