مدیر عامل بورس تهران:

ارزش معاملات بورسی ۶ برابر شد، بورس می تواند سپر تورم باشد

ارزش معاملات بورسی ۶ برابر شد، بورس می تواند سپر تورم باشد

به گزارش فی بگیر مدیر عامل بورس تهران از افزایش ۳۸۵ درصدی صدور كد معاملاتی جدید در بورس و همینطور افزایش ۶.۵ برابری ارزش معاملات در بورس تهران اطلاع داد و اظهار داشت: هدایت درست نقدینگی موجود در جامعه به بورس می تواند سپر تورم شود و منجر به خلق ثروت و افزایش تولید ملی خواهد شد.


علی صحرایی در گفتگو با ایسنا، درباره عملكرد بورس تهران در سال ۱۳۹۸، اظهار نمود: بازار سهام در فروردین ماه به علت خصوصیت های چندگانه مانند شفافیت بیشتر، در دسترس بودن بازار برای همگان، توسط ۱۸۰۰ ایستگاه معاملاتی و ۲۱ تالار منطقه ای مورد استقبال قرار گرفت.
به قول وی، تسهیل دسترسی مردم به معاملات برخط، نقدشوندگی بازار را افزایش داده است و نشان داده است مردم به اهمیت بازار سرمایه بیشتر از پیش پی برده اند.
صحرایی با اشاره به ركوردشكنی های شاخص كل طی هفته های گذشته، اظهار داشت: شاخص كل در ابتدای سال، ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد بود كه به ۲۰۴ هزار و ۳۷۶ واحد رسید و مبین ۱۴ درصد افزایش است. شاخص كل هم وزن هم كه برای فعالان بازار حائز اهمیت می باشد و نشانگر اقبال مردم به بیشتر صنایع و شركت های بورسی است، در ابتدای سال ۳۲ هزار و ۹۶۸ واحد بود كه به ۴۰ هزار و ۶۵۳ واحد رسید و مبین ۲۳ درصد افزایش است.

ارزش بازار سهام از ۷۸۴ هزار میلیارد تومان گذشت
مدیرعامل بورس تهران افزود: ارزش بازار سهام از ۶۸۰ هزار میلیارد تومان به بیشتر از ۷۸۴ هزار میلیارد تومان رسید كه این رقم نسبت به ابتدای سال با افزایش ۱۵ درصدی همراه می باشد. ارزش اسمی بازار از ۱۷۳ هزار میلیارد تومان به ۱۹۴ هزار میلیارد تومان رسیده كه رشد ۱۲ درصدی را نشان داده است. نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی برابر ۳.۹ است. ارزش بازار ۳۰ شركت بزرگ برابر ۴۹۱ هزار میلیارد تومان و معادل ۶۳ درصد ارزش كل بازار است.
وی ادامه داد: ارزش اسمی بازار بدهی با ۲۷ اوراق مختلف مشاركت، صكوك و گواهی سپرده، بیشتر از ۷۶ هزار میلیارد ریال است. همینطور ارزش صندوق های قابل معامله با ۱۱ صندوق، بیشتر از ۹، ۰۰۰ میلیارد ریال است.
صحرایی درباره تعداد شركت هایی كه در بورس عرضه شدند، اظهار داشت: در فروردین ماه یك شركت حذف و به فرابورس منتقل شد. این در شرایطی است كه تعداد كل شركت های حاضر در بورس ۳۲۶ مورد است و ۱۳۸ شركت در بازار اول و ۱۸۸ شركت در بازار دوم حضور دارند.
مدیر عامل بورس تهران به تأمین مالی از راه بورس در فروردین ماه اشاره و اظهار نمود: ۲۱۳ هزار میلیارد ریال تأمین مالی در فروردین ۱۳۹۸ از روش افزایش سرمایه صورت گرفته كه نسبت به دوره مشابه سال قبل (۱۰ هزار میلیارد ریال) ۲۰۴۰ درصد افزایش داشته است.

افزایش ۶.۵ برابری ارزش معاملات در بورس تهران
وی با اشاره به افزایش ارزش معاملات اظهار داشت: ارزش كل معاملات از ۲۱ هزار میلیارد ریال به ۱۶۰ هزار میلیارد ریال رسید كه افزایش ۶۶۲ درصدی را نشان داده است. حجم معاملات هم ۶۴ میلیارد انواع اوراق بهادار بوده كه نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۶۰ درصد افزایش یافته است. همینطور متوسط روزانه كل معاملات بیشتر از چهار میلیارد انواع اوراق بهادار به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال به ازای هر روز بوده است.
صحرایی درباره دفعات معاملات بیان كرد: دفعات معامله هم حدود چهار میلیون دفعه بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۶۴ درصد افزایش داشته است. ارزش معاملات برخط در این دوره از ۱۲ هزار میلیارد ریال به ۱۴۴ هزار میلیارد ریال افزایش رسیده كه نشانگر ۱۱۰۰ درصد افزایش در معاملات برخط است.
مدیرعامل بورس تهران به آموزش و فرهنگ سازی برای معاملات مستقیم و غیر مستقیم را مهم و سبب كاهش رفتار توده وار در بازار دانست و اظهار داشت: سهم خرید و فروش برخط از معاملات نرمال به ۵۱ درصد رسید. این نسبت در دوره مشابه سال قبل برابر ۳۷ درصد بوده است. نسبت قیمت به درآمد ۱۲ ماه گذشته به ۷.۹۳ مرتبه رسید، این نسبت در ابتدای سال برابر ۶.۴۱ مرتبه بوده است. اشخاص حقیقی ۶۲ درصد خریدها و ۵۸ درصد فروش ها را پوشش داده اند. در خالص جابجایی ها بیشتر از ۶، ۴۷۸ میلیارد ریال از حقوقی به سمت حقیقی بوده است.

صدور بیشتر از ۱۲ هزار كد معاملاتی جدید در بورس
صحرایی در پاسخ به اینكه چند كد معاملاتی در فروردین صادر شده است؟ اظهار نمود: بیشتر از ۱۲ هزار كد جدید معاملاتی در بورس تهران بوجود آمده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸۵ درصد افزایش را نشان داده است.
مدیرعامل بورس تهران در پاسخ به سوالی درباره درآمد واقعی شركت ها بر مبنای مجامع ناشران، اظهار داشت: درآمد واقعی شركت ها به رقم ۶، ۰۰۰ میلیارد ریال رسید و ۳، ۰۰۰ میلیارد ریال تقسیم شد. در مدت مشابه سال پیش از ۵، ۰۰۰ میلیارد ریال درآمد واقعی ۳، ۰۰۰ میلیارد ریال تقسیم شده بود كه درآمد واقعی ۱۲ درصد افزایش و سود نقدی ۱۵ درصد را افزایش نشان داده است.
وی در پاسخ به اینكه در حوزه فرهنگ سازی در بورس تهران چه اقداماتی انجام شده است؟ اظهار داشت: در حوزه آموزش ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر ساعت دوره آموزشی عمومی و فرهنگ سازی، ناشران، كارگزاران، فعالان بازار پیش بینی و ۱۶۰ هزار نفر ساعت دوره های عمومی و فرهنگ سازی در تالارهای مناطق برنامه شده است.
مدیرعامل بورس تهران به تنوع سازی ابزارهای نوین مالی به ابزار فروش استقراضی اشاره و اظهار نمود: ابزار فروش استقراضی یك ابزار كلاسیك در بازار سرمایه است كه مقررات آن تصویب شده و به تأیید كمیته فقهی سازمان بورس رسیده است. تلاش می نماییم در سه ماهه ابتدای سال جاری با آماده سازی زیر ساخت ها و مشاركت شركت های OMS با روش های بومی سازی راه اندازی شوند. همینطور تقویت زیر ساخت های فنی جزو برنامه های اصلی بورس تهران است.1398/02/07
15:28:20
5.0 / 5
4491
تگهای خبر: آموزش , تولید , سرمایه , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها