در حاشیه جلسه دولت

واكنش شریعتمداری به دستگیری تعدادی از كارگران هفت تپه پیش از دیدار با نمایندگان مجلس

واكنش شریعتمداری به دستگیری تعدادی از كارگران هفت تپه پیش از دیدار با نمایندگان مجلس

به گزارش فی بگیر وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: اعتراضات كارگران در محیط كار حق طبیعی آنها است و مطلقاً لزوم ندارد برای كارگرانی كه جهت انتقال نظرات و دیدگاه های خود به مسؤلان سفری را انجام می دهند محدودیت هایی ایجاد شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در انتها جلسه هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره بازداشت تعدادی از كارگران هفت تپه كه خواستار حضور در مجلس بودند، اظهار داشت: به هیچ وجه لزوم ایجاب نمی كند برای كارگرانی كه جهت انتقال نظرات و دیدگاه های خود به مسؤلان سفری را انجام می دهند محدودیت هایی ایجاد شود، بنابراین نماینده ما در نخستین ساعت انتشار این خبر به محل اعزام شد چون كه ما باید همیشه حق اعتراض را برای آنان در نظر بگیریم.
وی با اشاره به مشكلات برخی واحدهای تولیدی در جریان روند خصوصی سازی عنوان كرد: همانطور كه اشاره شد در بعضی از واحدهای تولیدی كه بر اساس قانون خصوصی سازی واگذار شده است، مشكلاتی را در حوزه كارگری مشاهده می نماییم بعضی از آنها به علت عدم تثبیت مالكیت، كارگرانشان معترض هستند برای همین هم باید وضعیت مالكیت این واحدها مشخص شود تا بتوانند بر اساس آن روی آینده زندگی خود حساب باز كنند.

وی اضافه كرد: برخی هم با عقب افتادگی پرداخت حقوق و دستمزد مواجه بودند كه معیشت شان را با مشكل مواجه كرده بود و معترض بودند كه بخش قابل توجهی از این مشكلات به حداقل ممكن رسیده است و واحدهای تولیدی كه متعلق به سازمان خصوصی سازی و بانك ها بودند نسبت به پرداخت حقوق های معوقه حداقلی اقدام نمودند اما یكی دیگر از خواسته های كارگران بحث تثبیت مالكیت این واحدها است كه خواسته ما هم هست و به ایجاد شرایط مطلوب در اداره آن واحدها و رفتن به سمت نوآوری در تولید و نوسازی خطوط و بهتر شدن معیشت كارگران منجر خواهد شد.

شریعتمداری با اشاره به اینكه تمام تلاش ما این است كه در كمیسیون رفع موانع تولید این مسائل را مورد پیگیری قراردهیم، اظهار داشت: در مذاكرات با مقام های انتظامی تاكید كردیم كه اعتراضات كارگران در محیط كار حق طبیعی آنها است و باید به رسمیت شناخته شود و باید همه اقدامات لازم در قالب قوانین صورت گیرد ما در قالب قوانین حامی صیانت از نیروی كار هستیم و نمی گذاریم ستون فقرات تولید كشور در شرایط ناامن اقتصادی گرفتار خدشه و گرفتاری شود.

وزیر كار درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهار داشت: این مساله حق طبیعی بازنشستگان است و هیچ تردیدی در این نیست اما این كار مستلزم تامین منابع است. برای اجرای قانون برنامه ششم ما در سازمان تامین اجتماعی با كمبود منابع جهت حل این مشكل مواجه هستیم، امیدواریم با كمك دولت نسبت به حل این مشكل اقدام نماییم و تا آخر سال اقداماتی را در جهت بهبود وضعیت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان كه از صندوق تامین اجتماعی مستمری دریافت می كنند انجام دهیم و بتوانیم كاری نماییم كه در بودجه ۹۹ برای همسان سازی حقوق بازنشستگان پیشبینی های لازم به عمل بیاید.

وی با اشاره به اینكه امسال آنچه پیشبینی شد از مجموع ۱۵ هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز در حدی تامین شد كه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان می شد، افزود: امكان اصلاح حدود ۱۴ تا ۱۸ درصد در رنج های مختلف در ارتباط با حقوق و دستمزد را داشتیم كه این شایسته نیست و باید ارقام بالاتری را برای همسان سازی اعمال نماییم.

شریعتمداری در پاسخ به سوالی درباره ماجرای روستای لردگان و اعطای سرنگ های مجانی به افراد معتاد اظهار داشت: سازمان بهزیستی در مورد معتادان متجاهر و معتادانی كه در ندامتگاه ها هستند و تجمعاتی كه در بعضی از نقاط آلوده است به این سیاست ادامه می دهد اما امكان دارد مشكلات تنها از راه سرنگ های آلوده اتفاق نیفتد. روش های گوناگونی وجود دارد كه باید در این زمینه ها هم مراعات شود. مطمئنا با تدبیری كه وزارت بهداشت دارد در این زمینه كنترل بیشتری به عمل خواهد آمد.

وی اضافه كرد: در مورد این روستا هم وزارت بهداشت بعنوان نقطه تماس، مسئول مبحث است و ما در كنار آن هر كمكی كه از دستمان بر بیاید انجام می دهیم.

وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباره فشارها برای عزل مدیرعامل رایتل اظهار داشت: این مساله قدیمی است و مبحث قابل طرح مجدد نیست.




1398/07/17
22:12:06
5.0 / 5
4142
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها