بعضی اموال بانك ها خریدار ندارد

مشكلات واگذاری دارایی های مازاد بانك ها

مشكلات واگذاری دارایی های مازاد بانك ها

فی بگیر: با وجود تاكید دولت بر واگذاری اموال و دارایی های مازاد بانك ها در مواردی یا خریداران بعد از مدتی منصرف می شوند یا در جریان مزایده هیچ كس حاضر به تملك شركت ها نیست.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری و در صحن علنی مجلس بعد از قرائت گزارش كمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی درباب روش اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور در حوزه بازارهای مالی، این مساله را اعلام و از عملكرد بهتر برخی بانك ها قدردانی كرد.
با این وجود بانك ها برای واگذاری دارایی های مازاد خود موانعی را پیش رو می بینند. بطور مثال در گزارشی كه بانك ملی اعلام نموده عنوان شده با وجود واگذاری بیشتر از ۵۹ هزار میلیارد ریال از سهام شركت های تابعه و اموال مازاد این بانك، شمار زیادی از شركت ها به دفعات گوناگون بوسیله مزایده عمومی به معرض فروش گذاشته شده اما خریداری برای آنها پیدا نشده است.
فولاد خوزستان برگشت خورد
در این گزارش آمده است: در سال ۱۳۹۶ سهام شركت ملی صنعتی فولاد خوزستان (رد دیونی دادستانی) واگذار و به سبب مشكلات و بحران های كارگری، خریدار منصرف شد. در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ سهام شركت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانك) بوسیله سازمان بورس و اوراق بهادار با قیمت پایه بر اساس گزارش كارشناسی ارائه شد، لیكن متقاضی خرید نداشت.
غیر از شركت های مذكور، شمار زیادی از شركت ها به دفعات گوناگون بوسیله مزایده عمومی به معرض فروش گذاشته شد ولیكن خریداری برای آنها پیدا نگردید.
مزایده های جدید با اصلاح قیمت ها
بتازگی با تفویض اختیار هیات وزیران و ابلاغ بخشنامه جدید واگذاری توسط وزارت اقتصاد و دارایی، قیمت گذاری جدید همه شركت ها، هلدینگ ها و همچون گروه سرمایه گذاری در حال انجام می باشد تا همه شركت ها در هفته های آینده بوسیله مزایده و بورس به معرض گذاشته شود.
به دنبال تاكید مكرر دولت و نهادهای ناظر بر نظام بانكی، بانك ملی ایران بطور ویژه سوژه خروج از بنگاهداری را با تشكیل یك اداره كل با عنوان اداره كل مدیریت و فروش اموال تملیكی و مازاد پیگیری كرده است. تعداد زیادی از شركت های زیرمجموعه بانك در زمره شركت های ابزاری بوده و طبق بند ۳ ماده ۱ دستورالعمل سرمایه گذاری در اوراق بهادار بانك مركزی صرفا فعالیت مرتبط بانكی انجام می دهند.
همین طور هشت شركت از شركت های زیرمجموعه به سبب رد مال از بابت بدهی گروه امیرمنصور آریا با وجود عدم تمایل بانك، توسط دادگاه محترم به بانك ملی ایران واگذار شده كه به منظور جلوگیری از بروز بحران های كارگری و حفظ سطح اشتغال، بانك ناگزیر به تزریق منابع مالی به این شركت ها همچون شركت گروه ملی صنعتی فولاد ایران شده است.
با این وجود بانك ملی ایران در امتداد عمل به قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی كشور و همین طور همراهی با سیاست های كلان دولت جمهوری اسلامی ایران، خودرا مكلف به واگذاری تمام سرمایه گذاری ها به جز شركت های ابزاری می داند به نحوی كه از زمان ابلاغ قانون مذكور، مبادرت به واگذاری بیشتر از ۵۹ هزار میلیارد ریال از سهام شركت های تابعه و اموال مازاد كرده است. این بانك همین طور برای واگذاری و فروش سهام سایر شركت ها تمامی اقدامات لازم همچون انتشار فراخوان عمومی فروش، برگزاری مزایده و... را انجام داده است.
منبع:

1398/06/01
01:21:03
5.0 / 5
4781
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها