سازمان برنامه وبودجه به فی بگیر اعلام كرد

برآورد درآمد ماهانه 2500 میلیاردی از اصلاح قیمت بنزین

برآورد درآمد ماهانه 2500 میلیاردی از اصلاح قیمت بنزین

فی بگیر: درپی اعلام اعداد و ارقام متفاوتی كه این روزها درباره منابع ناشی از اصلاح قیمت بنزین مطرح می شود كه به بیشتر از 80 هزار میلیارد تومان نیز می رسد، سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود كه برآوردها همان 30 هزار میلیارد تومان اعلامی از طرف دولت می باشد كه برای هر ماه حدود 2500 میلیارد تومان تخمین زده شده است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، كمتر از دو هفته گذشته از سهمیه بندی بنزین و اصلاح قیمت در این بخش می گذرد و قیمت هر لیتر این نوع سوخت سهمیه ای از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ تومان و قیمت آزاد آن به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا كرده است، ولی در این بین گمانه زنی ها و اعداد متفاوتی در ارتباط با منابع ناشی از افزایش قیمت بنزین مطرح شده و ابهاماتی را برای اذهان عمومی به وجود آورده است.

این در حالی است كه در همان ابتدای اجرای سهمیه بندی بنزین نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - گفته بود كه برآورد می شود از محل اصلاح قیمت بنزین حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع كسب شود كه طبق تاكید رئیس جمهور این منابع در چارچوب كمك های حمایتی به مردم برخواهد گشت.

اما در ادامه آنچه در میان بعضی از نمایندگان مجلس اعلام شد، اعداد متفاوتی از این ۳۰ هزار میلیارد تومان بود كه یكبار رقم ۸۷ هزار میلیارد تومان و بار دیگر ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز اعلام شده است كه اختلاف تا بیشتر از دو برابری با آنچه كه دولت اعلام كرد، دارد.

برای رفع ابهام در این زمینه، پیگیری سوژه از سازمان برنامه و بودجه بار دیگر با این تاكید همراه شده كه "درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین همان ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است كه برای یك دوره یك ساله خواهد بود؛ یعنی از آبان ماه سال جاری تا آبان ماه سال آینده.

براین اساس برآورد می شود كه ماهانه بین ۲۴۰۰ تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان بطور ماهانه درآمد كسر شود."

بنابر تاكید سازمان برنامه و بودجه " تمامی مبالغ ناشی از افزایش قیمت بنزین همانطور كه در ابتدا اعلام شده به مردم بر می گردد. اما در این بین سوژه صرفه جویی بنزین نیز مورد توجه است كه هر آنچه باشد، صادر خواهد شد و منابع ناشی از صادرات نیز به تبصره (۱۴) قانون بودجه كه مربوط به یارانه هاست، اضافه خواهد شد كه خود نوعی برگشت مجدد به مردم است."

در عین حال بتازگی نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - اعلام نموده است كه در ۲۴ آذر ماه یعنی درانتها دوره یك ماهه از افزایش قیمت بنزین گزارش تفصیلی در این رابطه اعلام خواهدنمود كه جزئیات كسب درآمد و یا توزیع آنرا منتشر می كند.

در هر صورت حالا با عنایت به شرایطی كه به دنبال افزایش قیمت بنزین وجود دارد اعلام اعداد و ارقامی كه با یكدیگر تناقض بسیاری دارد می تواند سبب تشویش اذهان عمومی و گمانه زنی هایی در این رابطه شود، براین اساس اگر هر نماینده مجلس، كارشناس و حتی نمایندگان دولت مقرر است اعلامی در این رابطه داشته باشد، باید به دنبال آن مستندات لازم ارائه شده تا مورد بررسی قرار گرفته و با اطمینان مطرح شود.

منبع:

1398/09/04
15:01:54
5.0 / 5
4759
تگهای خبر: صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها