اهم اخبار اقتصادی ایسنا در ۲۸ آذر

در صندوق توسعه ملی دوباره باز شد

در صندوق توسعه ملی دوباره باز شد

به گزارش فی بگیر وجود شرایط خاص اقتصادی در كشور سبب شده است سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی بار دیگر در خلاف مسیر قانونی قرار گیرد و ۱۴ درصد از منابعی كه باید ذخیره می شد در اختیار دولت گذاشته شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، شرایط خاص حاكم بر بودجه ۱۳۹۸ باعث شد تا سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی بار دیگر در خلاف مسیر قانونی قرار گیرد و ۱۴درصد از منابعی كه باید ذخیره می شد در اختیار دولت گذاشته شود. در این بین گرچه تاكید بر این است كه سهم نفت در بودجه سال آینده كم شده ولی در واقعیت كاهش وابستگی چندانی به نفت انجام نشده و ارز متعلق به صندوق بار دیگر به بودجه اضافه شده است.
پس از آنكه در ۱۵ آذرماه دولت لایحه بودجه ۱۳۹۸ را در نبود نمایندگان به مجلس فرستاد و قرار شد كه پس از اتمام تعطیلات مجلس، رئیس جمهور لایحه را رسما عرضه كند، در میانه راه بحث اصلاح پیش آمد و بر كاهش هزینه هایی كه دولت در ردیف های هزینه ای قرار داده بود، تاكید شد.
یكی از تبصره های لایحه بودجه كه حتی پیش از نهایی شدن لایحه هم مورد بحث قرار داشت، سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی بود؛ به صورتی كه با عنایت به كاهش درآمدهای نفتی در سال آینده این پیش بینی وجود داشت كه دولت پیشنهاد كاهش سهم واریزی به صندوق را عرضه كند كه این گونه هم بود.
شاخص كل بورس افت كرد
شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۳۶۳ واحد افت كرد و به ۱۵۶ هزار واحد رسید. همینطور شاخص هم وزن با ۳۲۵ واحد افت رقم ۲۶ هزار و ۶۳۶ واحد را تجربه نمود.
شاخص آزاد شناور هم طی معاملات امروز با افت ۳۰۳۳ واحدی مواجه گردید و رقم ۱۶۷ هزار و ۵۴۸ واحد ریال تجربه نمود. همینطور شاخص های بازار اول و دوم هر یك به ترتیب ۲۴۷۳ و ۵۰۵۲ واحد افت كردند.
امروز معدنی ها، فلزی ها و پتروشیمی ها و پالایشی ها دست به دست هم دادند تا شاخص های بازار سهام با كاهش مواجه شود. فولاد مباركه اصفهان، معدنی و صنعتی گلگهر و صنایع پتروشیمی خلیج فارس سه نماد از این دست بودند كه هر یك به ترتیب با ۳۹۷، ۲۶۶ و ۱۹۷ واحد تاثیر كاهنده تلاش كردند نماگرهای بازار را به سمت پایین هدایت كنند، اما بانكی ها امروز در حركتی متفاوت به افزایش شاخص بازار سهام كمك كردند.
عذرخواهی نكردم!
فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه هیات دولت در واكنش به اخبار انتشار یافته درباره عذرخواهی او از نماینده مردم سراوان در مجلس به دنبال انتشار فیلمی از درگیری این نماینده در ساختمان گمرك اظهار داشت: من در این باره گفتم كه مبحث را بررسی و متناسب با آن اظهار نظر می كنم.
وی با رد شایعات مطرح شده درباره عذر خواهی او از نماینده سراوان، تصریح كرد: درجلسه غیر علنی روز گذشته مجلس اصلا فرصت نشد من صحبت كنم.
هندوانه سفره شب یلدا را رنگین می كند؟
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی حجم هندوانه عرضه شده در میادین میوه و تره بار را مناسب ارزیابی كرد و اظهار داشت: افزایش عرضه هندوانه با كیفیت در میادین میوه و تره بار كاهش قیمت این میوه را به همراه داشته و پیشنهاد می گردد افراد هندوانه مینابی خریداری كنند.
یكی از اقلامی كه جزء جدانشدنی شب یلدا بشمار می رود هندوانه است، هندوانه ای كه تابستان و پاییز در خانه خیلی از ایرانیان خودی نشان داده است.
بررسی ها در ایام اخیر نشان از آن دارد كه حجم بار هندوانه وارد شده به بازار میوه و تره بار تهران قابل توجه بوده و كمبودی در بازار وجود ندارد. بار هندوانه سال جاری برای شب یلدا به حدی است كه قیمت هر كیلو هندوانه ۳۵۰۰ تومانی را به قیمت ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان كاهش داده است. البته ناگفته نماند كه هندوانه شب یلدا در بعضی از مناطق تهران قیمتی در حدود كیلویی ۵۰۰۰ تومان دارد كه جای سؤال دارد این هندوانه چه تفاوتی با دیگر هندوانه های بازار میوه و تره بار دارد.
اوراق مسكن آبان یكی از گران ترین ها است
قیمت اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن برای اغلب سررسیدها از ۵۳ هزار تا ۵۵ هزار تومان است. امتیاز اوراق تسهیلات مسكن آبان امسال كه هم اكنون یكی از گران ترین اوراق است ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان بوده و اوراق مهر امسال هم ۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.
ارزان ترین اوراق مربوط به دی ۱۳۹۵ بوده كه عملا سر رسیدش روبه اتمام است و مابقی اوراق عموما از ۵۳ هزار تومان شروع می گردد.
مدتی است كه همراه با افزایش قیمت مسكن كاهش مقدار تقاضا در این بخش سبب شده كه تقاضا در اوراق تسهیلات مسكن هم كاهش پیدا كند این مورد سبب شده كه قیمت این اوراق نسبت به ماه های ابتدایی سال كاهش را تجربه كند. البته اگر بخواهیم معیار را هفته های اخیر قرار دهیم قیمت این اوراق حدودا روی خط ثابتی حركت كرده است. البته باید گفت قیمت این اوراق نسبت به دو هفته گذشته رشد اندكی را تجربه كرده است.
افزایش قیمت ها در بخش مسكن سبب شده ركودی نسبی در این بازار حاكم باشد. این ركود نسبی هم سبب شده كه در یك ماه گذشته بازار اوراق تسهیلات مسكن هم از رونقی برخوردار نباشد.
ترمیم دستمزد كارگران سه ماه مانده به عید!
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از احتمال ترمیم دستمزد كارگران تا پیش از آخر امسال خبر داد و اظهار داشت: منتظر پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این باره هستیم.
محمد شریعتمداری در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: در چند روز گذشته جلسه ای با كمیسیون فرعی شورای عالی كار در زمینه دستمزد داشتیم و در آنجا یك گزارش مقدماتی تهیه شده كه آماده طرح در جلسه آتی شورای عالی كار است.
وی درباره احتمال ترمیم دستمزد كارگران تا پیش از آخر امسال، اظهار داشت: اساسا درباره این سیاست كلی كه ما در كشور بتوانیم چند بار حداقل دستمزد را تعیین نماییم باید با دولت هماهنگی كامل داشته باشیم ولی بطور قطع برای سال آینده، باید از یك روش متنوع تر و متفاوت تر بهره مند شویم.
قیمت فولاد ریزشی شد
نایب رییس انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران از كاهش ۳۰ درصدی قیمت فولاد اطلاع داد و علت آنرا افزایش عرضه فولاد و محصولات آن در اثر كاهش صادرات عنوان نمود.
بهادر احرامیان در گفت وگو با ایسنا، از ریزش قیمت فولاد در سه هفته گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: روند كاهش قیمت فولاد در دو ماه گذشته ثابت شده بود اما در سه هفته گذشته این روند تسریع شد و هم اكنون قیمت فولاد نسبت به ماه گذشته، ۳۰ درصد كاهش یافته است.
به قول وی، مقایسه سالیانه قیمت های فولاد درست نیست، چراكه قیمت ها باید نسبت به قیمت های جهانی سنجیده شوند كه آنها دائم در حال تغییر هستند.1397/09/28
21:12:45
5.0 / 5
4234
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها