كدام درآمدها از مالیات بر حقوق معاف هستند؟

كدام درآمدها از مالیات بر حقوق معاف هستند؟

به گزارش فی بگیر مالیات بر درآمد حقوق، درآمدی است كه شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی كار خود بابت اشتغال بر حسب مدت یا كار انجام شده، به صورت نقد یا غیر نقد به دست می آورد و بعضی از درآمدها همچون حقوق بازنشستگی، عیدی سالانه، وجوه حاصل از بیمه و... معاف از این نوع مالیات هستند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، درآمد مشمول مالیات حقوق عبارت از حقوق (مقرری یا مزد، یا حقوق اصلی) و مزایای مربوط به شغل شامل مستمر یا غیر مستمر پیش از وضع كسور و بعد از كسر معافیت های مقرر در این قانون است.
بر مبنای ماده ۸۴، میزان معافیت مالیات بر درآمد سالانه، مشمول مالیات حقوق از یك یا چند منبع هر ساله در قانون بودجه سنواتی مشخص می شود.
درآمدهای معاف از مالیات بر حقوق، شامل موارد زیر است:
_ حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری آخر خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده
_ هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل
_ مسكن واگذاری در محل كارگاه یا كارخانه برای استفاده كارگران و خانه های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل كارگاه یا كارخانه كه مورد استفاده كارگران قرار می گیرد.
_ وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن.
_ عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعا معادل یك دوازدهم میزان معافیت مالیاتی مبحث ماده (۸۴) این قانون.
_ خانه های سازمانی كه با اجازه قانونی یا به باعث آئین نامه های خاص در اختیار مأموران كشوری قرار می گیرد.
_ وجوهی كه كارفرما بابت هزینه معالجه كاركنان خود یا افراد تحت تكفل آنها مستقیما یا به وسیله حقوق بگیر به پزشك یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارك مثبت پرداخت كند.
_ مزایای غیر نقدی پرداختی به كاركنان حداكثر معادل دو دوازدهم معافیت مبحث ماده (۸۴) این قانون.
_ درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شامل نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان.
_ ۵۰ درصد مالیات حقوق كاركنان مشاغل در مناطق كمتر توسعه یافته طبق لیست سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور بخشوده می شود.

جرایم مالیاتی پیشبینی شده در مالیات بر حقوق
موارد زیر، جز جرایم مالیاتی پیشبینی شده در فصل مالیات بر حقوق است:
۱_ عدم عرضه فهرست حقوق توسط پرداخت كنندگان حقوق در موعد مقرر و یا تسلیم بر خلاف واقع، باعث تعلق جریمه معادل دو درصد حقوق پرداختی خواهد شد.
۲_ عدم كسر و ایصال بموقع مالیات حقوق توسط پرداخت كنندگان حقوق، مشمول جریمه معادل ۱۰ درصد مالیات پرداخت نشده در موعد مقرر و ۲.۵ درصد مالیات به ازای هر ماه نسبت به مدت تاخیر از سررسید پرداخت خواهد شد.
در این میان، نرخ مالیات بر درآمد حقوق كاركنان دولتی و غیردولتی مازاد بر مبلغ معافیت سالانه تا هفت برابر آن (معافیت سالانه) مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد آن ۲۰ درصد می شود.

میزان معافیت های حقوق
امسال بر مبنای بخشنامه سازمان امور مالیاتی، سقف معافیت مالیاتی حقوق بر مبنای قانون مالیات های مستقیم سالانه ۳۳ میلیون تومان اعلام گردید. همینطور نرخ مالیات بر كل درآمد كاركنان دولتی و غیر دولتی شامل حقوق و مزایای فوق العاده و كارانه مازاد بر معافیت مذكور تا ۱.۵ برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد ۱.۵ برابر تا ۲.۵ برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد و نسبت به مازاد ۲.۵ برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه ۲۰ درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد و نسبت به مازاد شش برابر ۳۵ درصد است.
اما نحوه دریافت مالیات در سال آینده مانند امسال جاری پیشبینی شده است؛ به صورتی كه برای حقوق به صورت پلكانی تا ۳۵ درصد مالیات اعمال می شود، با این تفاوت كه امسال حقوق های كمتر از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان از مالیات معاف شدند و در سال آینده ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به این معافیت مالیاتی افزوده شده و تا سقف سه میلیون تومان در ماه رسیده است.
بر این اساس در سال ۱۳۹۹، نرخ مالیات بر كل درآمد كاركنان دولتی و غیردولتی شامل حقوق و مزایای فوق العاده و كارانه مازاد بر معافیت سه میلیونی، تا ۱.۵ برابر مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد، نسبت به مازاد ۱.۵ برابر تا ۲.۵ برابر آن مشمول مالیات ۱۵ درصد و نسبت به مازاد ۲.۵ برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات ۲۰ درصد می شود.
همینطور مالیات برای نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد و نسبت به مازاد شش برابر ۳۵ درصد است.1398/10/07
10:03:13
5.0 / 5
4650
تگهای خبر: استخدام , پرداخت , توسعه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها