طبق اعلام مركز آمار

رشد مصرف گاز از رشد صادرات آن پیشی گرفت

رشد مصرف گاز از رشد صادرات آن پیشی گرفت

فی بگیر: طبق آخرین آمار اعلام شده از طرف مركز آمار، میزان رشد مصرف گاز سال به سال جهش بیشتری از رشد صادرات آن دارد. همین طور میزان تولید و صادرات نفت خام كاهشی بوده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در فصل تابستان پارسال، میزان تولید و صادرات نفت خام به ترتیب ۳.۸ میلیون بشكه و ۱.۹ میلیون بشكه در روز بوده كه نسبت به فصل پیش از آن به ترتیب ۰.۳ و ۱۴.۸ درصد كاهش داشته است. در این فصل میزان نفت خام تحویلی به پالایشگاه ها ۱.۷ میلیون بشكه در روز بوده كه نسبت به فصل پیش از آن ۱.۴ درصد افزایش را نشان میدهد.
در این جداول، آمار تولید و صادرات نفت ایران از پاییز ۹۷ به بعد اعلام نشده است.
بر طبق گزارش مركز آمار، مقدار تولید و صادرات نفت خام و نفت خام تحویلی به پالایشگاه ها در بهار سال ۱۳۹۶ معادل ۳۸۸۰ هزار بشكه در روز تولید و ۲۱۵۴ هزار بشكه در روز صادر، در تابستان سال ۱۳۹۶ معادل ۳۸۶۷ هزار بشكه در روز تولید و ۲۱۸۲ هزار بشكه در روز صادر گردیده است.
همین طور در پاییز سال ۱۳۹۶ معادل ۳۸۳۶ هزار بشكه در روز تولید و ۲۱۲۲ هزار بشكه در روز صادر گردیده است. در زمستان سال ۱۳۹۶ نیز معادل ۳۸۱۲ هزار بشكه تولید و ۲۱۱۹ هزار بشكه صادر گردیده است.
در بهار سال قبل هم ۳۸۰۵ هزار بشكه در روز تولید و ۲۲۱۰ هزار بشكه صادر گردیده است. این آمار در پاییز پارینه معادل ۳۷۹۴ هزار بشكه برای تولید و ۱۸۸۳ هزار بشكه برای صادرات بوده است. این آمار در شرایطی است كه بعد از این زمان هیچ آماری درباب میزان تولید و صادرات نفت خام ارائه نشده است.
درباب تغییرات مقدار تولید و صادرات نفت تحویلی به پالایشگاه ها نسبت به دوره قبل باید اظهار داشت كه در سال ۱۳۹۵ تولید نفت خام ۱۶.۴ درصد و صادرات نفت خام ۴۸.۶ درصد افزایش و نفت خام تحویلی به پالایشگاه ها ۵.۸ درصد كاهش داشته است. در سال ۱۳۹۶ نیز تولید نفت خام ۲.۳ درصد و صادرات نفت خام ۰.۶ درصد و نفت خام تحویلی به پالایشگاه ها ۵.۸ درصد افزایش داشته است.
همچنین مصرف داخلی گاز، سال به سال نسبت به زمان مشابه در سال قبل، با افزایش قابل توجه همراه بوده، در صورتیكه رشد صادرات گاز طبیعی از چنین افزایشی برخوردار نیست و شیب صعودی صادرات گاز بسیار ملایم تر از شیب صعودی نمودار رشد مصرف داخلی گاز طبیعی است.درباب مقدار تولید، مصرف داخلی و صادرات گاز طبیعی نیز باید اظهار داشت كه در بهار سال جاری ۶۰۳.۷ میلیون مترمكعب در روز تولید گاز سبك صورت گرفته كه ۱۱۴.۱ میلیون مترمكعب در روز مربوط به بخش خانگی، ۱۶.۹ میلیون مترمكعب در روز مربوط به بخش تجاری و عمومی، ۶.۳ میلیون مترمكعب در روز مربوط به بخش كشاورزی، بخش پتروشیمی ۵۶.۰ میلیون مترمكعب در روز، بخش صنعت و نیروگاه ۲۹۹.۰ میلیون مترمكعب در روز و بخش حمل و نقل ۱۹.۴ میلیون مترمكعب در روز مصرف داخلی بوده است.
این در حالیست كه تولید گاز سبك نسبت به دوره مشابه سال قبل ۰.۰ درصد، در بخش خانگی ۲۳.۰ درصد، در بخش تجاری و عمومی ۱۳.۴ درصد، در بخش كشاورزی ۲۸.۶ درصد و در بخش پتروشیمی ۲۱.۷ درصد افزایش داشته و در دو بخش صنعت، نیروگاه و حمل و نقل به ترتیب ۶.۱ درصد و ۶.۳ درصد كاهش داشته است.
منبع:

1398/08/08
15:24:28
5.0 / 5
4355
تگهای خبر: تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها