ورق در بورس برگشت!

ورق در بورس برگشت!

فی بگیر: امروز خودرویی ها برخلاف روز گذشته اكثرا با كاهش قیمت روبرو شدند و به كاهش فاكتورهای بازار سرمایه دامن زدند؛ اخبار مربوط به تحولات منطقه و روابط اقتصادی ایران با دیگر كشورها از موضوعاتی است كه سبب شده برخی برمبنای جو روانی حاكم بر بازار به داد و ستد بپردازند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در ایام اخیر یكی از گروه هایی كه تحولات بورس تاثیر بسزایی داشتند خودرویی ها بودند. درباره خبر افزایش سرمایه این شركت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها مدت هاست كه صحبت های زیادی می شود و این اخبار روی فراز و فرود قیمت این سهم ها در روزهایی تاثیر گذار بوده است.
اما در كنار خودرویی ها دیگر گروه های اصلی همچون گروه های صادرات محور فرازو و فرودهای زیادی داشتند. بسیاری معتقدند كه این فراز و فرودها نه به سبب افزایش یا كاهش تولید شركت ها بلكه به سبب موضوعات روانی و اخبارهای در رابطه با مسائل بین المللی و وضعیت اقتصادی ایران در منطقه است.
در هفته های اخیر گذشته شاخص اصلی بازار توانسته كانال ۳۰۰ هزار واحدی را پشت سر بگذارد و در بازه ۳۰۰ تا ۳۱۰ هزار واحدی نوسان كند. امروز نیز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۳۰۶۳ واحد افت كرد و به رقم ۳۰۲ هزار و ۷۹۵ واحدی رسید. همین طور شاخص كل هم وزن با ۹۱۲ واحد افت تا رقم ۸۵ هزار و ۳۳۹ واحدی پایین رفت. همین طور شاخص بازار اول و بازار دوم هر كدام به ترتیب ۲۱۲۶ و ۶۶۸۲ واحد كاهش یافتند.
امروز نمادهای بانك ملت، فولاد مباركه اصفهان، پتروشیمی خارك و معدنی و صنعتی گلگهر به ترتیب ۱۸۶، ۱۲۱، ۱۰۴ و ۱۰۱ واحد تاثیر كاهشی روی فاكتورهای بازار داشتند.
علاوه بر این خودروهایی كه روز گذشته به رشد فاكتورهای بازار كمك كردند، امروز در جهت عكس عمل كرده و شركت هایی همچون ایران خودرو و سایپا تاثیر كاهشی روی فاكتورهای بازار سرمایه داشتند. همین طور در این گروه بیشتر سهم ها با كاهش قیمت پایانی روبرو شدند.
گروه خودرو و ساخت قطعات در مجموع شاهد داد و ستد بیشتر از ۳۴۷ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش بیشتر از ۱۱۷ میلیارد تومان بودند.
معدود نمادهایی همچون نفت بهران، تاید واتر خاورمیانه و پالایش نفت تبریز اهتمام كردند فاكتورهای بازار سرمایه را تقویت نمایند. در عین حال در گروه فلزات اساسی حجم معاملات به ۱۴۳ میلیون سهم و اوراق مالی رسید كه ارزش آن بیشتر از ۱۳۲ میلیارد تومان بود. در این گروه فولاد مباركه اصفهان بیشترین تاثیر را روی شاخص ها داشت و در مجموع نیز بیشترین سهم های این گروه با كاهش قیمت روبرو شدند.
در گروه محصولات شیمیایی ۱۰۷ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش كمتر از ۱۲۴ میلیارد تومان داد و ستد شد كه در این گروه نیز بیشتر سهم ها روند كاهش قیمت را شاهد بودند.
امروز در بورس تهران ۱۲۰ سهم با افزایش قیمت و ۲۲۹ سهم با افت روبرو بودند. در فرابورس ایران نیز ۹۱ سهم رشد و ۱۱۳ سهم افت قیمت را تجربه كردند.
ارزش كل معاملات بورس تهران به بیشتر از ۱۳۲۴ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن بیشتر از ۲.۷ میلیارد سهم و اوراق مالی بود.
آیفكس نیز با ۲۴ واحد افت روبرو شد و تا رقم ۳۸۶۹ پایین رفت. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۵۱۱ میلیارد تومان را تجربه نمود و حجم معاملات این بازار تا رقم ۵۷۵ میلیون سهم و اوراق مالی بالا رفت.
منبع:

1398/08/19
21:42:31
5.0 / 5
5086
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سرمایه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها