بزرگترین برندگان و بازندگان بازار كالا در سال ۲۰۱۸

بزرگترین برندگان و بازندگان بازار كالا در سال ۲۰۱۸

فی بگیر: قیمت كاكائو سال ۲۰۱۸ را با رشد چشمگیری به اختتام برد و در صدر بازارهای كشاورزی ایستاد اما در این سال بیشتر كالاهای مهم به سبب ابهامات اقتصادی جهانی متحمل كاهش شدند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، تحلیلگران می گویند نگرانیها نسبت به كندی رشد اقتصادی در چین كه دومین اقتصاد بزرگ جهان است و مذاكرات تجاری میان واشنگتن و پكن در سال جدید مهم ترین موضوعات مورد توجه خواهند بود در حالیكه بازارهای نفت از مازاد عرضه واهمه دارند.

فین زیبل، اقتصاددان ارشد در بانك ملی استرالیا كه بازارهای كشاورزی، نفت و گاز را پوشش می دهد در این باره اظهار نمود: ما افت چشمگیری در بازار نفت خام داشتیم كه به سبب افزایش عرضه جهانی بود كه علاوه بر آمریكا، عربستان سعودی و روسیه باز در آن سهیم بودند. با این وجود بازارهای كشاورزی، كاكائو و گندم عملكرد قوی داشتند كه ناشی از عوامل عرضه و تقاضا بود.

قیمت كاكائو در بازار لندن از پایین ترین قیمت در شش پارسال بهبود یافت و حدود ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۸ رشد كرد. این رشد قیمت بدنبال خشكی آب و هوا در ساحل عاج كه بزرگترین تولیدكننده كاكائو است روی داد و سفته بازی در بازار این كالا را تقویت كرد با این وجود حالا میزان عرضه كاكائو افزایش پیدا كرده است.

گندم باز با رشد حدود ۲۰ درصدی در سال ۲۰۱۸، عملكرد بسیار مثبتی داشت. افزایش قیمت گندم با انتظارات برای افزایش تقاضا برای محموله های گندم آمریكایی و كمبود عرضه از طرف منطقه دریای سیاه روی داد اما سویا از جنگ تجاری میان آمریكا و چین لطمه دید.

اشباع عرضه نفت

بهای معاملات نفت برنت كه بعضی از تحلیلگران در سپتامبر پیش بینی كرده بود به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشكه صعود خواهد كرد، از ۸۶.۷۴ دلار در اكتبر سال ۲۰۱۸ حدود ۴۰ درصد ریزش كرد و سال را در حدود ۵۳.۷۵ دلار به اختتام برد.

این افت سپس اقدام غیرمنتظره واشنگتن برای صدور معافیت از تحریم های نفتی ایران برای خریداران بزرگ نفت تهران و همین طور نگرانی ها نسبت به از بین رفتن تقاضا برای نفت به سبب جنگ تجاری آمریكا و چین روی داد.

آمریكا همین طور در سال ۲۰۱۸ با تداوم رشد صنعت شیل این كشور، بعنوان بزرگترین تولیدكننده نفت جهان ظاهر شد.

بازارهای نفت در چند ماه اخیر سال ۲۰۱۸ با رشد توقف ناپذیر صنعت نفت آمریكا و عقب نشینی دولت آمریكا از مواضع اولیه برای تحریم ایران، حركت پرتلاطمی داشتند.

نفت خام آمریكا در سال ۲۰۱۸ یك چهارم از ارزش خودرا از دست داد و برنت باز حدود ۲۰ درصد سقوط كرد.

در بازارهای غله، بهای معاملات آتی گندم بازار شیكاگو از امیدواری سرمایه گذاران برای تقاضای بالاتر برای محموله های آمریكایی در نیمه اول سال ۲۰۱۹ تقویت شد، حدود یك پنجم رشد كرد و برای دومین سال متوالی افزایش یافت.

عرضه رو به تحلیل

مازاد عرضه گندم در روسیه كه بزرگترین صادركننده جهان است، سپس فروش بالایی كه این كشور از ژوییه داشت رو به تحلیل رفت. همزمان استرالیا كه چهارمین صادركننده بزرگ گندم جهان است برای دومین سال متوالی با خشكسالی دست و پنجه نرم كرد.

جنگ تجاری واشنگتن و پكن قیمت سویای آمریكا را پایین برد برای اینكه چین كه ۶۰ درصد از این دانه روغنی را از آمریكا خریداری می كرد در طول سال ۲۰۱۸ ترجیح داد محموله های برزیلی خریداری كند.

اقدام چین موجب شد میزان زیادی سویای فروش نرفته روی دست آمریكا بماند با این وجود نشانه های اخیر بهبود روابط تجاری میان دو كشور امكان دارد در اوایل سال ۲۰۱۹ به بهبود قیمت سویا كمك نماید.

بهای معاملات آتی روغن پالم مالزی در سال ۲۰۱۸ به سبب مازاد عرضه حدود ۱۵ درصد كاهش پیدا كرد در حالیكه قیمت كائوچو در توكیو به سبب نگرانیها پیرامون اقتصاد چین، حدود ۱۸ درصد كم شد.

رشد اقتصادی و مقابله با آلودگی

نگرانیهای پیرامون رشد اقتصاد چین كه بزرگترین مصرف كننده فلزات صنعتی است، به قیمتهای روی، مس و آلومینیوم خسارت زد.

بهای معاملاتی روی در بازار لندن با بیشتر از ۲۶ درصد كاهش، در بین فلزات پایه بزرگترین كاهش را در سال ۲۰۱۸ داشت در حالیكه مس حدود ۱۶ درصد و آلومینیوم ۱۸ درصد كم شد.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت فولاد چین سال ۲۰۱۸ را با عملكرد مثبتی به اختتام می برد برای اینكه تلاشهای این كشور برای مقابله با آلودگی هوا، كاهش تولید و محدودیت عرضه را در بزرگترین بازار مصرفی جهانی به دنبال داشت با این وجود قیمت فولاد موجب كاهش قیمت سنگ آهن شد كه ماده خام فولادسازی است.
1397/10/10
14:39:06
5.0 / 5
4374
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها