كاهش نرخ تورم در فرانسه و اسپانیا

كاهش نرخ تورم در فرانسه و اسپانیا

فی بگیر: تورم فرانسه به 1.1 درصد رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از تریدینگ اكونومیكس، با كاهش ۰.۲ درصدی متوسط افزایش سطح قیمت ها در دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو، نرخ تورم فرانسه تا اختتام دوازده ماه منتهی به می به ۱.۱ درصد رسید كه پایین ترین نرخ به ثبت رسیده از سپتامبر ۲۰۱۷ تابحال است. طی این مدت بهای انرژی و مواد غذایی كاهشی بوده است به شكلی كه تورم مواد غذایی از ۲.۵ درصد به ۲.۳ درصد و بخش انرژی از ۴.۸ به ۳.۴ درصد كاهش یافته اند. بالاترین نرخ تورم ثبت شده طی این مدت نیز مربوط به تنباكو بوده است كه بهای آن طی یك سال از ۸.۱ درصد در ماه آوریل به ۹.۱ درصد در ماه می رسیده است.
بر اساس ماهانه نیز نرخ تورم فرانسه كاهشی بوده است به شكلی كه نرخ تورم از ۰.۳ درصد در ماه آوریل به ۰.۲ درصد در ماه می كاهش یافته است.
بعضی از كارشناسان با عنایت به كاهش بهای انرژی و خصوصاً نفت در بازارهای جهانی پیش بینی كرده بودند كه تورم فرانسه به یك درصد كم شود. نرخ تورم فرانسه هنوز فاصله بسیاری با تورم دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانك مركزی اروپا برای نوزده كشور عضو منطقه یورو دارد.
متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۳۸ درصد بوده است كه بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۱۸.۸ درصدی آوریل ۱۹۵۰ و پایین ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.
طی این مدت نرخ تورم در همسایه جنوبی فرانسه یعنی اسپانیا نیز به پایین ترین سطح خود در سیزده ماه اخیر رسیده است. طبق اعلام مركز آمار اسپانیا نرخ تورم این كشور در دوازده ماه منتهی به ماه می با ۰.۱ درصد كاهش در مقایسه با ماه قبل به ۰.۸ درصد رسیده است. با این وجود انتظار نمی رود اقتصاد اسپانیا مجدداً به محدوده نرخ تورم صفر و منفی كه در سال ۲۰۱۶ بدان مبتلا شد وارد شود.
منبع:

1398/03/12
15:57:12
5.0 / 5
4342
تگهای خبر: اقتصاد , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها