معاون گمرك به فی بگیر خبر داد

پیشنهاد جدید برای ترخیص سریع ۱۰۴۸ خودرو دپو شده

پیشنهاد جدید برای ترخیص سریع ۱۰۴۸ خودرو دپو شده

به گزارش فی بگیر گمرك ایران طی پیشنهادی به وزارت امور اقتصاد و دارایی خواهان آن شده كه با اصلاح تصویب نامه هیات وزیران در ارتباط با ترخیص خودرو های وارداتی دپو شده، عبارت مهلت ˮترخیصˮ را به مهلت ˮصدور پروانه الكترونیكیˮ تغییر دهند تا در این حالت امكان ترخیص ۱۰۴۸ خودروی كه پروانه دریافت اما به علت اتمام مهلت در گمرك باقی ماندند، فراهم گردد.مهرداد جمال ارونقی -معاون فنی و امور گمرك گمرگ ایران- در گفت و گو با ایسنا، مبحث پیشنهاد جدید گمرك ایران به وزارت امور اقتصاد و دارایی درباره ترخیص خودرو های وارداتی دپو شده را اعلام نمود.

آن طور كه ارونقی توضیح داد مهلت ترخیص خودرو های وارداتی دپو شده در نیمه تیر ماه به پایان رسید و آمار از این حكایت داشت كه ۶۶۵۳ دستگاه ترخیص شدند، اما ۱۰۴۸ دستگاهی كه پروانه های آن صادر شده بود به علت اتمام زمان تعیین شده در گمركات باقی ماند وترخیص نشد.

به گفته وی در این شرایط رئیس گمرك ایران برای تسهیل روند ترخیص خودرو های وراداتی دپو شده به وزارت اقتصاد و دارایی پیشنهاد داده است تا با طرح مبحث در مراجع ذیصلاح، اصلاحی در بند(۳) تصویب نامه هیات وزیران در تاریخ ۱۶ دی ماه سال قبل صورت گیرد و عبارت ترخیص كالا به صدور پروانه الكترونیكی تغییر كند كه در این حالت مهلت ترخیص كالا به مهلت صدور پروانه تغییر خواهد نمود.

ارونقی افزود: اگر این اصلاح صورت گیرد آن گاه این ۱۰۴۸ دستگاه كه برای آنها پروانه الكترونیكی صادر شده امكان ترخیص پیدا خواهند كرد بدون این كه زمان برای ترخیص تمدید شود.

به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، خودرو های وارداتی از حدود دو سال پیش به علل مختلف همچون ثبت سفارش غیر قانونی و یا تغییر سیاست های ارزی در بنادر، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اماكن گمركی دپو شده بودند و مجوز ترخیص آنها وجود نداشت، تا این كه در نیمه دوم سال قبل و برپایه مصوبه هیات وزیران در ۱۶ دی ماه، این گونه تصویب گردید كه مهلت چهارماهه ای برای ترخیص خودرو ها ایجاد شود كه این مهلت در نیمه اردیبهشت امسال به پایان می رسید اما هیات وزیران مهلت ترخیص را دو ماه دیگر تمدید كرد كه آن هم نیمه تیر ماه به پایان رسید.

بعد از آخر مهلت در حالی رحمانی-وزیر صنعت، معدن و تجارت- اعلام نمود كه فعلا زمان ترخیص تمدید نخواهد شد كه آمار اعلامی مسئولان گمرك نشان می داد در مهلت تعیین شده از حدود ۱۳ هزار دستگاه نزدیك به ۶۶۵۳ خودرو ترخیص شده، ۱۰۴۸ دستگاه برای آنها پروانه صادر شده ولی به علت آخر مهلت ترخیص و عدم تكمیل دریافت مجوزهای لازم در گمرك باقی ماندند و همینطور ۳۴۰ دستگاه دیگر هنوز پروانه ای برای آنها صادر نشده بود.

از این رو اگر با پیشنهاد گمرك به وزارت اقتصاد موافقت شده و مهلت ترخیص به مهلت صدور پروانه تغییر یابد آن گاه این ۱۰۴۸ دستگاهی كه پروانه دریافت نمودند هم بزودی ترخیص خواهند شد.
1398/05/07
21:24:04
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها