همتی اعلام كرد

تامین ۱۹ میلیارد دلار برای واردات، تورم و بازار ارز را كنترل می نماییم

تامین ۱۹ میلیارد دلار برای واردات، تورم و بازار ارز را كنترل می نماییم

فی بگیر: رئیس كل بانك مركزیضمن مطلوب دانستن ذخایر كالاهای اساسی و دارو در كشور، اعلام نمود: در نیمه اول سال تابحال باوجود كاهش درآمدهای نفتی، به منظور واردات كالاها به كشور بیشتر از ۱۹ میلیارد دلار تامین ارز انجام شده كه از این میزان حدود هشت میلیارد برای واردات دارو و كالاهای اساسی توسط بانك مركزی تامین شده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در نشست با مدیران دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در كیش اولویت اصلی این بانك مركزی را تامین ارز كالاهای اساسی و دارو عنوان و اعلام نمود كه ذخایر كالاهای اساسی و دارو در كشور مطلوب است. همینطور كنترل تورم، كنترل بازار ارز و كمك به رشد اقتصادی كشور در دستور كار بانك مركزی قرار دارد.
وی ضمن تاكید بر نقش مقاومت مردم و برنامه ریزی های صورت گرفته در عبور از شرایط سخت اقتصادی اظهار داشت: بحمدالله دشمنان به هدف اصلی خود كه فروپاشی اقتصاد ایران بود نرسیدند.
همتی ضمن یادآوری شرایط ارزی كشور در شهریور و مهرماه سال قبل اضافه كرد: باوجود تمام تحریم ها و فشارهای وارد شده، هم اكنون شرایط ارزی با ثباتی داریم و این آرامش به ما اجازه داده است كه به سایر اولویت ها همچون شرایط مناطق آزاد بپردازیم.
وی با اشاره به تلاش ناكام دشمن در حداكثر سازی فشار اقتصادی اظهار داشت: در شرایط جنگ اقتصادی چاره ای جز اولویت بندی مسائل اقتصادی نداریم.
رئیس كل بانك مركزی با تاكید بر اینكه اولویت اصلی بانك مركزی تامین ارز كالاهای اساسی و دارو است، خاطرنشان كرد: خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده ذخیره كالاهای اساسی و دارو در كشور مطلوب است.
وی ادامه داد: انتظارات از بانك مركزی بالاست و ازاین رو كنترل تورم، كنترل بازار ارز و كمك به رشد اقتصادی كشور در دستور كار بانك مركزی قرار دارد.
همتی با اشاره به اینكه رشد و توسعه اقتصادی كشور در جهت افزایش رفاه مردم باید با تاكید بر ظرفیت های داخلی صورت گیرد، اظهار داشت: در این خصوص بایستی بررسی ها و اقدامات لازم در مورد توانمندی های مناطق آزاد و رفع موانع آنها صورت گیرد تا بتوانیم از این توانایی ها در راه توسعه اقتصادی كشور بهره كامل ببریم.

كاهش نرخ تورم نقطه به نقطه و ماهانه
طبق اعلام بانك مركزی، رئیس كل این بانك به كاهش نرخ تورم نقطه به نقطه و ماهانه اشاره و اظهار نمود: حضور تیم مدیران بانك مركزی در جزیره كیش به معنای اهمیت مناطق آزاد است.
وی ادامه داد: مشكلات سرمایه گذاران و تجار در مناطق آزاد را درك می كنیم؛ بنابراین به اینجا آمده ایم تا ضمن گفتگو با فعالان اقتصادی منطقه آزاد كیش و بقیه مناطق آزاد چاره هایی برای حل موانع بیابیم و با تمام توان برای اجرای آنها اقدام نماییم.

تامین ارز برای واردات ۱۹ میلیارد دلار كالا در ۶ ماه
همتی همینطور در دیدار با فعالان اقتصادی منطقه آزاد كیش از اقدامات ویژه بانك مركزی به منظور پشتیبانی از واحدهای تولیدی و تسهیل تجارت در مناطق آزاد اطلاع داد و اظهار داشت: در نیمه نخست سال جاری باوجود تحریم های بی سابقه دشمنان، بیشتر از ۱۹ میلیارد دلار به منظور واردات كالاهای اساسی و ضروری تولید و مصرف تامین ارز انجام شده است.
او با اشاره به كاهش درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت كشور در شرایط تحریم اظهار داشت: هم اكنون ثبات بر اقتصاد كشور حاكم و امكان برنامه ریزی برای بهبود شرایط و رشد و توسعه اقتصادی فراهم گشته است.
همتی خاطرنشان كرد: در نیمه اول سال تابحال باوجود كاهش درآمدهای نفتی، به منظور واردات كالاها به كشور بیشتر از ۱۹ میلیارد دلار تامین ارز انجام شده كه از این میزان حدود ۱۱ میلیارد آن مربوط به صادرات غیرنفتی است.

تامین ۸ میلیارد دلار ارز برای واردات دارو و كالاهای اساسی
رئیس كل بانك مركزی اضافه كرد: از این میزان حدود هشت میلیارد هم برای واردات دارو و كالاهای اساسی توسط بانك مركزی تامین شده است.
همتی با اشاره به مشكلات بوجود آمده برای طبقات متوسط و ضعیف جامعه بر اثر تحریم اظهار داشت: بانك مركزی به دنبال ثبات و برنامه ریزی برای افزایش رفاه مردم است.
وی افزود: با عنایت به حساسیت نرخ ارز در كشور اگر نرخ ارز كنترل نشود اقتصاد كشور نامتعادل می شود.
رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به بازدید خود از واحدهای تولیدی منطقه آزاد كیش اظهار داشت: فعالیت حدود ۳۰۰ واحد تولیدی در این منطقه نشان دهنده زحمات صنعتگران و تولیدكنندگان منطقه است كه بحمدالله نسبت به گذشته تحولات مثبت زیادی در كیش رخ داده است.
وی ادامه داد: تا آنجا كه در توان بانك مركزی است از فعالیت های تولیدی، صنعتی و تجاری در مناطق آزاد حمایت و تلاش می نماییم در نیمه دوم امسال ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی تجاری مناطق را تامین نماییم.
همتی اظهار داشت: پذیرش پروانه های كسب و كار مناطق آزاد توسط بانك ها، تامین ارز گروه های كالایی یك و دو برپایه ثبت سفارش و هماهنگی انجام شده توسط دبیرخانه مناطق آزاد، تسهیل نحوه رفع تعهد ارزی مناطق آزاد، حل مشكل ترانزیت بین مناطق ازاد و ایجاد واحد مختص مناطق آزاد به منظور پیگیری مشكلات فعالان اقتصادی این مناطق در معاونت ارزی بانك مركزی با هدف پشتیبانی از توسعه مناطق آزاد در دستور كار بانك مركزی قرار دارد.
وی خاطرنشان كرد: همه هدف ما پشتیبانی از تولید و تسهیل تجارت در مناطق آزاد است و در این راه با عنایت به شرایط اقتصادی كشور و محدودیت های موجود تمام تلاش خویش را انجام می دهیم.
منبع:

1398/07/05
19:34:07
5.0 / 5
4785
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها