نگاهی به وضعیت صنعتی و بازرگانی تهران در سالی كه گذشت

صدور ۲۵۰۰ كارت بازرگانی جدید در سال ۱۳۹۷

صدور ۲۵۰۰ كارت بازرگانی جدید در سال ۱۳۹۷

فی بگیر: در سال 1397 با وجود آنكه بازگشت تحریم های آمریكا كار را برای خیلی از فعالان اقتصادی ایران با مشكلات مواجه كرد، اما بررسی عملكرد اقتصادی تهران نشان داده است كه در بخش های مختلف فعالیت ها ادامه یافته است.


fه گزارش ایسنا، برمبنای آمارهای ارائه شده از طرف اتاق بازرگانی تهران در سالی كه گذشت ۹۵۹ مجوز تأسیس بخش صنعتی جدید در تهران صادر شد كه این عدد در قیاس با سال ۱۳۹۶ افزایش ۷۱ عددی را نشان داده است.
برمبنای پیش بینی های انجام شده برای تأسیس این واحدهای صنعتی نیاز به حدود ۴، ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری وجود داشته كه این عدد نیز در قیاس با سال ۱۳۹۶ افزایش ۴۳ درصدی داشته است.
در حوزه اشتغالزایی نیز عملكرد فعالان اقتصادی تهرانی مثبت بوده و با ایجاد حدود ۳۱ هزار فرصت شغلی جدید نسبت به عملكرد سال قبل شان افزایشی ۱۶.۶ درصدی را به ثبت رساندند.
با توجه به این عملكرد مثبت سهم واحدهای صنعتی جدید تأسیس شده در تهران كمتر از چهار درصد سهم كل واحدهای صنعتی كشور بوده است.
برمبنای آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۷ مجوز تأسیس بیشتر از ۲۴ هزار واحد صنعتی جدید در كشور صادر گردیده است.
در حوزه بهره برداری صنعتی نیز در سالی كه گذشت ۴۰۳ واحد جدید در تهران به بهره برداری رسیدند كه در قیاس با سال ۱۳۹۶ كاهش ۱۲ درصدی را نشان داده است. سرمایه گذاری در این واحدها حدوداً ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان بوده و ۵۰۰۰ فرصت شغلی نیز ایجاد كردند كه هر دو در قیاس با مدت مشابه سال قبل كاهش یافتند.
در تفكیك این واحدهای بهره برداری شده ۱۵۴ واحد مربوط به بهره برداری ایجادی و ۲۴۹ واحد مربوط به بهره برداری توسعه ای می شود. از كل اشتغال به وجود آمده در این زمینه نیز ۵۱ درصد به پروژه های ایجادی و ۴۹ درصد به پروژه های توسعه ای اختصاص یافته است.
برمبنای آمارهای ارائه شده از طرف اتاق بازرگانی كه به تأیید وزارت صمت رسیده در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۵۰۰ كارت بازرگانی جدید در اتاق تهران صادر شده كه ۳۰۴ فقره آن به اسفندماه سال قبل مربوط می شود.
با وجود آن صدور كارت بازرگانی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ كاهشی ۲۵ درصدی را تجربه كردند. این عدد برای كل اتاق های كشور كاهشی شش درصدی را نشان داده است.
با این وجود با عنایت به میزان گستردگی فعالیت های اتاق تهران ۳۲ درصد از كارت های بازرگانی صادر شده در كل كشور مربوط به این اتاق می شود و همین طور این اتاق در سالی كه گذشت حدود ۹۵۰۰ كارت بازرگانی را نیز تمدید كرده است.
در سالی كه گذشت بیشتر از ۲۵ هزار فقره گواهی امضای الكترونیكی در اتاق بازرگانی تهران انجام شد كه نسبت به سال پیش از آن افزایشی ۱۰ درصدی را نشان داده است. این اتاق بازرگانی ۲۳ درصد از كل این گواهی ها در سطح كشور را صادر كرده است.
منبع:

1398/03/23
18:51:27
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها