فاز ۱۱ همچنان بلاتكلیف

فاز ۱۱ همچنان بلاتكلیف

به گزارش فی بگیر در حالیكه خروج توتال از قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی وارد هشتمین ماه خود شد و به قول مسئولان قرار بود شركت ملی نفت چین جایگزین توتال در قرارداد شود، سرنوشت این فاز همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، زمانی غول های نفتی در فضای پسابرجام و پس از اینكه قراردادهای جدید نفتی (IPC) از جانب وزارت نفت معرفی شده بود، برای حضور در صنعت نفت ایران یكی بعد از دیگری پای میز مذاكره برای حضور قرار گرفتند. در میان این شركت ها قرعه فال برای امضای اولین قرارداد در چارچوب IPC به نام توتال، شركت نفت و گاز فرانسوی افتاد.
مذاكرات با شركت توتال به منظور تهیه توافقنامه نهایی( HOA ) جهت توسعه و بهره برداری فاز ۱۱ پارس جنوبی در چارچوب قراردادهای جدید نفتی ایران از اوایل اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ آغاز و رئوس توافق در تاریخ ۱۸ آبان همان سال بین شركت ملی نفت ایران و مشاركت توتال CNPCI و پتروپارس به امضا رسید.
در نهایت ۱۲ تیرماه سال ۱۳۹۶ مراسم امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با كنسرسیومی متشكل از شركت فرانسوی توتال با سهم ۵۰.۱، شركت چینی CNPC با سهم ۳۰ درصد و شركت ایران پتروپارس با سهم ۱۹.۹ درصد برگزار گردید. ارزش این قرارداد ۴.۸ میلیارد دلار و مدت زمان آن، ۲۰ ساله بود كه قابلیت تمدید تا ۲۵ سال هم داشت. قرار بود نخستین تولید این فاز ۴۰ ماهه آغاز شود و ظرف ۱۰ سال هزینه سرمایه گذاری آن از محل در اختیار قراردادن بخشی از محصول فاز ۱۱ پارس جنوبی یعنی میعانات گازی تسویه شود.
كارنامه توتال در فاز ۱۱ چه می گوید؟
آنطور كه نفتی ها می گویند طی زمانی كه توتال در ایران فعالیت كرد نخستین جكت فاز ۱۱ پارس جنوبی توسط شركت های ایرانی ساخته شد، دفتر توتال در ایران شروع به كار كرد، كار توتال در فاز ۱۱ طبق زمان بندی پیش رفت، مناقصه برگزار گردید و توتال ۹۰ میلیون دلار در فاز ۱۱ هزینه كرد.
چرا توتال پس از سه ماه ایران را ترك كرد؟
در حالیكه توتال فعالیت خویش را در فاز ۱۱ شروع كرده بود با خروج آمریكا از برجام سیاست بر نفت سایه انداخت و تهدیدهای ترامپ، رئیس جمهور آمریكا ترس به تن همه شركت های بین المللی همچون توتال انداخت. ترامپ مبادرت به اعمال تحریم های نفتی ضد ایران كرد و همه شركت های خارجی كه با ایران تعامل نفتی داشتند را تهدید كرد اگر تعامل نفتی با ایران را ادامه دهند آنها را تحریم خواهد نمود.
البته توتال صراحتاً اعلام نكرد از فاز ۱۱ خارج خواهد شد و اندكی پس از تصمیم ترامپ زمزمه های رفتن را شروع كرد. زمزمه هایی كه در خلل آن اعلام نمود تلاش خویش را برای دریافت معافیت از آمریكا می كند، اما این امر هیچگاه محقق نشد و در نهایت توتال در ۲۹ مرداد سال جاری، تقریباً یك سال پس از امضای قرارداد و حدود چهار ماه پس از خروج آمریكا از برجام به صورت رسمی ایران را ترك كرد.
تكلیف فاز ۱۱ پس از توتال
سوالی كه پس از این اتفاق ذهن جامعه را به خود درگیر كرد این بود كه چه جریمه ای در انتظار توتال به علت بدعهدی از قرارداد نشسته است؟ سوالی كه بیژن زنگنه، وزیر نفت به آن این طور پاسخ داد كه مقوله ای به نام جریمه مطرح نیست، اما مبلغی كه توتال تابحال هزینه كرده تا آخر انجام پروژه به آنها عودت داده نمی گردد.
پس از خروج توتال از فاز ۱۱ وزارت نفت اعلام نمود طبق قرارداد شركت چینی CNPC جایگزین توتال خواهد شد. در آن زمان غلامرضا منوچهری- معاون سابق مدیرعامل شركت ملی نفت -اعلام كرد "شركت چینی مشكلی در تأمین سرمایه طرح ندارد. در واقع نه تنها شركت چینی بلكه شركت ایرانی هم در زمینه تكنولوژی توانایی لازم برای بهره برداری از فاز ۱۱ را دارد و امكان دارد در زمینه به كارگیری سیستم تقویت فشار كه قرار بود توسط توتال صورت بگیرد و الگوی سایر فازهای پارس جنوبی شود گرفتار مشكل شود. البته تا رسیدن به این مرحله زمان زیادی باقی مانده است. "
فاز ۱۱ چشم انتظار چینی ها
هم اكنون با گذشت حدود هشت ماه از احتمال جایگزینی چینی ها با توتال هنوز این امر محقق نشده است. حتی چندی قبل برخی اخبار از خروج CNPC از قرارداد خبر دادند، هرچند این خبر از جانب منابع رسمی تأیید نشد اما به نظر نمی رسد حضور چینی ها هم قطعی باشد.
اواخر بهمن ماه سال قبل بود كه زنگنه در تشریح آخرین وضعیت قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اظهار داشت: ۸۱ درصد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به صورت رسمی به CNPC چین منتقل شده و مذاكراتی با این شركت صورت گرفته كه مشخص شود این شركت برای اجرا چه می كند.
وی با بیان این كه از زمانی كه كار توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی متوقف شده CNPC اقدامی نكرده است، اضافه كرد: در سفری كه رئیس مجلس در هفته جاری به چین خواهد داشت و بنده هم ایشان را همراهی می كنم یكی از بحث ها و مذاكرات قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است.
زنگنه در آخرین نشست خبری خود در این مورد توضیح داد: مذاكرات ادامه دارد. مقرر است یك هیأت عالی رتبه از چین برای مذاكره به ایران بیاید. آنها قول داده اند بزودی به ایران خواهند آمد.1398/01/13
13:36:31
5.0 / 5
4280
تگهای خبر: توسعه , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها