در قالب یك پایان نامه برررسی شد

تاثیر مالیات بر ارزش افزوده بر توزیع درآمد

تاثیر مالیات بر ارزش افزوده بر توزیع درآمد

فی بگیر: نتایج یك پژوهش نشان داده است در كشورهای منتخب با افزایش سهم مالیات بر ارزش افزوده ضریب جینی كاسته می شود و در نتیجه نابرابری درآمد كمتر می شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، حمیدرضا اكبری، دانشجوی كارشناسی ارشد ناپیوسته در پایان نامه خود به "بررسی اثر مالیات بر ارزش افزوده بر توزیع درآمد در كشورهای منتخب" پرداخت.
اجرای مالیات بر ارزش افزوده بیشتر از سه دهه در جهان مورد بحث و بررسی بود. در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی روند اجرای این مالیات تسریع شد و این روند تا اختتام دهه ۷۰ میلادی ادامه یافت، افزایش محبوبیت این نظام مالیاتی باعث شده است كه تا آخر سال ۲۰۰۳ میلادی ۱۳۶ كشور جهان به خیل مجریان این نظام مالیاتی بپیوندند.
یكی از نتایج مالیات بر ارزش افزوده اثر آن بر توزیع درآمد است. وجود نابرابری های گسترده در توزیع درآمد به بروز فقر و ایجاد شكاف بیشتر در طبقات جامعه منجر می شود. توزیع درآمد به توزیع چگونگی سهم افراد یك كشور از درآمد ملی می پردازد.
این پژوهش با هدف بررسی اثر مالیات بر ارزش افزوده بر توزیع درآمد انجام شد. در این پژوهش به بررسی روند متغیرهای تحقیق (درآمد ناخالص ملی، سهم مالیات بر ارزش افزوده از كل مالیات، سهم مالیات بر درآمد از كل مالیات، تورم، امید به زندگی و شاخص ضریب جینی) طی سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ در كشورهای منتخب پرداخته شد.
نتایج این پژوهش نشان داده است در این كشورها با افزایش سهم مالیات بر ارزش افزوده ضریب جینی كاسته می شود و در نتیجه نابرابری درآمد كمتر می شود.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، این پایان نامه به راهنمایی دكتر صادق بختیاری كوه سرخی در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان) دفاع شد.
منبع:

1398/04/18
14:20:46
5.0 / 5
4052
تگهای خبر: پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها