23 هزار میلیارد از بودجه عمرانی خط خورد

23 هزار میلیارد از بودجه عمرانی خط خورد

فی بگیر: با وجود تصویب پرداخت 66 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در سال جاری، تصمیم اخیر دولت بر این شده كه با عنایت به شرایط و منابع، با كاهش حدود 23 هزار میلیارد تومانی حدود 43 هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص یابد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، اعلام اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه از این حكایت دارد كه قرار شده برای سال جاری حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان برای اتمام طرح های نیمه تمام عمرانی اختصاص یابد.

در حالی اظهارات نوبخت بیان كننده بودجه ۴۳ هزار میلیارد تومانی عمرانی امسال است كه قیاس آن با رقم مصوب در بودجه امسال نشان از كاهش حدود ۲۵ هزار میلیارد تومانی دارد.

این چندمین تغییر در بودجه های عمرانی از زمان ارائه لایحه بودجه ۱۳۹۸ تا اجرای آن است؛ بطوریكه در لایحه دولت تا بیشتر از ۶۴ هزار میلیارد تومان برای این بخش پیشنهاد شده بود كه با عنایت به پیش بینی شرایط و كاهش هزینه ها این رقم تعدیل و با ۶۲ هزار میلیارد تومان به مجلس ارائه شد. اما در نهایت رقم ۶۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی برای بودجه عمرانی امسال مصوب و در قانون گنجانده شد.

اینكه حالا این رقم ۴۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده، ظاهراً به سبب بررسی و اصلاحاتی است كه در مورد منابع بودجه انجام شده و فعلاً تصمیم بر این است كه ۴۳ هزار میلیارد تومان به بودجه های عمرانی اختصاص یابد. اما بعید نیست كه بسته به شرایط، اگر منابع پاسخگو باشد ارقام بیشتری اختصاص یابد یا گرفتار تغییرات دیگری شود.

با وجود حدود ۸۰ هزار طرح عمرانی نیمه تمام و منابع بیشتر از ۵۰۰ هزار میلیاردی كه برای تكمیل آنها لازم است، تأمین بودجه های عمرانی در سال همواره با چالش های همراه بوده و شاید بتوان گفت در چندین سال قبل هیچ گاه بودجه های این بخش بطور كامل محقق نشده است، چونكه هزینه های زیاد دولت خصوصاً در بخش جاری كه عمده آنرا حقوق و دستمزد تشكیل می دهد و قابل حذف نیست، سبب می شود در زمان كاهش منابع برای تأمین سایر هزینه ها در بخش های دیگر از بودجه های عمرانی تا حدی كه می توان چشم پوشی كرد.

برای سال جاری حدود ۴۸۸ هزار میلیارد تومان منابع جهت انجام هزینه ها در سال در بودجه مصوب شده است كه از این رقم ۳۵۲ هزار میلیارد تومان مربوط به هزینه های جاری، ۶۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مربوط به بودجه های عمرانی و تا ۲۹ هزار میلیارد تومان مربوط به تملك دارایی های مالی است.

منابع دولت برای انجام این هزینه ها در سه بخش باید تأمین شود كه ۲۳۸ هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمدهاست كه عمده آنرا مالیات را تشكیل می دهد. همین طور ۱۵۸ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی و ۵۱ هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق پیش بینی شده است.

حال اینكه این درآمدها خصوصاً درآمدهای نفتی با عنایت به شرایط تحریمی موجود تا چه اندازه قابل تحقق باشد، خود می تواند در تصمیم گیری دولت برای اصلاحاتی در منابع و مصارف بودجه مؤثر بوده و در مورد آن پیش بینی ها داشته باشد كه كاهش بودجه های عمرانی نیز همچون این موارد است.

منبع:

1398/04/15
18:58:12
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: پرداخت , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها