برداشت چند میلیارد دلار دیگر از ذخایر ارزی

برداشت چند میلیارد دلار دیگر از ذخایر ارزی

فی بگیر: مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی صادر شده و ۲.۳ میلیارد دلار دیگر از ذخایر ارزی برای ۱۰ بخش اختصاص پیدا می كند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، صندوق توسعه ملی كه در اوایل دهه ۱۳۹۰ و پس از تجربه نه چندان موفق حساب ذخیره ارزی راه اندازی گردید، با هدف تبدیل قسمتی از عوائد ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی به ثروت ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی و باز حفظ سهم نسل های آینده از محل نفت، گاز و فرآورده های نفتی آغاز به كار كرد.

بر این اساس با عنایت به اینكه صندوق محلی برای ذخیره قسمتی از منابع ارزی بود به منظور كنترل و حفظ منابع، چارچوبی برای مصارف آن مشخص شد و بطور خاص بخش های دولتی از مشمولیت آن خارج شد.

با این وجود در این سال ها بارها پیش آمده كه منابع صندوق در محلی خارج از مصارف تعیین شده باز مورد استفاده قرار گرفته است. البته ظاهراً این برداشت با دریافت مجوز بوده است و همچنان هم این روند ادامه داشته و هم اكنون با عنایت به شرایط اقتصادی و بودجه ای موجود، صندوق بیشتر محلی است برای جبران كسری های موجود تا ذخیره ای برای آینده و یا مصارف تعیین شده در اساسنامه آن.

این در حالی است كه در كنار منابعی كه در سال های گذشته از صندوق برداشت شده و به هر نحوی در اختیار بخش های مختلف قرار گرفته است، در قانون بودجه باز منابعی برای خروج از صندوق توسعه ملی تعریف می شود.

تكالیف بودجه برای صندوق

در بودجه سال جاری باز با دریافت مجوز و تصویب مجلس به دولت اجازه داده شده است تا دو میلیارد و ۳۷۵ میلیون یورو از منابع ورودی سال جاری به صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات ارزی و با تضمین دولت در اختیار ۱۰ بخش قرار دهد.

بر این اساس طرح های آبیاری تحت فشار و نوین تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو، آبخیزداری و آبخوان داری ۱۵۰ میلیون یورو، مقابله با اثرات مخرب ریزگردها و تأثیر آن بر شبكه های برق تا ۱۰۰ میلیون یورو، تقویت بنیه دفاعی در اجرای ماده (۱۰۶) قانون برنامه ششم توسعه ۱.۵ میلیارد یورو، تجهیزات آزمایشگاهی و كارگاهی دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۴۰ میلیون یورو، طرح های نوآورانه جهاد دانشگاهی ۱۵ میلیون یورو، طرح های نوآورانه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تا ۷۰ میلیون یورو، سازمان صداوسیما تا ۱۵۰ میلیون یورو، طرح های آبرسانی روستایی و عشایری و توسعه شبكه آن تا ۱۵۰ میلیون یورو و پایداری و ارتقای كیفی آب آشامیدنی شهرهای پرتنش تا ۵۰ میلیون یورو، مجموع ۱۰ طرحی هستند كه از منابع صندوق برای امسال برداشت شده و به آنها اختصاص داده خواهد شد.

طبق قانون بودجه باید برنامه عملیاتی و جریان وجوه با تاكید بر ایجاد سازوكارهای لازم برای سنجش، كنترل و تضمین دستگاه های متولی برای تحقق اهداف راهبردی طرح ها به تأیید سازمان برنامه و بودجه برسد. همین طور تخصیص مرحله ای منابع به صورت ارزی و ریالی سپس تأیید كمیته نظارت متشكل از خزانه داری كل، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی در خصوص انجام تعهدات دستگاه های متولی انجام می شود.

اساسنامه صندوق چه می گوید؟

این در شرایطی است كه طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی منابع آن باید برای اعطای تسهیلات به بخش های خصوصی، تعاونی و بنگاه های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایه گذاری های دارای توجیه فنی، مالی و اقتصاد، همین طور اعطای تسهیلات صادرات خدمات فنی و مهندسی به شركت های خصوصی و تعاونی ایرانی كه در مناقصه های خارجی برنده می شوند بوسیله منابع خود یا تسهیلات اتحادیه ای اختصاص یابد.

در عین حال كه اعطای تسهیلات خرید به طرف های خریدار كالا و خدمات ایرانی در بازارهای هدف صادراتی كشور و همین طور سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی و اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران خارجی با در نظر گرفتن شرایط رقابتی و بازدهی مناسب اقتصادی به منظور جلب و پشتیبانی از سرمایه گذاران در ایران از دیگر محل مصارف قانونی صندوق توسعه ملی به شمارمی رود.

استفاده از منابع صندوق برای اعتبارات هزینه ای و تملك دارایی های سرمایه ای و بازپرداخت بدهی های دولت به هر شكلی باز ممنوع می باشد.
1398/01/18
13:46:47
5.0 / 5
4497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها