، چهل سالگی انقلاب اسلامی،

رئیس كمیته فقهی بازار سرمایه: بورس كالا قیمت ها را شفاف و بازاری كرد

رئیس كمیته فقهی بازار سرمایه: بورس كالا قیمت ها را شفاف و بازاری كرد

فی بگیر: عضو كمیته فقهی سازمان بورس معتقد می باشد یكی از اتفاقات مثبت اقتصادی سپس انقلاب اسلامی، عزم ملی جهت راه اندازی بازاری متشكل به نام بورس كالای ایران بود؛ چراكه سازوكار این بورس موجب واقعی شدن قیمت كالاها، تزریق سود به تولید و شفافیت اقتصادی شد و به دنبال این اقدام، توسعه صنعت فولاد و پتروشیمی سرعت گرفت.


غلامرضا مصباحی مقدم در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد بدون شفافیت و رقابت نمی تواند در راه درست خود قرار گیرد؛ در این راستا در اقتصاد دولتی ما یكی از تصمیم های اساسی و اثربخش، راه اندازی بورس كالا و ورود كالاهای اساسی و مواد اولیه به این بورس بوده است.
رئیس كمیته فقهی بازار سرمایه اضافه كرد: بورس كالا با وجود فراز و نشیب های اقتصاد كشور طی سال های اخیر، بستری شفاف و رقابتی را برای حضور تولیدكنندگان و مصرف كنندگان فراهم نموده و در واقع به واسطه این بستر معاملاتی شاهد كشف واقعی قیمت ها برمبنای مكانیزم عرضه و تقاضا هستیم.
به گفته مصباحی مقدم، هر چه حضور شركت ها و تولیداتشان در بورس كالا بیشتر باشد، روند كشف قیمت بهینه تر رقم می خورد و نوسان های شدید و غیرعادی قیمت ها در اقتصاد باز به حداقل می رسد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینكه بورس كالا در این سال ها بر رشد كیفیت محصولات باز اثر مثبتی داشته است، اظهار داشت: فقط كالاهای با كیفیت و دارای استاندارد لازم می توانند در بورس كالا عرضه شوند؛ از این رو حضور شركت ها در این بورس به صورتی اعتبار كیفی شمرده می شود كه این رویكرد باید با حمایت مسئولان درباب جایگاه بورس كالا در اقتصاد باز تقویت شود.

فولاد و پتروشیمی با راه اندازی بوس كالا روی ریل توسعه افتاد
وی در تشریح مزیت های بورس كالا در صنعت فولاد و پتروشیمی اظهار داشت: پیش از ورود محصولات فولادی و پتروشیمی به بورس كالا، قیمت ها به شیوه دستوری تعیین می شد و مصرف كنندگان باز به سبب وجود واسطه های پرشمار، با نوسان های شدید قیمتی روبرو می شدند. حتی با وجود دریافت خوراك ارزان قیمت از طرف تولیدكنندگان، محصول نهایی با نرخ های بالا از طرف واسطه ها به مصرف كنندگان فروخته می شد كه این روند با راه اندازی بورس كالا و واقعی شدن قیمت ها تغییر نمود.
مصباحی مقدم عرضه محصولات فولادی و پتروشیمی به بورس كالا را موجب نظام مند شدن معاملات این كالاها دانست و اضافه كرد: با خرید و فروش این محصولات در بستر بورس كالا، منفذهای دستكاری در بازار و نوسان بی خود قیمت ها از بین رفت و شاهد توسعه صنایع و كارخانه های تولیدی در بخش های مختلف بوده ایم.
رئیس كمیته فقهی بازار سرمایه درانتها با تاكید بر اینكه تأمین مواد اولیه تولیدكنندگان داخلی از بستر بورس كالا موجب حفظ منافع آنها می شود، اظهار نمود: وجود قانونی همچون ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید كه عنوان می كند تولیدات داخل سپس عرضه در بورس كالا و تأمین نیاز داخل می توانند مجوز صادرات بگیرند، می تواند راهگشا باشد و در امتداد تقویت تولید داخل و صادرات عمل كند.1397/11/17
17:39:02
5.0 / 5
5114
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها