به بهانه اظهارات اخیر رییس بانك مركزی

بررسی قیمت دلار در یك سال قبل

بررسی قیمت دلار در یك سال قبل

به گزارش فی بگیر بررسی نوسانات نرخ ارز در یك سال قبل از آن حكایت می كند كه قیمت دلار نسبت به اسفند سال گذشته بیشتر از ۲۰۰ درصد رشد كرده است. از جانب دیگر رشد قیمتی دلار از زمان سكان داری همتی در بانك مركزی تا هفته گذشته بیشتر از ۴۰ درصد بوده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بی گمان یكی از مهم ترین و داغ ترین موضوعات سال ۱۳۹۷ كه آخرین ماه خویش را می گذراند، نوسانات نرخ دلار است. نوساناتی كه هنوز معلوم نیست در سال آینده هم ادامه پیدا می كند یا بانك مركزی و دولت می توانند همانند نیمه دوم امسال آنرا كنترل كنند.
قیمت دلار امسال نوسانات نامنظمی را تجربه نمود و در نیمه نخست سال عمدتاً افزایشی بود، اما در نیمه دوم سال سیاست های ارزی دولت این نوسانات را تا حدی كنترل كرد.
عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی چندی پیش در مجمع سالیانه بانك مركزی با اشاره به حضور هفت ماهه خود در بانك مركزی، اظهار نمود: زمانی كه این مسئولیت را برعهده گرفتم، دلار ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان بود و پس از دو مرحله اجرای سخت ترین تحریم ها در مرداد و آبان ماه، در شرایطی هستیم كه قیمت دلار در بازار ارز نسبت به آن زمان حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد كرده است.
پس از این اظهارات بر آن شدیم تا روند تغییرات نرخ دلار در یك سال قبل را مورد بررسی قرار دهیم.
نرخ دلار در اسفندماه سال قبل در كانال ۴۰۰۰ تومان قرار داشت و نوسان آن بین ۴۴۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان بود، اما با شروع سال ۱۳۹۷ و تهدیدهای رئیس جمهور آمریكا به خروج از برجام و تشدید تنش ها میان این دو كشور، قیمت دلار از آغاز سال جاری رو به افزایش رفت.
در همین راستا، دولت از ۲۰ فروردین سال جاری نرخ ارز را یكسان و آنرا ۴۲۰۰ تومان تعیین كرد تا بتواند روند افزایش نرخ ارز را كنترل كند، اما این سیاست نه تنها تأثیرگذار نبود، بلكه در ادامه مشكلات زیادی را ایجاد كرد كه خود سبب افزایش نرخ ارز شد. دلار در ادامه روند صعودی خود در نیمه اردیبهشت ماه سال جاری به بیشتر از ۶۰۰۰ هزار تومان رسید تا زنگ خطر افزایش لجام گسیخته قیمت این ارز برای كشور به صدا درآید.
با تداوم روند افزایشی نرخ دلار، تقاضا هم به یكباره زیاد شد و مردم برای خرید ارز به سمت بازار آزار هجوم آوردند و همین امر سبب شد كه دلار با سرعت بیشتری گران شود؛ به طوریكه در انتها تیر ماه سال جاری قیمت ۸۰۰۰ تومان را هم رد و به سمت پنج رقمی شدن حركت كرد.
در همین زمان بود كه دولت ترجیچ داد برای تغییرات سیاست های ارزی و وارد كردن شوك به بازار ارز، رئیس كل بانك مركزی را تغییر داده و سیاست های جدیدی را برای كنترل نرخ ارز به كار گیرد. بدین سان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سومین روز ماه مرداد عبدالناصر همتی را بعنوان رئیس كل جدید بانك مركزی انتخاب كرد.
روزی كه همتی سكان هدایت بانك مركزی را در اختیار گرفت، نرخ فروش دلار در بازار آزاد بین ۹۳۰۰ تا ۹۵۰۰ تومان در نوسان بود.
تغییر رئیس كل بانك مركزی هم با وجود ایجاد شوك روانی نتوانست بر دور نخست تحریم های آمریكا ضد ایران غلبه كند و قیمت دلار به روند افزایشی خود ادامه داد و در دهمین روز مردادماه قیمت آن به حدود ۱۱ هزار تومان رسید.
با اعلام بسته ارزی دولت در نیمه مرداد ماه، نرخ دلار در بازار آزاد كمی شكسته شد و به كانال ۹۰۰۰ تومان بازگشت، اما اثرات این بسته ارزی چندان پایدار نبود و دلار بار دیگر صعودی شد و در انتهای مردادماه ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار آزاد معامله شد.
شهریور و روزهای ابتدایی مهرماه اوج افزایش قیمت دلار بود؛ تا جایی كه در نیمه شهریور ماه قیمت دلار به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان و در انتها همین ماه به ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. با این وجود چهارم مهرماه بود كه دلار در قله قیمتی خود قرار گرفت و از مرز ۱۹ هزار تومان هم گذشت.
در این زمان پیش بینی های مختلفی از قیمت دلار وجود داشت و برخی ارقام ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان را برای دلار مطرح می كردند، اما این افزایش نرخ به یك باره كاهشی شد و از هفتم مهرماه روند نزولی قیمت ارز آغاز شد؛ به طوریكه بعد از گذشت چند روز قیمت دلار حتی به حدود ۱۰ هزار تومان هم رسید.
۱۵ مهرماه دلار بار دیگر در كانال ۱۳ هزار تومان قرار گرفت، اما همزمان با جلسه علنی مجلس در مورد لایحه پیوستن ایران به كنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) و چراغ سبز مجلس برای تحكیم روابط مالی با كشورهای عضو این كنوانسیون، دلار بار دیگر به كانال ۱۰۰۰ تومان بازگشت.
این كاهش قیمت بار دیگر ادامه یافت و در ماه های اخیر ثبات نسبی دوباره به بازار ارز بازگشت و قیمت دلار در طول چند ماه بین نرخ های ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان باقی ماند. حتی بخش دوم تحریم های آمریكا در روز ۱۳ آبان هم نتوانست قیمت دلار را افزایش دهد و بازار را بهم بزند.
اما در هفته های اخیر و به عبارت دیگر از نیمه بهمن ماه دلار دوباره صعودی شد و به بیشتر از ۱۳ هزار تومان رسید.
قیمت فروش دلار در روز سه شنبه هفتم اسفند و همزمان با مجمع سالیانه بانك مركزی در این صرافی ها ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان بود و بدین سان قیمت دلار از زمان حضور همتی در بانك مركزی یعنی از سوم مردادماه كه ۹۵۰۰ تومان بوده تا روز مجمع ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است. حال آن كه رئیس كل بانك مركزی افزایش قیمت دلار در دوره حضور خود در بانك مركزی را ۱۲ درصد اعلام نموده بود و در این میان هم قیمت ارز در روزهایی حتی به حدود ۲۰ هزار تومان هم رسیده است.
از سوی دیگر قیمت دلار از اسفندماه سال قبل كه ۴۴۰۰ تومان بوده تا امروز كه قیمت دلار ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام شده، بیشتر از ۹۰۰۰ تومان بیشتر شده و رشد آن هم بیشتر از ۲۰۰ درصد بوده است.
با این حال مهم تر از تغییرات قیمتی در سال جاری، وضعیت قیمت ارز در سال آینده خواهد بود كه شاید در كوتاه مدت تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو بتواند تأثیر مشخصی بر قیمت ها داشته باشد.1397/12/14
15:12:19
5.0 / 5
4473
تگهای خبر: دلار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها