رئیس كل بانك مركزی:

90 درصد تامین مالی كشور توسط سیستم بانكی انجام می شود

90 درصد تامین مالی كشور توسط سیستم بانكی انجام می شود

به گزارش فی بگیر ایسنا/خراسان رضوی رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: كشور ما بانك محور شده و هشتاد و چهار درصد تامین مالی در كشور توسط سیستم بانكی انجام می شود، اگر منابع صندوق ها و درآمد ثابت بورس كه سپرده بانكی است را به آن اضافه نماییم، بالای نود درصد تامین مالی توسط سیستم بانكی انجام می شود و این امر سبب شده پروژه های بزرگ برای دریافت تسهیلات در اختیار بانك قرار گیرد و نتوانیم تسهیلاتی را در اختیار بخش های خرد قرار دهیم.


عبدالناصر همتی در همایش شبكه بانكی یاور توانمندسازی اقتصادی نیازمندان در سالن همایش اردوگاه ثامن الائمه اظهار نمود: دشمن با تمام فشار تلاش می كند به اقتصاد كشور و مردم لطمه بزند و پیگیری های ما تماما مربوط به مشكلات است و مشغول به كارهایی همچون جابه جایی پول و ارز، تنظیم واردات، دورزدن تحریم ها و... هستیم و صحبت‎های امروز افراد در زمنیه اشتغال و پیشرفت است كه این امر سبب افزایش روحیه ما می شود و نشان دهنده این است كه در پشت اقدامات ما كوشش های عظیمی انجام می شود تا زندگی مردم به سمت پیشرفت و تعالی حركت نماید.
وی ادامه داد: مردم در این جنگ بسیار بی سابقه اقتصادی حتما پیروز خواهند شد و دشمنان نمی توانند كاری از پیش ببرند و در دو سه هفته گذشته نیز دشمن تلاش زیادی كرد تا به اقتصاد كشور ضربه بزند، برای اینكه ضربه زدن به پول ملی مبدایی برای متلاشی كردن اقتصاد است كه خوشبختانه دراین زمینه موفق نشدند و همان گونه كه قول دادیم موفق شدیم ثبات را به بازار ارز و سایر بازارها برسانیم.
رئیس كل بانك مركزی بیان كرد: در مدت دو سال حدود66 هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار كمیته امداد قرار گرفته و حداقل 83 هزار نفر از پوشش كمیته امداد خارج شده اند كه امر مباركی است و باید دراین زمینه با قدرت بیشتری ادامه دهیم، همین طور اشتغال روستایی نقش قابل توجهی در اشتغال كشور دارد و به واسطه آن صدها هزار نفر به شاغلان كشور اضافه شده اند.
همتی اشاره كرد: ما چاره ای نداریم، برای رسیدن به توسعه پایدار باید اشتغال را هدف قرار دهیم و اگر نتوانیم دراین زمینه كارهای اساسی انجام دهیم، سایر تلاش ها ابتر خواهد بود. سیستم بانكی كشور قرار نبود به سمت تامین سرمایه پروژه حركت نماید و كارهای بزرگ باید از سرمایه تامین مالی شود اما كشور ما بانك محور شده است و 84 درصد تامین مالی در كشور توسط سیستم بانكی انجام می شود و اگر منابع صندوق ها و درآمد ثابت بورس كه سپرده بانكی است را به آن اضافه نماییم، بالای 90 درصد تامین مالی توسط سیستم بانكی انجام می شود و این امر سبب شده پروژه های بزرگ برای دریافت تسهیلات در اختیار بانك قرار گیرد و نتوانیم تسهیلاتی را در اختیار بخش های خرد قرار دهیم.
وی افزود: متاسفانه به سبب بانك محور بودن كشور، تخلفات زیادی كه در پروژه ها انجام می شود به نام بانك ها رقم می خورد و این باور ایجاد می شود كه تخلفات در بانك ها زیاد است، در صورتیكه كارهای عملی زیادی در سیستم بانكی انجام می شود و تمام پروژه های بزرگ همچون ساخت سد و مجتمع های پتروشیمی توسط سیستم بانكی انجام شده است.
رئیس كل بانك مركزی اشاره كرد: امسال در بخش قرض الحسنه علاوه بر تامین مالی كمیته امداد و بهزیستی 30 هزار میلیارد تومان تعهد برای وام ازدواج و پنج هزار میلیارد تومان قرض الحسنه برای سیل زدگان تخصیص یافته است، این مسائل دیده نمی گردد، بنا بر این بانك ها همیشه مورد انتقاد قرار می گیرند در صورتیكه تخلفات در هرسیستمی وجود دارد و سیستم بانكی نیز از آن مستثنی نیست، وظیفه ما نظارت است تا این تخلفات را به حداكثر برسانیم كه نمود آن در جامعه قابل مشاهده می باشد.
همتی اظهار داشت: یكی از كارهایی كه توسط بانك انجام شده افزایش سقف هاست و سقف كار فرمایی به 500 میلیون تومان برای 10 شغل رسیده است و بانك مركزی وظیفه همراهی و كمك كردن به تولیدكنندگان را دارد، ما بنا نداریم مانع ایجاد نماییم تا افراد در وظایف خود گرفتار مشكل شوند.
وی افزود: دشمن تلاش زیادی كرده و فشار زیادی وارد كرده است تا اقتصاد كشور را متلاشی كند و چندین بار در این زمنیه تلاش نموده است اما به نتیجه نرسیده است. این را بدانیم كه منابع عظیمی از صادرات نفت نصیب كشور شده است اما هم اكنون با وجود كاهش شدید صادرات نفت، جریان تامین نیاز كالای اساسی و مواد اولیه كارخانه ها انجام می شود.
رئیس كل بانك مركزی عنوان كرد: برای نخستین بار سامانه نیما بسیار روان كار می كند و عرضه در نیما بر تقاضا پیشی دارد و حجم مبالغ عملا با قدرت بیشتر و با تاكید بر تولید داخلی رخ می دهد. درست است كه افزایش قیمت ارز فشار اقتصادی زیادی به طبقه پایین وارد كرده اما تولید در كشور رونق پیدا كرده و تولیدكنندگان راضی هستند.
همتی بیان كرد: هم اكنون واردات متوقف شده اما تنها گله من افزایش قاچاق است و باید جلو افزایش آن گرفته شود و دلیل اصلی افزایش آن مصوباتی است كه توسط خود ما ایجاد می شود كه همچون این مصوبات می توان به مصوبه ورود كالا توسط ملوانان و مصوبه ته لنجی اشاره نمود.
وی ادامه داد: تمام سیگنال ها از روند رشد صنعت و كشاورزی نشان دهنده رشد اقتصادیست و آمارهای رسمی شش ماهه بزودی اعلام می شود. شعار امسال رونق تولید است و تمام تلاش سیستم بانكی این است كه این فرمایش مقام معظم رهبری محقق شود كه در این راستا دو كار شروع شده است. یكی از این كارها طرح وام است كه روش مهمی برای تامین زنجیره تولید بدون نیاز به نقدینگی به حساب می آید.
رئیس كل بانك مركزی اشاره كرد: بر طبق طرح وام، یك واحد تولیدی می تواند برگه بدهی خودرا به بانك آورده و بانك نیز بر طبق سقف اعتبار بنگاه اوراق تضمین شده شش ماهه یا نه ماهه را به تولیدكنندگان می دهد و تولیدكننده می تواند این اوراق را به طلبكار عرضه نماید تا پس از شش ماه بتواند بدهی خودرا از بانك وصول كند. همین طور این امكان وجود دارد كه تولیدكننده بتواند اوراق خودرا در بورس بفروشد كه در صورت تحقق تحول مهمی را به وجود می آورد و در این راستا تاكید شده كه دو سوم مبالغ به صنایع كوچك و متوسط اختصاص پیدا كند و هدف اصلی از این طرح ایجاد اشتغال واحدهای تولیدی است.
همتی اشاره كرد: اقدام بعدی طرح پیشران است كه برای آن 100 هزار میلیارد تومان اختصاص یافته و توجه آن به سرمایه گذاران است.
منبع:

1398/09/21
20:27:22
5.0 / 5
4656
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها