سهامداران نگران نباشند مالیاتی در كار نیست

سهامداران نگران نباشند مالیاتی در كار نیست

فی بگیر: در صورتیكه مدتی است صحبت هایی در خصوص ستاندن مالیات از سود سهام و سود سپرده های بانكی مطرح شده، رؤسای نهادهای ناظر بازار پول و سرمابه این مساله را تكذیب كرده اند و یك كارشناس اقتصادی معتقد می باشد با عنایت به اینكه نرخ تورم از سود سپرده ها بیشتر است مردم مالیات تورمی بالایی را می پردازند و در چنین شرایطی مطرح كردن مالیات بر سود سپرده ها منطقی نیست.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، چندی قبل صحبت هایی شد بر این اساس كه سازمان امور مالیاتی كشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی در پیش نویس اصلاح قانون مالیات های مستقیم درصدد ستاندن مالیات از سود سپرده بانكی و سود سهام بر آمده است و این مساله بازتابی در بین سرمایه گذاران در بازار های مالی داشت، اما عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی - دو روز پیش رسما این ادعا را درباره مالیات از سود سپرده های بانكی از اساس تكذیب نمود.
شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس - نیز در واكنش به این ادعا اعلام نمود كه زمزمه های مطرح شده درباب وضع مالیات جدید بر سود سهام شركت های بورسی و فرابورسی واقعیت ندارد.
محمدی تاكید كرده كه بنا بر مذاكرات صورت گرفته با وزیر امور اقتصادی و دارایی، هیچ گونه تغییری در مالیات سود سهام شركت های بورسی و فرابورسی صورت نخواهد گرفت. در صورتی هم كه مقررات مالیاتی جدیدی وضع شود، بنا به اعلام وزیر، این مالیات باید در امتداد پشتیبانی از شركت های بورسی كم شود تا شفافیت مورد تشویق قرار گرفته و تولید و صادرات كشور تقویت شود.
رئیس سازمان بورس درباره وضع مالیات عایدی سرمایه نیز صراحتا گفته كه این سازمان با وضع مالیات عایدی سرمایه مخالفت كرده و این مساله را رسما به وزارت اقتصاد نیز اعلام نموده است؛ بطوریكه فرهاد دژپسند نیز بر عدم وضع چنین مالیاتی تاكید داشته است.
بگفته محمدی، جای هیچ گونه نگرانی درباب تغییر مقررات مالیاتی در رابطه با بازار سرمایه نیست و در صورت تغییر، به شكلی خواهد بود كه بازار سرمایه بیشتر از پیش مورد حمایت قرار گیرد.

مردم مالیات تورمی می پردازند!
در این زمینه غلامرضا سلامی - كارشناس اقتصادی - در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: سود بانكی دستوری است و در ایران بر خلاف دیگر كشور دنیا توسط دولت تعیین می شود بنا بر این می تواند كمتر از نرخ تورم باشد كه همین الان هم هست. مردم همین الان هم مالیات سنگینی می پردازند كه آن مالیات، مالیات تورمی است. اگر تورم را حدود ۴۰ درصد فرض نماییم و سود بانكی ۲۰ درصد باشد مردم ۲۰ درصد مالیات تورمی می پردازند.
وی با اشاره به اینكه در دنیا زمانی از سود بانكی مالیات می گیرند كه نرخ سود بانكی از تورم بیشتر باشد و بانك ها سود واقعی برای سپرده ها بپردازند، اظهار داشت: در ۳۰ سال اخیر فقط دو یا سه سال سود بانكی بالای نرخ تورم بود و در باقی سال ها، سود بانكی كمتر از نرخ تورم بوده است، در نتیجه دلیلی به جهت اینكه از سود سپرده های بانكی مالیات گرفته شود وجود ندارد فكر هم نمی كنم كه نظر جمع بر این باشد.
سلامی درباره گرفتن مالیات بر سود سهام نیز اظهار نمود: سود سهام در همه جای دنیا یك درآمد تلقی می شود و مانند یك كسب و كار است و تمام چنین درآمدهایی مشمول مالیات می شوند. در ایران نیز پیش از سال ۱۳۸۰ از سود سهام تا ۵۴ درصد مالیات می گرفتند ولی پس از آن به جهت اینكه مردم تشویق شوند در بنگاه ها سرمایه گذاری كنند مالیات بر سود سهام شركت ها از ۱۰ درصد تا ۲۵ درصد رشد كرد و مالیات سود سهام حذف شد.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: هم اكنون سهم مالیات در درآمدهای دولت پایین است و باید برای آن جایگزینی پیدا شود، در نتیجه روی این فكر می كنند كه آن جایگزین می تواند مالیات بر سود سهام و مالیات بر سود سپرده های بانكی باشد اما همانطور كه گفته شد از آنجاكه ما در ایران به سبب تورم زیاد سود واقعی برای سپرده های بانكی نداریم از سود سپرده ها نمی توان مالیات گرفت ولی احتمال دارد كه بر سود سهام مالیات گرفته شود.
وی اظهار داشت: سود عایدی بر سرمایه چه در سهام چه روی ملك باشد در دنیا متداول می باشد كه در ایران مالیات بر ملك بسیار كم است و در سهام به دلایلی كه اشاره شد گرفته نمی گردد، البته و مالیات جزئی بر نقل و انتقال سهام باید پرداخت گردد.
این كارشناس اقتصادی اشاره كرد: این تصمیمات كلان است و یك سمت خاص نمی تواند در این مورد تصمیم بگیرد در هیچ جای دنیا یك فرد در مورد مسائل كلان به تنهایی تصمیم نمی گیرد. اگر در شرایط فعلی از سود سپرده ها مالیات بگیرند نقدینگی به سمت بازار های دیگر می رود كه این مساله خطرناكست و همانطور كه گفتم بعید می دانم كه نظر جمع این باشد كه از سود سپرده ها مالیات بگیرند.
منبع:

1398/08/12
23:27:00
5.0 / 5
4224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها