این استان مقام اول فرونشست را در جهان دارد

این استان مقام اول فرونشست را در جهان دارد

فی بگیر: مدیر شركت آبفای استان فارس اعتقاد دارد كه به سبب برداشتهای بی رویه از آبهای زیرزمینی، فارس نه تنها در ایران بلكه در جهان بیشترین میزان فرونشست را دارد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمدعلی قلندری یكشنبه 20 مرداد در یك كنفرانس خبری اظهار داشت: یكی از مهمترین چالشهای امروز آب است كه تغییرات اقلیمی و برداشتهای بی رویه از آبهای زیرزمینی تاثیرات منفی بیشتری بر آن گذاشته است.
او با اشاره به اینكه فرونشست زمین قسمتی از آبخوانها را در فارس و كشور از بین برده است، افزود: امروز عمق چاه آب آشامیدنی در فارس ركورد زده به طوریكه عمق چاه آب در جهرم به 550 متر هم رسیده است؛ البته در چاه های تحت مدیریت آبفای استان فارس، عمق چاه حداكثر 510 متر است.
قلندری با اشاره به اینكه بالغ بر 85 درصد آب مورد نیاز مردم در استان فارس از محل آبهای زیرزمینی تامین می شود، اظهار داشت: وزارت نیرو تلاش می كند كه 30 درصد از شهرهای استان فارس را تحت پوشش آبهای سطحی كه منابع قابل اعتمادتری است، قرار دهد كه شهرهای داراب، فسا، زرین دشت و در مراحل بعدی كازرون، نیریز و... در دستور كار خواهد بود.
مدیرعامل آبفای استان فارس، یكی از موانع مهم در بهینه سازی مصرف آب را قیمت بسیار اندك آب آشامیدنی اعلام و افزود: قیمت پایین آب چالش بزرگی است كه هنوز حتی مسئولان هم به آن اعتقادی ندارند.
او افزود: امروز تامین هر متر مكعب آب آشامیدنی بالغ بر 5000 تومان هزینه در بر دارد حال آنكه عدد فروش آب آشامیدنی خانگی، 470 تومان، یعنی هر لیتر 50 ریال است!
قلندری با اشاره به اینكه برای ترمیم یك درصد از كل شبكه آب آشامیدنی موجود در استان فارس به غیر از شیراز حدود 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اظهار داشت: چون آب شرب در فارس عموما از منابع زیرزمینی تامین میشود پس افزایش بارندگی، تاثیری بر آن ندارد و اینكه بارندگی مشكل آب را حل كرده باشد، تصور غلطی است.
قلندری، سرانه مصرف در ایران را حدود 161 لیتر برای هر نفر اعلام و افزود: هم اینك در ایران 11 درصد بیشتر از شرایط عادی و 60 درصد بیشتر از شرایط خشكسالی آب مصرف می نماییم.
مدیرعامل آبفای استان فارس با اشاره به اینكه شهرها در فارس به سه گروه، مشكل دار، در نقطه سر به سر و عادی تقسیم شده است، اظهار داشت: در فارس تا روز گذشته 5 شهر بحرانی داشتیم كه با خروج قادرآباد از وضعیت بحرانی، این تعداد به 4 شهر كاهش یافته است.
قلندری اشاره كرد: در سال 96 تعداد شهرهای بحرانی 19 شهر بود، سال قبل این تعداد به 9 شهر رسید و امروز و باوجود گرمای شدید هوا، این تعداد به 4 شهر كاهش یافته است.
او در عین حال از وجود 25 شهر در لیست شهرهای دارای تنش یا در نقطه سر به سر آگاهی داد و اظهار داشت: 52 شهر در وضعیت عادی قرار دارد.
مدیرعامل آبفای استان فارس همین طور اظهار داشت: فارس به لحاظ شبكه و تصفیه خانه فاضلاب از استانهای عقب مانده كشور شمرده می شود به طوریكه تنها حدود 10.7 مشتركان این استان از چنین خدماتی بهره مند هستند، حال آنكه در كشور میانگین برخورداری، 45 درصد است.
قلندری با اشاره به دریافت تسهیلات 143 میلیون یورویی از بانك توسعه اسلامی برای راه اندازی 540 كیلومتر شبكه فاضلاب و تصفیه خانه مورد نیاز، اظهار داشت: این طرح ها در بخش شبكه فاضلاب بین 55 تا 90 درصد و در بخش تصفیه خانه بین 15 تا 35 درصد رشد فیزیكی دارد.
مدیرعامل شركت آبفای استان فارس اظهار داشت: دولت تعهد كرده بود كه 87 میلیون یورو در طرح های فاضلاب استان فارس سرمایه گذاری كند.
1398/05/20
13:55:23
5.0 / 5
4274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها