هفتمین عرضه نفت در روز 20 فروردین

بورس باز هم نفتی می شود؟

بورس باز هم نفتی می شود؟

به گزارش فی بگیر اولین عرضه نفت خام در بورس انرژی در سال 1398 و هفتمین عرضه از ابتدا تاكنون، روز 20 فروردین ماه صورت خواهد گرفت.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، اطلاعیه هشتمین عرضه نفت خام سبك شركت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل بازار فیزیكی بورس انرژی با قیمت پایه ۶۳ دلار و ۳۶ سنت برای هر بشكه توسط شركت ملی نفت منتشر گردید. شرایط عرضه در این دوره هم مانند دوره پیشین است. امكان واریز پیش پرداخت شش درصد به صورت ارزی فراهم گشته است و برای تسویه باقیمانده وجه المعامله، خریداران می توانند از سازوكارهای ارزی مورد تائید شركت ملی نفت ایران استفاده كنند.
همچنین خریداران می توانند تا چهار ماه بعد از انجام معامله محموله را تحویل بگیرند و تحویل محموله در دیگر مناطق منوط به تائید شركت ملی نفت ایران است. در صورت درخواست خریداران امكان تحویل محموله به صورت زمینی از مخازن نفت پالایشگاه تبریز هم امكان پذیر شده است.
در مرحله هشتم عرضه هم همانند نوبت قبل یك میلیون بشكه نفت خام سبك با حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشكه و قیمت پایه ۶۳ دلار و ۳۶ سنت برای هر بشكه تعیین شده است.
بر اساس این گزارش، چراغ نفت خام در رینگ بین المللی بورس انرژی در آبان ماه سال قبل روشن و وزارت نفت مكلف شد به صورت هفتگی نفت خام را در بورس عرضه نماید. ۱۸ مهر ماه سال 1397 بود كه شركت ملی نفت ایران با انتشار پیش اطلاعیه ای اعلام نمود برای تحقق بند ۱۳ سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری در خصوص ایجاد تنوع در روش های فروش نفت و مشاركت بخش خصوصی و همینطور اجرای بند (ح) ماده ۴ قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه در نظر دارد یك میلیون بشكه نفت خام را در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران عرضه كند؛ تصمیمی كه با فراهم شدن زمینه های قانونی و نهایی سازی چارچوب و اصول كلیدی مبحث توسط مراجع ذی صلاح، با همكاری شركت ملی نفت ایران، بورس انرژی ایران و شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار در دستور كار قرار گرفت و شرایط تسویه وجوه، سازوكار اجرایی و جزئیات عرضه طراحی و جمع بندی شد. از آبان ماه تابحال نفت خام هفت مرتبه در بورس انرژی عرضه شده كه تنها سه مرتبه به فروش رسیده است. با این وجود به قول وزیر نفت این وزارت خانه مكلف است طبق قانون وزارت نفت، در سال آینده نفت را به صورت ماهانه در بورس عرضه نماید.1398/01/07
14:53:15
5.0 / 5
4231
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها