وزیر صنعت، معدن و تجارت:

توانستیم تحریم ها را مدیریت نماییم، تولید مس كاتد ركورد زد

توانستیم تحریم ها را مدیریت نماییم، تولید مس كاتد ركورد زد

به گزارش فی بگیر وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: توانستیم تحریم ها را مدیریت كنیم؛ چون كه تولید روی كار است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رضا رحمانی در آئین افتتاح همزمان ۲۳ پروژه عمرانی و زیرساختی شهرك های صنعتی آذربایجان شرقی، بیان كرد: قبل از همه چیز، ابتدا باید بپذیریم كه در جنگ تمام عیار اقتصادی و رسانه ای قرار داریم و با عنایت به این شرایط در تصمیمات تغییر تولید می شود و لزوم دارد متناسب با تهاجم دشمن، دفاع كرده و اجازه توقف تولید را ندهیم.
وی با اشاره به اینكه هدف جنگ اقتصادی سقوط كارخانجات است، تصریح كرد: رهبر معظم انقلاب هم بارها در فرمایشات شان به حفظ تولید و اشتغال تاكید كرده اند.
وی تصریح كرد: وجود همدلی و همت جمعی، استفاده از توان مردمی و تفویض اختیارات به استانداران و بخش خصوصی اصلی ترین شروط پیروزی در جنگ اقتصادی و فتح قله هاست.
رحمانی با تاكید بر نقش معدن در شرایط تحریم، تصریح كرد: معتقدم بخش معدن شاه بیت و پتانسیل بی بدیل در كشورمان است كه كمترین صدمه پذیری را در زمان تحریم دارد؛ از این رو انقلاب معدنی را باید شروع نماییم.
وی با اشاره به اینكه ارزش تولید صنایع معدنی ۲۰ میلیارد دلار است، اظهار داشت: اوایل انقلاب تعداد معدن حدود ۱۹۵ واحد بود كه حالا به حدود ۱۰ هزار واحد رسیده است.
وزیر صمت با اشاره به اینكه رفع خودكفایی در بخش های مختلف از اولویت های ماست، اظهار نمود: خوشبختانه در بخش فولاد به خودكفایی رسیده ایم و به دنبال راه اندازی كارخانه نفلین سینیت برای تولید مواد اولیه آلومینیوم و خودكفایی در این زمینه هستیم.
وی در ارتباط با نقش معادن در توسعه روستاها، تصریح كرد: با عنایت به قرارگیری معادن در روستاها، تولید واحدهای بهره برداری از معادن منجر به توسعه مناطق محروم می شود. معتقدم با راه اندازی پروژه ذوب و تولید شهرك تخصصی مس شاهد توسعه ورزقان خواهیم بود.
رحمانی در مورد میزان اشتغال زایی صنایع معدنی هم بیان كرد: ۱۳۰ هزار نفر در بخش معدن و ۶۵۰ هزار نفر در بخش صنایع معدنی در سطح كشور فعالیت می نمایند كه اشتغال پایدار به حساب می آید.
وی درباره ذخایر قطعی مس ورزقان، اظهار داشت: بر مبنای بررسی های كارشناسی، مس ورزقان ۳۸۰ میلیون تن ذخایر قطعی داشت كه این آمار به ۸۹۰ میلیون تن رسیده و برای ۴۰ سال آینده مشكلی بابت استخراج مس از این معدن نخواهیم داشت.
وی افزود: اخیرا ذخایر سنگ آهن در مركز ایران هم حدود دو سه برابر شده است، ذخیره پنج هزار تنی فولاد در اوایل انقلاب هم به ۳۳ میلیون تن رسیده است.
وزیر صمت با تاكید بر لزوم پیشگیری از خام فروشی، اظهار داشت: لزوم دارد زنجیره تبدیل مس به كنسانتره، سپس كاتد مس و فرآوری آن در صنایع پایین دستی فراهم شود؛ چون كه تشكیل این زنجیره ارزش افزوده دارد. برای پیشگیری از خام فروشی ما عوارض صادرات خام فروشی را همه ساله افزایش می دهیم.
وی خاطرنشان كرد: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، امسال در كشور موفق به ثبت ركورد در تولید مس كاتد شده ایم.
وزیر صمت به لزوم ایفای نقش صنعت در زمینه های فرهنگی و اجتماعی تصریح كرد و اظهار داشت: مس سونگون ورزقان در پروژه بزرگراه «خواجه - ورزقان» ایفای نقش می كند.
وی با اشاره به اینكه ورود فناوری و استارتاپ ها به صنعت مهم می باشد، اظهار نمود: وجود مس ورزقان فرصت خوبی برای دانشگاه صنعتی سهند بوده كه با این معدن تفاهم نامه منعقد كرده و همكاری داشته باشد.
رحمانی در انتها با تاكید بر لزوم توجه به تولید داخل در صنایع معدنی، اظهار داشت: ۲۴۰۰ قطعه مورد نیاز در مس سونگون تولید داخل شده كه كار پرارزش است.1397/11/19
14:14:41
5.0 / 5
5600
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها