ایران مرجع قیمت گذاری زعفران می شود؟

ایران مرجع قیمت گذاری زعفران می شود؟

فی بگیر: در سال 1397 قرارداد آتی و اختیار معاملات زعفران در بورس كالا افتتاح شد و مسئولان ابراز امیدواری كردند كه ایران مرجع قیمتی زعفران در جهان شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، ایران اولین تولیدكننده زعفران در جهان است، بطوریكه به تنهایی حدود ۹۰ درصد از زعفران دنیا را تولید می كند اما این انحصار در تولید، نتوانسته موجب شود كه در قیمت گذاری هم نقشی داشته باشد.
سالهاست كه زعفران ایران به طرق مختلف به كشورهایی همچون اسپانیا می رود و در آنجا بسته بندی می شود و با نام محصول همین كشورها در جهان عرضه می شود. این كشورها نقش اساسی و اصلی در قیمت گذاری زعفران در جهان دارند و سود اصلی معامله زعفران را به جیب می زنند.
خرداد ماه سال جاری اولین قرارداد آتی زعفران با سررسید شهریورماه ۱۳۹۷، در بورس كالای ایران افتتاح شد و دارندگان كد معاملاتی قراردادهای آتی در بورس به معامله این محصول پرداختند.
در نخستین قرارداد آتی زعفران، اندازه هر قرارداد ۱۰۰ گرم زعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین) بعنوان دارایی پایه و حد نوسان قیمت روزانه زعفران در این معاملات باز مثبت و منفی سه درصد نسبت به قیمت تسویه روز قبل خواهد بود.
همین طور پس از مدتی از طریق اندازی بازار آتی زعفران، بورس كالای ایران اعلام نمود كه با عنایت به استقبال گسترده فعالان بازار از طریق اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده زعفران و تأثیر مثبت آن بر شفاف شدن قیمت زعفران و حذف واسطه ها، بورس كالا معاملات قراردادهای اختیار معامله زعفران را باز راه اندازی می نماید. در نهایت در نیمه اول اسفند ماه سال ۱۳۹۷ اختیار معاملات زعفران باز افتتاح شد.
مسئولان بازار سرمایه معتقد هستند كه عرضه زعفران در بورس، ایران را یك قدم به قیمت گذاری جهانی زعفران نزدیك می كند اما در عین حال همه می دانند كه قدم های بسیاری برای محقق شدن این هدف باقی مانده است.1398/01/08
14:52:24
5.0 / 5
4369
تگهای خبر: پرداخت , تولید , سرمایه , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها