وزیر نیرو خبر داد

تصویب توافق اعضای شورای حكام آب تا سال ۲۰۲۴

تصویب توافق اعضای شورای حكام آب تا سال ۲۰۲۴

به گزارش فی بگیر وزیر نیرو در آیین شروع به كار سومین دوره فعالیت مركز منطقه ای مدیریت آب شهری، تحقق اهداف پیش روی این شورا را نیازمند مشاركت همگانی اعضای آن دانست و اظهار داشت: توافق اعضای شورای حكام آب در دوره سوم تا سال 2024 تصویب شده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان امروز در این مراسم با اشاره به پیشینه كارهای مركز منطقه ای مدیریت آب سهری از زمان تاسیس آن در فوریه ۲۰۰۲ تابحال اظهار نمود: حدودا ۲۰ سال قبل از این، در دهه ۱۹۸۰ قطعنامه ای در كنفرانس عمومی یونسكو در بلگراد تصویب گردید كه اجازه می دهد كشورهای عضو و تحت حمایت یونسكو، مركزی را تاسیس كنند كه در حاكمیت كشورهای مختلف باشد؛ یونسكو نه كمك های مالی كه سایر كمك های خودرا داشته باشد و به منزله چتر حمایتی سر كشورهاست.
وی ادامه داد: هیچ مركزی از این دست تاسیس نشده و همكاری نزدیكی راجع به این مساله با همكاری سفارت ایران و وزارت خارجه و یونسكو صورت گرفت و البته با حمایت خیلی از كشورهای منطقه توانستیم در مدت ۱۸ ماه، اولین مركز منطقه ای موسوم به مقوله دو را تاسیس نماییم.
اردكانیان اظهار داشت: مركز نخست به صورت حقوقی قسمتی از یونسكو بود و الان چنین مركزی نداریم و قبلا" در هلند سال ها فعالیت داشت اما وضعیت حقوقی آن تغییر نمود و به مقوله دو تغییر نام داد و این مركز ارتباطی با یونسكو نداشته و فعالیتی ندارد.
وی افزود: مركز ما اولین مركز دراین زمینه بود و در تهران تاسیس شد و خیلی از كشورهای همسایه و نهادهایی كه تعلق جهانی در این عرصه دارند مانند بنگلادش، عمان، مصر و سایر كشورها و كشورهای حامی مالی مانند هلند و آلمان و بسیاری از سازمان های بین المللی به ما پیوستند و به تدریج دیگر كشورهای جهان این كار را تكرار كردند.
بگفته وزیر نیرو، حدودا ۳۰ مركز همانند این در سطح بین المللی داریم و كارهای زیادی از آن زمان انجام شده است.
اردكانیان با اشاره به تاسیس مركز در فوریه ۲۰۰۲، اضافه كرد: برمبنای توافق یونسكو و اعضای شورای حكام، شورای داریم داریم كه تمام كارها را انجام می دهد و توافق اولیه در سال ۲۰۰۲ برای دوره نخست كارها تا ۲۰۰۷ امضا و مصوب شد و پس از آن برمبنای توافق نامه، گروهی برای ارزیابی كارهای مركز تشكیل شد كه عملكرد آنرا به كنفراس عمومی یونسكو ارائه نمایند تا ببینند در حوزه های ظرفیت سازی و دیگر حوزه ها موفق بوده یا نه و بعدا مشخص شود كه برای فاز دوم این مركز ادامه عملكرد داشته باشد یا نه.
وی افزود: با حضور دبیركل یونسكو برای دوره بعدی هم این كار تصویب گردید و در سال ۲۰۱۸، توافق سوم برای دوره بعدی از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ با حضور دبیركل یونسكو و ایران این قرارداد به امضا رسید.
اردكانیان با اشاره به برگزاری ۱۰ نشست شورای حكام در طول ۱۸ سال قبل اظهار داشت: برمبنای توافق عمومی، مكان نخست برای این اجلاس، تهران است و سالی یك دفعه دست كم برگزار می گردد و بسته به علاقه و منافع كشورهای عضو می توان مكان آنرا تغییر داد.
وی ادامه داد: در سال ۲۰۰۲، اولین جلسه در مسقط عمان بین من و نماینده یونسكو و سلطنت عمان در آن زمان برگزار و مسیر تعیین و به دنبال آن در تهران انجام شد و در ۲۰۰۸ مسقط میزبانی آنرا بر عهده داشت و پس از آن در دوره ای در دوشنبه پایتخت تاجیكستان انجام شد.
وزیر نیرو به عضویت جدید آذربایجان و تركیه و سازمان های مختلف در فاز سوم فعالیت مركز اشاره نمود و اظهار داشت: امروز در دوره سوم فعالیت ها، اعضای شورای حكام شامل آذربایجان، بنگلادش، مصر، ایران، عراق، قرقیزستان، عمان، سریلانكا، سوریه، تاجیكستان و تركیه و سایر كشورها و همین طور بسیاری از سازمان های بین المللی عضو حضور دارند كه علاقه نشان دادند كه عضو یا عضو ناظر باشند.
اردكانیان اظهار داشت: با نگاهی به سند پیش رو، توافق نامه ای به همراه ماده ۷.۲ وجود دارد كه در مورد عملكردهای شورای حكام است.
وی ادامه داد: شش مسئولیت بعنوان عملكردهای شوار شامل تصویب برنامه های میان مدت و دراز مدت و تصویب برنامه كاری سالانه شامل جدول كار و گزارش های سالانه و تصویب قوانین و مقرررات و تصمیم گیری در مورد سازمان های بین المللی و بررسی گزارش های مستقل حسابرسی دوره ای صورت حساب های مالی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به كارهای كه تابحال از طرف این مركز انجام شده و تا پنج سال آینده صورت خواهد گرفت، اظهار نمود: ما سه حوزه اصلی برای فعالیت داریم كه شامل آموزش و ظرفیت سازی، انتقال فناوری و شبكه سازی است.
اردكانیان اضافه كرد: ما پروژه خوبی برای تامین آب آشامیدنی در استان نیمروز افغانستان برای بازسازی شبكه های آبی افغانستان انجام داده ایم و ضمن تاسیس مركز تحقیقات آب در كابل، برنامه جامعی برای حوزه آبریز كابل نیز تدوین شده است.
وی با اشاره به سایر برنامه های ظرفیت سازی و آموزش شورای حكام در سال های گذشته، اشاره كرد: از زمان تاسیس مركز در سال ۲۰۰۲ بیشتر از ۳۰ هزار نفر از كشورهای مختلف در رویدادهای مركز آموزش دیده اند.
وزیر نیرو افزود: دراین زمینه كارگاه های مربوط به ترویج مشاركت زنان در ۲۰۰۴، كارگاه الگوهای جدید در آب های زیرزمینی در سال ۲۰۰۶، كارگاه آب و رسانه ها در ۲۰۰۷ و... برگزار شده است.
اردكانیان با اشاره به اینكه كارگاه های مربوط به آموزش آب و رسانه منشا تاسیس برنامه جدیدی در سطح جهان شد، عنوان كرد: زمانی كه فعالیتم را بعنوان مدیر موسس دهه آب شروع كردم، برنامه ای جهانی را در آژانس های بین الملل برای آموزش رسانه های مبتنی بر آب و محیط زیست آماده كردیم كه هر دو سال یك دفعه در آلمان با مشاركت بیشتر از ۲۰۰۰ خبرنگار برگزار می گردد و نقش مهمی در اطلاع رسانی به عامه مردم در این عرصه دارند.
وی اشاره كرد: از كشورها و پژوهشگاه های مختلف از چهار گوشه منطقه دعوت می نماییم كه به ما بخصوص در حوزه مدیریت آب شهری، فاضلاب و نظایر آن كمك كنند.
وزیر نیرو با اشاره به اینكه محل برگزاری این اجلاس در تهران است، پیشنهاد كرد كه كشورهای دیگر هم تقاضای میزبانی داشته باشند، چونكه سبب آشنایی ما با كارهای این مناطق نیز می شود.
ادامه داردمنبع:

1398/09/14
13:34:33
5.0 / 5
4604
تگهای خبر: آموزش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها