اولتیماتوم آمریكا به WTO برای آخر سوءاستفاده چین

اولتیماتوم آمریكا به WTO برای آخر سوءاستفاده چین

به گزارش فی بگیر دولت ترامپ فشار بر سازمان جهانی تجارت (WTO) را تشدید كرد و به این نهاد ۹۰ روز مهلت داد تمهیدی كه به چین اجازه داده است مقررات تجارت جهانی را به بازی بگیرد، تغییر دهد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، اظهار نمود كه این كشور از همه راه های موجود برای تغییر دادن تمهیدی در سازمان جهانی تجارت كه به كشورها اجازه داده است تصمیم بگیرند خویش را بعنوان كشور در حال توسعه تعریف كنند، استفاده خواهد نمود. كشورهایی كه مدعی هستند كشور در حال توسعه هستند با این ادعا می توانند از تعرفه های ترجیحی استفاده كنند. هم اكنون حدود دو سوم از ۱۶۴ عضو سازمان جهانی تجارت خویش را كشور در حال توسعه معرفی كرده اند.

دولت ترامپ مدعی است كه ده ها كشور از این مقررات سوءاستفاده می كنند و چین كه دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین صادركننده جهان است، نباید بعنوان یك كشور در حال توسعه طبقه بندی شود.

مقامات دولت ترامپ مدعی هستند چین در سازمان جهانی تجارت از امتیازات تجاری برخوردار شده است و همزمان كالاهای تولیدی ارزان قیمت این كشور سبب از بین رفتن مشاغل آمریكایی شده است.

ترامپ روز جمعه در توییتی، سازمان جهانی تجارت را ناكارآمد خواند و اظهار داشت: این نهاد به كشورهای دیگر اجازه داده است از آمریكا سوءاستفاده كنند.

دولت آمریكا اعلام نموده است اگر نمایندگان تجاری آمریكا به این نتیجه برسند كه پیشرفت قابل توجهی در اصلاحات مقررات سازمان جهانی تجارت در مدت ۹۰ روز آینده صورت نگرفته است، آمریكا دیگر با كشورهایی كه آنها را در حال توسعه حساب نمی كند، به شكل كشورهای در حال توسعه برخورد نمی نماید. همینطور آمریكا تهدید كرده است اگر سازمان توسعه و همكاری اقتصادی (OECD) كشوری را بعنوان كشور در حال توسعه نپذیرد، از پشتیبانی از عضویت آن كشور در سازمان جهانی تجارت خودداری خواهد نمود.

هنوز مشخص نیست كه تاثیر این تغییرات چه خواهد بود بعنوان مثال آیا دولت ترامپ مذاكرات فعلی سازمان جهانی تجارت كه در آن كشورهایی مانند چین مدعی شده اند در حال توسعه هستند را وتو خواهد نمود.

سازمان جهانی تجارت در سال های اخیر نتوانسته به توافق كامل میان اعضایش برسد اما در تلاش است تا آخر امسال به توافقی درباره صید بی رویه ماهی برسد. ده ها كشور شامل چین مدعی شده اند كشورهای در حال توسعه هستند و در نتیجه به آنها مهلت بیشتری داده می شود تا مقررات جدید را كه پرهزینه هستند، اجرایی كنند.

دولت ترامپ امسال به سازمان جهانی تجارت پیشنهاد كرد اگر كشوری عضو گروه اقتصادهای پیشرفته گروه ۲۰ یا OECD است، از وضعیت كشورهای در حال توسعه حذف شود. همینطور طبق این پیشنهاد، عنوان كشور در حال توسعه باید از كشورهایی كه بانك جهانی آنها را كشورهای درآمد بالا می داند سلب شود.

اما بعضی از مقامات تجاری در ژنو از این پیشنهاد انتقاد كرده اند و بر این باور هستند كه فعالیت سازمان جهانی تجارت را كه بر اساس تفاهم و اقدامات داوطلبانه از جانب كشورها است، مختل می كند.

بر اساس گزارش نیویورك تایمز، دولت ترامپ قبل از این از سازمان جهانی تجارت انتقاد كرده بود و مدعی شده بود این نهاد در بررسی رفتار اقتصادی غیرمنصفانه چین كوتاهی كرده و به تغییرات نیاز دارد.

ترامپ درباره توافق تجاری با چین هم گفته است اگر چین برای توافق تجاری با آمریكا تا پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریكا دست نگه دارد، متعجب نخواهد شد.
1398/05/05
14:19:03
5.0 / 5
4138
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها