رشد اقتصادی عربستان در پایین ترین سطح دو سال گذشته

رشد اقتصادی عربستان در پایین ترین سطح دو سال گذشته

به گزارش فی بگیر رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه دوم امسال تنها ۰.۵ درصد اندازه گیری شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، با كاهش تولیدات نفتی حالا رشد اقتصادی دومین صادركننده بزرگ نفت در جهان به میزان قابل ملاحظه ای كاهش پیدا كرده است، بگونه ای كه رشد تولید ناخالص داخلی این كشور در سه ماهه منتهی به ژوئن به ۰.۵ درصد رسید كه از زمان رشد منفی سال ۲۰۱۷، ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده عربستان به حساب می آید.
رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه دوم سال ۱.۲ درصد كمتر از رشد سه ماهه نسخت سال بوده است و بیشتر از همه تحت تاثیر كاهش مخارج دولتی (از ۱۴.۵ درصد در سه ماهه نخست سال به منفی ۳.۶ درصد در سه ماهه دوم) قرار گرفته است. از جانب دیگر رشد مصارف خصوصی از ۲.۸ درصد به ۴.۱ درصد افزایش پیدا كرده است و سرمایه گذاری ثابت هم از ۵.۹ درصد به ۸.۱ درصد رسیده است.
به نظر می آید كه كاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، بزرگ ترین اقتصاد عربی را گرفتار دردسرهای جدی كرده است و نتایج این مسئله بر روی كسب وكارهای عربستانی و سیاست گذاری های مقامات سعودی به خوبی محسوس است.
متوسط قیمت هر بشكه نفت پارسال ۸۰ دلار بود كه این قیمت برای سال جاری به ۶۷ دلار كاهش پیدا كرده است و انتظار نمی رود شاهد افزایش چندانی در قیمت نفت تا آخر سال باشیم. این مسئله در كنار افزایش هزینه های دولت به علت تنش های منطقه ای و جنگ با یمن، كسری بودجه عربستان را بیشتر از پیش افزایش داده است.
لازم به ذكر است كه متوسط رشد اقتصادی عربستان در بازه زمانی ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۹۸ درصد بوده است كه بیشترین رشد ثبت شده مربوط به رشد ۲۴.۲ درصدی سه ماهه چهارم سال ۱۹۷۳ و كمترین رشد ثبت شده هم مربوط به سه ماهه چهارم سال ۱۹۸۲ با منفی ۲۰.۷ درصد بوده است.1398/07/09
22:54:16
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها